Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Počítač se zapne třeba až na desátý pokus

Zdravím a mám už spíš jen dotaz ze zvědavosti
Počítač bord MSI H77MA-G43, procesor I5-3450, 8Gb DDR3, grafika AMD HD7800, disk SSD 850 EVO 250Gb, W10 64b.
Začalo se stávat, že při zapnutí se rozjely ventilátory, hrábnul na dvd mechaniku a konec. Svítlo jen zapínací tlačítko.
Podržením tlačítka se dal vypnout a při dalším několikátém spuštění problikla klávesnice a normálně najel a celý den OK.
Nejdřív jsem měl podezření na nějakou aktualizaci co byla v listopadu, ale protože jsem se nedostal ani do biosu tak jsem to zavrhl a šel zkoušet.
1 výměna baterie a reset biosu -žádná změna
2 výměna zdroje za corsair CV550 i když na původním napětí byly v pořádku - žádná změna
3 Odpojeny všechny disky mimo systémového, odpojeny všechny USB a všechny rozšiřující karty kromě grafiky - žádná změna
4 Výměna pamětí z jiného pc ale stejné sloty, protože ve druhých vadí chladič procesoru -žádná změna
5 Po vyndání grafiky, že zkusím jen integrovanou tak se jen rozjedou ventilátory, vypne se a znovu se zapnou tak v 10 sec cyklech.
6 Po vyndání systémového disku se to chová stejně, jenom po několikátém pokusu najede bios a oznámí že není systém
Vypadá to asi na bord, i když viditelného na něm nic není.
Při těch neúspěšných spuštěních nejde ani klávenice, do biosu a ani ke spuštění něčeho live a pod z usb nebo dvd není možnost.
Pokud naběhne, tak nikde ve výpisech samozřejmě žádná chyba protože systém se vůbec nedostane ke slovu, ale jde bezchybně.
Teď jen otázka, jestli má cenu ještě něco zkusit než to vyhodím. Investovat do toho už nemá cenu, i když na soket 1155 už je to
taky problém. Jen je škoda že na mojí práci to bylo víc než dobré, ale už jsem to odstavil.
Díky za nějakou radu, nebo za projev soustrasti :-)

Tak asi deska. Možná nějaký kondenzátor, prohlédl bych je jestli nejsou nafouklé. To se teoreticky dá vyměnit.

Dobrý zpráva..pokud jsi dostatečně šílený dá se koupit nová deska za 1600
https://www.ab-com.cz/biostar-h61mhv2-h61-s-1150-ddr3-hdmi-vga-sound-lan/

v opačném případě bych doporučil podívat se na
i3 10100F (tento procesor nemá integrovanou grafiku)
MSI B460M-A PRO
RAM DDR4
cca 5500-6000 s 16gb
možná někdo doporučí něco ještě výhodnějšího

To ber jako "levnou" opravu/zprovoznění. Pokud chceš zároveň zrychlit postav to jinak.

Ale dožilo se to 8let to je slušný pc věk:-D

Tak v podstate tam neni co radit, ozkousel vsechno krome desky, tak to bude deskou. :-)
Jinak ale souhlas, kdyby nemenil PSU, tak bych taky rekl zdroj, ale protoze ho menil, bude to ta deska.

---

Tazatel: Mrkni na kondenzatory na desce, treba jsou nafoukle a hned budes doma.

Díky za vaše postřehy. Známá zkušenost ze servisu je, že elyty jsou příčinou všech závad. Protože se to ještě dá používat, někdy i dva dny funguje
normálně, tak to nechám dožívat a mezi svátkama na to možná kouknu. Deska je plná polymerových elytů a na nich se toho pohledem moc nepozná,
takže musí ven a dám se do měření.
Zatím všem pěkné svátky a pokud zvítězím tak dám vědět.

Jo toto nám dělal jeden počítač, rok výroby kolem roku 2000 (spíš před, myslím, že windows 2000 se tam už dával v rámci upgradu, je to specializovaný portable řídicí systém za milion, tedy ani tehdy, když mu bylo 15 let ani dnes neni v plánu jeho vyhození, milion na nový nám nikdo hned tak nedá). Také bylo potřeba několik pokusů na zapnutí. Poté co jsem v jiném počítači vyměnil zdroj, kde byly veškeré kondenzátory na výstupní straně v háji (zdroji nebylo pomoci, vadné kondenzátory způsobily smrt něčeho jiného; předtím ale byly přesně tyto symptomy - nebylo možné zapnout napoprvé), dostal kolega nápad, že by to mohl být i problém tohoto počítače. Tak jsme se podívali dovnitř, a na desce hned zaujaly dva kondíky. Další se ukázaly vadné po změření. Od té doby šlape jako hodinky, jen se podlední dobou ocitá v 1.1.1980 (baterku jsem tam měnil už dávno a moc se mi do toho nechce, je tam zapájená v DPS). A do třetice jsme tehdy výměnou kondenzátorů (a dodáním blokovacích keramických, které výrobce vynechal a ušetřil tak možná korunu (tehdy stál při kusovém odběru kousek 40 haléřů)) opravili kolegovu televizi, kterou původně vezl na sběrňák (kolega už nežije, ale když ještě žil, několikrát se vyjádřil, že funguje líp, než když byla nová).
Je otázkou, jakou cenu má se takto zabývat běžným PC, jo když je po ruce RCL můstek, dají se změřit elektrolytické kondenzátory (pokud se to udělá nepatrným napětím třeba 100mV= + 10mV~ neni potřeba je ani odpájet), ty jsou morem spotřební elektroniky, ale může to být cokoliv jiného. Nový kondenzátor je otázkou pár korun, jeho výměna taky neni složitá.

Abych to tady uzavřel. Na desce jsem nic nenašel a tak došlo na výměnu desky, procesoru a pamětí.
Na zkoušku jsem vytahal všechny elyty a všechny měly plusové tolerance kapacity a správné ESR.
Takže závada byla jinde. Z desky mi zbylo asi 30 mosfetů a zbytek šel do kontejneru na elektroodpad :-)
Do Nového roku všechno nejlepší.