Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Má Overclocking význam?

Čau,

chci si koupit tyhle ramky: https://www.alza.cz/hyperx-32gb-kit-ddr4-3733mhz-cl19-fury-rgb-series-d5774313.htm?o=13
Mám tuhle základní desku: https://www.alza.cz/msi-mpg-z490-gaming-edge-wifi-d5838402.htm /// https://www.msi.com/Motherboard/MPG-Z490-GAMING-EDGE-WIFI/Specification

MB lze obsadit až 4800Mhz ramkama, ale pouze OC. Bez OC jsou dělaný na 2933Mhz.

Momentálně mám v PC tyto ramky: https://www.alza.cz/hyperx-16gb-kit-ddr4-2400mhz-cl15-fury-black-series-d4128818.htm (2x8Gb)

Můj dotaz je: Má cenu je měnit za účelem dosáhnutí vyššího výkonu? Pokud ano, je overclocking nebezpečný a jaká jsou jeho pozitiva/negativa? Pokud nemá cenu měnit ramky za tak vysoké Mhz, byl by znát rozdíl aspoň z 2400Mhz na 2933Mhz?

Díky za info

Paměti ovládá procesor u intelu i u amd. Deska ma jen malý vliv.

Čili to jakou rychlost ram vyuzijes záleží na tom jaký osadis procesor.

Najdi si pak pretaktovani ram s timto procesorem.

Obecně ram 3733 jsou spíš pro amd. Intel je nedovede využít ani pri velkém oc. Ale tohle neber nabeton a ověř si to. Intel nastudovany nemám, netad bych psal bludy.

Overclocking grafickeho integrovaneho cipu neni mozny. Hrozi navic riziko poraneni koncetin :!:
Kvuli blbejm hram riskovat vybuch cele pocitacove sestavy, to je opravdu blbost.

Radej zvol pečlivou, odbornou cestu - (sí)Cleaner, jednoduchy specialista, ktery vymete veskere necistoty a viry systemu ven, aby mohl tajnej agent Windows 10 řádně dýchat.

Už jsem tě jednou upozorňoval, abys nepsal blbosti. Pokud nepřestaneš, bude následovat BAN. (host)

Prvne, kdyz si koupis pameti DDR4 3733MHz a nastavis je na XMP profil teda 3733MHz, tak to neni pretaktovani, to ti jen RAM budou fungovat tak, jak maji. Pretaktovani by bylo, kdybys zkousel pameti 3733 provozovat treba na 3800.

Vysvetlim o co ve skutecnosti jde: procesor ma nastavenu nejakou zakladni hodnotu rychlosti pameti, se kterou to bude vzdycky fungovat. Tuhle rychlost podporuji i pameti a nastavi se automaticky, kdyz pameti zandas do slotu a spustis pocitac. Rika se tomu nastaveni rychlosti dle JEDEC. (To je certifikat, ze to bezi na te rychlosti.) Je znacne konzrevativni.
Intel i AMD proto podporuji vlastni profily pro pameti, rika se tomu XMP a bezne pameti podporuji krome JEDEC dalsi dva XMP profily. Jeden ma obvykle nizsi latence a tim padem i nizsi rychlost a druhy ma vyssi latence a vyssi rychlost, v tvem pripade ten druhy bude 3733MHz.
Ty si nastavis XMP s 3733 v biosu, restartujes, spustis Memtest a pockas az to dobehne bez chyby. Kdyz tam chyba bude, reklamujes a vyrobce ti to uzna, protoze to nebezi na frekvenci, na kterou on deklaroval, ze to pobezi. (Pravy pretakt nad XMP je bez zaruky, v tom je rozdil.)

Co se tyka poctu modulu, tak idealne davat jen dva moduly do desky, kdyz das 4, tak pokud to neni pamet SingleRank, tak to na XMP nemusis rozbehnout. Teda pro tebe pripada v uvahu 2x16GB, vic stejne nema smysl.

Jelikoz ted mas 2x8GB 2400 a chces nahradit 2x16 3733, tak mas vlastne dve otazky: Jestli potrebujes vic RAM a jestli ti neco prinese vyssi rychlost.

Na prvni si musis odpovedet sam. Ja sice mam v jednom PC uz taky 32GB, ale v podstate na hry furt 16GB staci. Zalezi na tvem zpusobu prace s PC, nekteri lide 32GB oceni.
Druha vec je ohledne rychlosti. Myslim, ze jsem nekde cetl, ze i u Intelu u tech poslednich procesoru uz je vyssi rychlost znat. Otazka je, zda-li treba DDR4 3200 nesezenes podstatne levneji a kazdy dalsi narust frekvence prispeje nizsim zvysenim vykonu.
Bezny narust vykonu pocitace po instalaci vykonejsich pameti pocitej v jednotkach procent, nekde to nebude temer nic, nekde treba i do 10% vykonu.

Jestli se to vyplati, je tezke rict. Obecne ale proc ne, nakonec sice se ztratou, ale ty soucasne jiste za nejakou kacku pujdou prodat a proc nechtit z noveho stroje ziskat co nejvic vykonu, ktery to nabizi, ikdyby to bylo jen 1-2% navic.