Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook na stříhání videí

Nedávno jsem si pořídil zrcadlovku a dron a chci se věnovat úpravě a tvorbě videí a fotek Potřeboval bych nějaký notebook který by zvládl editovat videa v adobe premiere a photoshop Jsem začínající fotograf takze stroje za 30 tisíc plus nepotrebuju, navíc jsem student. Mohli byste mi doporučit nějaký levnější notebook? Klidně repasovany, na vzhledu notebooku si nepotrpim.

Mas aspon tech +20 tisic? Adobe Premiéra umoznuje vytvoreni proxy ktery docasne snizi kvalitu pri editovani, ale stejne si myslim ze 20 tisic na strihani je minimum. Podle toho kolik tam chces davat efektů a hudby atd...

Pak uz jedine setrit nebo najit software ktery ma dobrou optimalizaci na strihani videí, jestli vubec existuje.

Vím, ze to není zrovna levná záležitost. Cena by měla být od 15 do 20 tisíc, klidně z druhé ruky v dobrém stavu. Díval jsem se na zkušenosti lidi na YouTube a třeba prý použity MacBook Pro 2015 16 gb Ram s i7 procesorem a 2 GB NVIDIA grafickou kartou by mohl pro mne jako začátečníka stačit. MacBook Pro v dobrém stavu s novou baterkou se dá sehnat okolo 15 tisíc. Co si o tom myslíte? Nejspíše by mi vyhovoval i ten nový MacBook Air s čipem M1 jako zacatecnikovi, ale tam je cenovka už těch třicet tisíc. Nebo jestli byste mi doporučili nějaké alternativy s windows?

Erasmus je zrušeny :-(
Jde o to, ze notebooky se vic kazi, nejcasteji odejde zakladni deska (protoze je na ni vse nejcasteji napevno} a pokud se pokazi po zarucni dobe tak ceny opravy je treba 10k. Navic je to i pomalejsi proti standard pc.
Notebook z druhe ruky bez jakekoliv zaruky je dost riziko. Tak bych hledal aspon s nejakou zarukou.

Koupil jsem třeba ipad z bazaru a jede jako nový už rok, ale je pravda že s notebooky to bude asi jiný.. Asi zkusím nasetrit a koupit nějakou novou mašinu za těch +- 30 tisíc. Urgente to nepotřebuji, ale do budoucna by se mi nějaký výkonnější notebook hodil.

zrcadlovku a dron

Nebe a dudy.

Klidně repasovany, na vzhledu notebooku si nepotrpim.

Zde bych byl raději opatrný, jelikož i přes pěknou hardwarovou konfiguraci nebo lákavou cenu, herní a hrubý výpočetní výkon nemusí podporovat, nebo jen základní encoding formáty, které jsou pro tebe nejdůležitější tak jako pocet stream procesorů. Tak sice ušetříš, ale stříhání, encodovani bude velmi dlouhé a nebudeš mit k dispozici některé položky kvuli chybějící podpoře.
Chtělo by to byt trochu přesnější, jaky SW budeš používat Davinci Resolve , VSDC (nejkompatibinejsi), Vegas etc jelikož kdyby jsi chtel použít pro rendering kupříkladu stream procesory CUDA, AMD AMF encoder, tak by se výběr hodně zúžil.
(strihat, upravovat, pracovat s efekty 2D-3D, encodovat, decodovat, rendovat, vse ma rozdilne pozadavky)

Zkus se podívat na notebooky s HW konfigurací "typu" Dell Vostro 15 (3500) : https://www.czc.cz/dell-vostro-15-3500-cerna/306692/produkt 19 390 Kč
CPU : 11Gn Tiger Lakke 8 jadrovy i5-1135G7 na 10 nm .
GPU : Na domaci neagresivni encoding/decoding/rendering mas k dispozici novy graficky procesor, ktery byl na tuto cinost optimizovan "Intel Xe" s podoporou :
- Quick Sync Video . Hardwarová akcelerace podporována ve většině rendering softwaru : https://www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/quick-sync-video/quick-sync-video-general.html).
- Clear Video HD : https://www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/visual-technology/4k-display-pc-overview.html
- OpenGL 4.6 a podpora 12.1 pro DX (vypocet polygonu) a vsechny predchozi VA-API apod.
(s podporou encoding/decoding až 12-bit s chroma sub-sampling 4:4:4 HEVC (H.265), VESA Adaptive Sync, VP9 i s podporou HDRange ktery možná pri focení používáš což nepodporuje ani polovina i podstatně dražších NTB s IGP na trhu)

Jsem začínající fotograf takze stroje za 30 tisíc plus nepotrebuju, navíc jsem student.

Jakož to student, voliš pravděpodobně notebook, protože ho chceš vozit sebou, proto ti nepodstrkavam desktop. Jestli to máš výhradně na doma, byla by to rozumnější volba. (ale možná mas jen malý podnajem a nemáš místo, nevím)

https://m.heureka.cz/notebooky/?gclid=Cj0KCQiA_qD_BRDiARIsANjZ2LC3rTxAMxmhMk4QYGGV9Tl7lDj8VwJBxckHPBJcK0vNm2oUJOcs-J8aAmL-EALw_wcB&p=f:2114:32162672;23385:1;p:-21000
Vyber si. Repasovaný bych nedoporučoval, notebooky sou spotřební zboží a nevíš co ti může odejít a bude to stát novej, ale je to tvůj risk. U stolniho bych se naopak nebál použitého. Myslim si, ze s tajtim by se dalo pracovat v Premiéře pokuď zapneš proxy a budeš dělat různé efekty 👍