Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Náhlé restarty bez BDOS

Zdravím,
Od doby, co jsem postavil nový PC, dochází na něm k náhlým restartům. Bohužel jsem tomu dřív nevěnoval takovou pozornost, takže už není možné komponenty vrátit. Za začátku k restartům tak často nedocházelo. Nyní se PC restartuje vždy min. 1x a max. 2x po studeném startu, občas se restartuje naprosto náhodně, občas při spouštění hry. K restartům dochází natvrdo - bez BDOS či jiných chybových hlášení. V prohlížeči událostí se pak objeví kritická chyba Kernel-Power s ID 41. Občas je tam i Whea-Logger s ID 18.

Sestava:
AMD Ryzen 5 3600
AMD Sapphire RX 5700XT Nitro+
MSI B450 Tomahawk MAX
HyperX 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16 Predator Series
Seasonic Focus 650 Gold Semi-modular

Zkoušel jsem:
- Vyměnit zdroj za Corsair RM650
- MemTest - bez chyb
- Přeinstalovat Windows
- Aktualizovat ovladače, chipset a BIOS
- Překontrolovat/přezapojit všechny kabely/konektory
- Zátěžové testy přes OCCT - zde se závada neprojevuje

A v neposlední řadě i vyměnit grafickou kartu za GeForce GTX 1050Ti. Zde to začíná být zajímavé, protože po zaměnění GPU k restartům již nedocházelo. 5700XT jsem tedy poslal na reklamaci, která byla zamítnuta z důvodu neprojevení závady.

Co jsem se dočetl, je nejspíš problém s AMD GPU drivery. Pokud udělám komplet reinstall ovladačů s DDU, PC se nějakou chvilku tváří, že funguje bez problémů, a pak se začne zase restartovat. U někoho bývá problém s verzí BIOSu, kdy nové verze údajně způsobují tyto problémy s GPU drivery, což nevím, jestli je možné nebo ne. Pomoct by měl přechod na původní verzi BIOSu v30. To u mě ovšem nepomohlo. Do GPU jsou zapojeny 2 kabely s 8-pin - ne pouze jeden kabel s 2 8-pin.

Je možné, že jsem něco zapomněl - případně dopíšu.

Díky za jakýkoliv typ/pomoc/řešení.

Ak ani Event log nezachytí problém, máš problém jedine ty, ako si pozliepal HW na kolene, tak ho máš zostavený.

Prácne otestuj príslušným SW individuálne HW komponenty, čo nezaručí objasnenie stavu.

Do OS s jeho nastavením od čistej inštalácie ti nikto nebude strkať sosák, je to brnkačka.

přečti si prosímtě v tom eventlogu, co znamená chyba 41: že systém ztratil napájení = že se to restartovalo.
to znamená co, že zápis chyby 41 je následek, ne příčina
pokud systém neupadl do modré obrazovky, je to hw chyba. nic se nestihlo zapsat, u hardwarové poruchy na to systém nemá čas, už to neřídí. v eventlogu je po restartu až ten následek, a chybí záznam v c:\windows\minidump

zkusil jsi celkem co se dalo, i když za nefunčního stavu prohazovat nvidia a amd grafiku není to nejlepší.
vracet se ke starší verzi biosu bych taky nedělal, když máš problémy tak nejnovější verzi.
grafika něco sežere, ale zdroj jsi měnil. méně žravá grafika přitom funguje. není v cestě napájení nějaká redukce?
už ty studené pády po zapnutí jsou divné. nemáš v biosu nastavené nějaké monitorování desky? že když je něco mimo (teploty / otáčky / napětí), že to má něco udělat?

Asi jsem došel k nějakému závěru. Vypadá to, že pomůže snížení maximálního taktu karty na 1900 Mhz/1000 mV. Takhle jsem to měl nastavený cca dva dny a PC se tvářil stabilně. Ještě jsem zkusil v MSI Afterburneru zvýšit Power Limit o 5 %. To dlouhodobě nepomohlo, tak jsem jsem zkusil zvýšit o dalších 5 %, a pak o dalších 5 %. Momentálně mám teda +15 % a jsou to 3 dny, co PC běží bez problémů. Ať už je to špatně nebo ne, vypadá to, že to pomohlo.