Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový PC (low budget)

Zdravíčko, hneď na začiatok chcem povedať, že do týchto vecí som amatér a na celé zostavovanie PC som používal len články čo som vygooglil a preto by som ocenil, keby ste mi Vy skúsení "ajťáci" poradili a doladili určité veci.
Chcel by som zostaviť nejaký lacnejší PC, ktorý by slúžil najmä na kancelársku prácu a hranie hier ako CS:GO, PUBG atd. Zatiaľ som rozmýšľal nad niečím takýmto:

Skrinka: Zalman S4 - 31,-€
Doska: GIGABYTE B450 AORUS ELITE -78,-€
Procesor: AMD RYZEN 5 3500X - 160,-€
Grafika: XFX RADEON RX 580 GTS - 196,-€
RAM: KINGSTON HyperX FURY 8GB DDR4 2400MHz - 30,-€
SSD: Kingston Flash SSD 480GB A400 SATA3 2.5 SSD - 42,-€
Zdroj: SILENTIUMPC ELEMENTUM E2 550 WATT - 37,-€
Chladič: SilentiumPC Spartan 4 - 17,-€

Schválne som tam dal aj orientačné ceny (najlacnejšie podľa heureka) aby ste mi poprípade vedeli poradiť nejakú lacnejšiu alternatívu (chcem ušetriť čo najviac a preto ak by ste vedeli o nejakom komponente čo je výkonostne približne rovnaký ale cenovo lepší tak sem s ním :) ).

A taktiež na záver ešte otázka, čo okrem týchto komponentov ešte kúpiť na zostavenie PC?

Vopred ďakujem :)

AMD (vega) ma vyrazne lepsiu grafiku ako Intel.

'Vyrazne' bych az tak netvrdil.
U nových procesoru s IGP Iris Pro nebo Intel Xe na 10nm+ je to hodně diskutabilní. (to do toho nezahrnuji Iris Xe MAX ktera ma vlastni DDR pamet na 128Bitove sbernici, podporou Variable Rate Shading, Async Acounte a dokonce i s procesory pro AI)

Když přeskočím herní výkon, protože CPU s IGP nejsou vyloženě určené pro hry (i zde Xe G4 neni horsi jak Vega10, nebo v LuxMark jako mobilni chip RX550 ), jsou momentálně na velmi dobré úrovni a to i nad předešlou Gen Vega a to i rozsahlou podporu formatu encoding/decoding (HDCP 2.2, 12Bit s chroma 4:4:4 coz je IMHO zajimavejsi jak herni vykon pro pracovni stanice). Ovšem nová Vega 6 etc v nových Ryzen je výkonové velmi slušná.

Jestli se nepletu, nejvykonejsi APU jsou RX Vega 6/7 Ryzen 4000 mobile v cele Vega 8 R4000, u Intelu Iris Xe G7 96EUs ktere neni horsi v 3D, v hernim vykonu (float/GFLOPS) horsi jak Vega 11, "dle testu" Xe G7 i o ~ 10% Vega 11 prekonava, nebo se drzi na stejne urovni +- nakych 5%.

On sa pytal na tento procesor, ktory dokonca grafiku ani nem

Ale jako ze jo, mas pravdu a tazatel tam Intel stejne nerave. Jen me prevapilo to "AMD ma vyrazne lepsi grafiku" :) Intel to v 11/12Gnd CPUs po strance IGP docela dohonil o proti rade UHD 6** a to v desitkach %..

[91988-xe-png]

[91989-ryzen-vega-png]

https://www.notebookcheck.net/Intel-Tiger-Lake-U-Xe-Graphics-G7-96EUs-GPU-Benchmarks-and-Specs.462145.0.html

A kde si ty preboha?
V predaji su tale 9th a 10th generacia, a ty uz si na 11, ktoru chce Intel uviest az koncom buduceho roku? Trochu nefer prirovnanie nemyslis?
Takze trvam na to, ze v sucasnosti Intel zaostava za AMD (tak ako vzdy) na poli grafik a to, ze buduci rok dozenie nieco z toho naskoku nic neznamena, pretoze buduci rok uz bude aj AMD zase niekde inde.

Protoze IGP je snad jen v desktop CPU ? Ty graficke chipy uz na trhu jsou tak je to snad "fér":D
Jestli vyhradne ve verzi DESKTOP-CPU tak to je jina a diskutabilni to ano a to muzeme porovnat az na jare a dostat presnejsi cisla.
(Ne ze by jsi CPU s Vega (Ryzen 4000) uveden take v tom testu mohl snad tento rok koupit, ale to uz je prece fér ..)

Tak este raz spat do minulosti.
Tazatel si stavia pc. Pocudoval sa, ze AMD vs Intel medzi ktorymi sa rozhoduje ma identicky vykon v hrach, kedze Intel je vyrazne lacnejsi.
Na to som odpovedal, ze je to vykonom grafickeho jadra pri AMD, ktory je vyssi ako pri zrovnatelnom Intel prcesore a este neskor pripisal, ze Intel dokonca ani graficke jadro nema.
A do toho si vstupil ty a zacal tu rozpravato jadrach, ktore su v procesoroch, ktore sa samostatne kupit nedaju, pripadne su este len vo vyvoji.
To je cele, Intel na AMD stale nema, ani v 11th generacii sa kusok dotiahol, ale ta sa samostatne nepredava a je len vo vybranych strojoch, takze nie je bezne dostupna.
Ved este tento rok sa veselo predavali masiny 9th generacie, dokonca sa este vyravali a az pred koncom roku to uz Intel utal, v ponuke su stale 6 a 7 procesory od Intelu, takze 11 sa tak skoro nedockame, kedze 10 dorazili na sklad len tento rok.