Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kdy vypne m.2 SATA 5 a 6?

Zdravim,

řešim problém s nedostatkem SATA portů na moje HDD a SSD.

Momentálně mám obsazeny 4 SATA porty (1-4) a oba m.2 sloty. V obou mám m.2 NVMe. Na m.2 2 mám Windowsy.

Vim, že když mám obsazený m.2 sloty, tak se mi vypne SATA 5 a 6, ale teď v tom mám trochu zmatek. V návodu od základní desky totiž píšou tohle:

1) Sata 2 bude nefunkční pokud dám do M2_1 slotu M.2 SATA SSD.
2) SATA 5 a 6 budou nefunkční pokud dám do M2_2 slotu M.2 SSD.

Přesně takto.

ad 1) S tim SATA 2 nevim, já mám obsazen i SATA 2 a zároveň M2_1 a jede to. Proč? Myslí se M.2 SATA SSD něco jinýho, než co mám? Je rozdíl, když tam mám NVMe?
ad 2) Znamená to, že pokud obsadim druhej M2 slot (tam mám teď windowsy), tak mi to rovnou vypne SATA 5 i 6? Nebo jeden M2 slot = jeden vypnutej SATA port?

EDIT: zapomněl jsem zmínit MB.. MSI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI

Samozřejmě už šilhám po alternativním řešení.
https://www.czc.cz/i-tec-pci-e-2x-m-2-card-pci-e-sata-lp/198947/produkt - zde jsou lákavý další 2 M2 sloty, kam bych mohl píchnout oba co mám. Ale moc tomu nedůvěřuju. Jeden SATA navíc můj problém s absencí SATA portů tak moc neřeší.
https://www.czc.cz/evolveo-2x-esata-2x-sata-iii-pcie/289994/produkt - tady zase neni M2, za to ale 2x SATA.

Doporučil by mi někdo nějakou schůdnou cestu, jak z toho vybruslit jako vítěz? :D

Díky

Mít v PC pět disků? Nebo čtyři disky a vypalovačku? To asi není úplně standardní kombinace ve většině domácností. A nenapadá mě žádná výhoda takového řešení.

Hluk, zahřívání, odběr proudu... Ještě snad, kdyby to byly SSD, ale to zas nedává smysl finančně.

SATA1 - SSD 500GB
SATA2 - SSD 1000GB
SATA3 - SSD 2000GB
SATA4 - zatim jeste volny, ale pocitam tam jeste s jednim SSD do budoucna :-)
SATA5 - HDD 5400ot. 3TB
SATA6 - DVD mechanika

NVME SSD 1000GB systemovy Windows

Takze pro predstavu, jak to u bezneho herniho "geeka" chodi. :-D

Ekonomicky to prave smysl dava, protoze preci nebudu ty stare SSD vyhazovat, proste pridavam. A co na tom mam? Knihovnu her. Hraju je vsechny? Ne. Ale chci je mit u sebe stazene vsechny. Jestli s tim mas problem, poslu na tebe L-Coreho. ;-)