Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kdy vypne m.2 SATA 5 a 6?

Zdravim,

řešim problém s nedostatkem SATA portů na moje HDD a SSD.

Momentálně mám obsazeny 4 SATA porty (1-4) a oba m.2 sloty. V obou mám m.2 NVMe. Na m.2 2 mám Windowsy.

Vim, že když mám obsazený m.2 sloty, tak se mi vypne SATA 5 a 6, ale teď v tom mám trochu zmatek. V návodu od základní desky totiž píšou tohle:

1) Sata 2 bude nefunkční pokud dám do M2_1 slotu M.2 SATA SSD.
2) SATA 5 a 6 budou nefunkční pokud dám do M2_2 slotu M.2 SSD.

Přesně takto.

ad 1) S tim SATA 2 nevim, já mám obsazen i SATA 2 a zároveň M2_1 a jede to. Proč? Myslí se M.2 SATA SSD něco jinýho, než co mám? Je rozdíl, když tam mám NVMe?
ad 2) Znamená to, že pokud obsadim druhej M2 slot (tam mám teď windowsy), tak mi to rovnou vypne SATA 5 i 6? Nebo jeden M2 slot = jeden vypnutej SATA port?

EDIT: zapomněl jsem zmínit MB.. MSI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI

Samozřejmě už šilhám po alternativním řešení.
https://www.czc.cz/i-tec-pci-e-2x-m-2-card-pci-e-sata-lp/198947/produkt - zde jsou lákavý další 2 M2 sloty, kam bych mohl píchnout oba co mám. Ale moc tomu nedůvěřuju. Jeden SATA navíc můj problém s absencí SATA portů tak moc neřeší.
https://www.czc.cz/evolveo-2x-esata-2x-sata-iii-pcie/289994/produkt - tady zase neni M2, za to ale 2x SATA.

Doporučil by mi někdo nějakou schůdnou cestu, jak z toho vybruslit jako vítěz? :D

Díky

Musíš rozlišovat M.2 nvme a M.2 sata.
Píšeš že máš oba M2 disky v provedení NVME. Proto konektor SATA2 jede.
Naopak SATA 5 a 6 by měli být vyplé.

SATA2 will be unavailable when installing M.2 SATA SSD in the M2_1 slot.
SATA5 & SATA6 will be unavailable when installing M.2 SATA/PCIe SSD in the M2_2 slot.

Kromě grafiky tam máš 1x PCIE 4x zásuvku v dlouhým slotu jakoby na druhou grafiku.

Ta karta 1) je na připojení jednoho M2 nvme a jednoho M2.SATA. Ten M2.SATA to ale jenom drží a kabelem se to musí propojit se základovkou = nanic.
Takže podle mě můžeš ušetřit https://www.tsbohemia.cz/axagon-pcem2-n-pcie-nvme-m-2-adapter_d334857.html (to mám doma).Opatrně na šroubek, je jemný.
Já bych zkusil toto řešení. Systémový disk bych dal ke grafice a datový na ten axagon. Pokud systémový moc topí tak naopak. Tím by se měli odblokovat SATA 5 a 6.

Řadič může být problematický, zpomalovat start pc vlastní inicializací, disky na něm budou pomalejší (připojení přes PCIE 1x) , nemusí to podporovat trim u ssd a podobné srandy. Mají nahovno popis je to řadič pro dva interní nebo dva externí disky (neumí 4najednou), přehazuje se to jumperama. Když jsem měl desku s B450 a podobný problém vzal jsem řadič s Sil3112 ze šuplíku (bazar tak max 100,podpora SSD trim a podobně ale nebude).

Aha, zajímavý. Takže chápu to dobře, že port M2_1 (v mym případě ten Sheild Frozr na obrázku) můžu obsadit bez ztráty SATA 5 a 6? Zatimco jakmile obsadim port M2_2, tak přicházim oba SATA 5 i 6?
Ten Axagon by mi teoreticky vyřešil problémy, pokud je to tak, jak píšu. Jeden z mých M.2 NVMe disků bych dal na ten Axagon a tím pádem by se mi aktivovali SATA 5 a 6 a to by mi už k životu stačilo bohatě.

A co se týče toho PCIE 4x, já ho mám obsazený jiným řadičem. Byl by problém ten Axagon tedy strčit do PCIE 16x? Podle googlu prý ne, ty piny by fungovaly normálně.

.Aha, zajímavý. Takže chápu to dobře, že port M2_1 (v mym případě ten Sheild Frozr na obrázku) můžu obsadit bez ztráty SATA 5 a 6?

Ano první m2 disk v slotu m2_1 bliz grafiky je bez penalizace.
Osazeni druheho disku vypina u vetsiny desek * sata nebo některé pcie sloty.

Jasně řadič PCIEx4 můžeš dat do PCIEx16 slotu. Ja myslel, ze tam mas grafiku

*desky osazene nejlepšími chipsety omezeni mit nemusí. Nevim jak je to obecně u Z490, mozna platis za wifi a 2.5g sitovku

vlož si do malování screen desky z manuálu s názvy sata portů podle výrobce.
červeně si obarvi zakázané sata porty, co se blokují. zeleně ty co můžeš používat.

a ted to nejzajímavější: vyhoď všechny stupidně malé disky pod 500gb, možná i včetně, nahraď to párem 2-3tb.
vyřešeno.

anebo si zakup domácí síťovou nasku.

Manuál od MSI tam sice má takovou matici, kde se jaký port s jakým portem "pere", ale není to úplně srozumitelný.

Mám 4TB harddisky a 2TB ssd disky, pouze na Windowsy mám 250Gb M.2, protože to víc nepotřebuje.

NAS mám v plánu, ale teď řešim uspořádání uvnitř skříně. Až budu chtít expandovat mimo skříň, tak půjdu po NAS.

Nevim, jak tazatel, ja mam napriklad par pocitacu, co maji tech SATA obsazenych (vsech) sest a bootujou z flashky. Kdybych v te dobe sehnal nejakou podobne drahou desku s osmi SATA, taky by bylo obsazeno osm a furt to bootovalo z USB flashky. Obcas se takoveto veci fakt hodi. (Pravda, vetsinove to neni ani smykem.)

Mít v PC pět disků? Nebo čtyři disky a vypalovačku? To asi není úplně standardní kombinace ve většině domácností. A nenapadá mě žádná výhoda takového řešení.

Hluk, zahřívání, odběr proudu... Ještě snad, kdyby to byly SSD, ale to zas nedává smysl finančně.

A co je na tom špatně? Mít dva disky je trochu přežitek z dob XPček, ne?

Jeden na OS a druhej na osobní věci. A co když ten druhej odejde? Je výhodnější mít 5-6 disků a zálohovat si to sám podle libosti.

Já mám třeba 8TB HDD totál plnej, vedle toho to zrcadlim v úplně stejnym disku. Pak mám disk pouze na pracovní věci, pak mám disk plnej zdigitalizovanejch filmů z minulýho století :D Na každou věci si najdu záminku si pořídit disk a je to podle mě naprosto nejpohodlnější řešení. Lepší než mít někde plný šuplíky USB flashek nebo snad cdčka a dvdčka v krabicích. Je rok 2021 a mít 5-6 disků v PC mi nepřijde takovej bizár.

Hned potom asi následuje NAS, ale to je zase míň místa na stole a víc kabelů. Proudu to bude žrát stejně, ne-li víc.

Jestli narážíš na to, že mi může vyhořet barák a přijdu o všechno, tak to jsou takový internetový žvásty. Za posledních dvacet let jsem se nikdy s takovou věcí nesetkal. S čim se ale potkávám furt je to, že tu a tam prostě nějakej disk zdechne. V určitý den v určitou minutu a vteřinu. Proto to mám radši hned vedle znova. Zachránilo mě to už nesčetněkrát, takže si myslim, že zas v takový nevědomosti nežiju.

To, co robis ty je lepsie ako nic, ale vyrazne horsie ako je bezna prax.
Pritom mas pomerne vela moznosti od zalohu na disky, ktore nebudu trvalo pripojene k pc az po NASko, co je dnes bezna sucast domacnosti.
Slabinou vojho riesenia je moznost odpalenie diskov zdrojom (pomerne casty jav), pripadne napadnutie os virom (opat pomerne bezna vec).
Argumenty...mne sa nikdy nic take nestalo su smiesne...vacsina pruserov sa ti stane len raz v zivote ak sa z chyb poucis. To, ze sa to nestalo tebe neznamena, ze to neexistuje.
Ja som za svojou 20rocnu prax videl uz XY odpalenych diskov zdrojmi a len za rok 2020 som riesil asi 6-7 incidentov so zasifrovanymi diskami.

Disky zdechnou dřív, když jsou stále v provozu, než když na některé nahraješ zálohy a pak je odpojíš. A jak píše host, nějaký kryptovir pak napadne a zašifruje všechny připojené disky, ne jen systémový. A máš po datech i zálohách. Tak si klidně těch 6 disků provozuj dál. A NAS nemusí být na stole jako dekorace.

Ja tech 6 disku mam proste v RAID5 - jako zaloha prima, ten pocitac zapinam jen na kopirovani (tam ci zpet).

Je to lepsi nez mit tech disku nekolik samostatnych, RAID5 je jedna uroven bezpeci, samostatny pocitac s minimalistickym OS, na kterem se nepracuje a je zapnuty jen podle potreby a pristupny jen prez SSH/SCP (nikoli sdileni disku) je druha uroven, jeho kopie jinde je treti a samozrejme kontrolni soucty ke vsem souborum (pocitane na originalu, kontrolovane na tom samostatnem pocitaci jinou binarkou), stazene i na jeste jiny pocitac davaji zase o fous vetsi sanci odhalit chybu dat.

(A ten RAID5 je samozrejme SW, takze pokud se vysype deska, porad tam muzu dat jakoukoli jinou, co ma aspon 6 SATA a zase to rozbehnu - nebudu muset hledat stejny HW RAID, co by si s tim poradil.)

A ano, neni to standardni kombinace ve vetsine domacnosti :-D

Ale nedavno jsem napriklad hledal a samozrejme nasel jedno konkretni zajimave vlakno v emailove konferenci, stare prez 20 let (jo, z minuleho milenia :-D ) a ze zcela jineho uctu, nez pouzivam dnes (ta puvodni sluzba tusim tenkrat zmizela, nebo se nejak razantne zmodifikovala, ze nebyla dostupna).
I mnohem mladsi CDcka maji ted problemy se ctenim a spousta jich uz nefunguje - prenaseni mezi disky s dostatecnou redundanci prezilo :-)

SATA1 - SSD 500GB
SATA2 - SSD 1000GB
SATA3 - SSD 2000GB
SATA4 - zatim jeste volny, ale pocitam tam jeste s jednim SSD do budoucna :-)
SATA5 - HDD 5400ot. 3TB
SATA6 - DVD mechanika

NVME SSD 1000GB systemovy Windows

Takze pro predstavu, jak to u bezneho herniho "geeka" chodi. :-D

Ekonomicky to prave smysl dava, protoze preci nebudu ty stare SSD vyhazovat, proste pridavam. A co na tom mam? Knihovnu her. Hraju je vsechny? Ne. Ale chci je mit u sebe stazene vsechny. Jestli s tim mas problem, poslu na tebe L-Coreho. ;-)