Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Ssd a hdd spolu - nechce mi nacitat win

Dobry den.
Kupil som ssd a nainstaloval som nan window,ale ked pripojim sformatovany hdd tak mi nechce nacitat win.
V biose mam nastaveny ako botovaci Ssd a deuhy hdd.
Samostatny ssd nabehne ale spolu s hdd nie.
Za kazdu radu dakujem

Změna předmětu, původně: Ssd a hdd (host)

Třeba ten HDD odešel a něco zkratuje. Zkus nabootovat nějaký liveLinux nebo rescueCD a koukni na něj. Případně vyndat SSD, zapojit jen HDD a zkusit na něj pustit instalaci Windows. Pak ho zase smažeš (odstraníš oddíly). A ten jiný kablík jsem myslel k HDD, tak je ještě zkus prohodit.

Samostatny Hdd ide,da sa nainstalovat win.Samostatny ssd tiez funguje.Len ked su zapojene obe tak to nejde rozchodit.Maximalne vypise Reboot and select peoper boot device or insert boot media in selected boot device..
V biose dam ako prvi ssd patriot disk a nic.

Ta rada z odkazu zkusit to s hirensbboot neni špatná. Ja bych stahl sergei strelec na flash
Myslim, ze se pri startu neco rozesere a prohodí se disky start schce pokracovat z pevneho disku.
Kdyby ten disk byl prazdny zkusil obych odstranit vsechny oddily {premazat prvni milion sektoru a podobne}
Prohledl jsi aktualizace biosu k desce?
Zdroj tezko.

On-Board SATA

• SATAIII controller integrated in Intel® B75 chipset
- Up to 6Gb/s transfer speed.
- Supports one SATAIII ports (SATA1) by B75 <-- sem patří ssd

• SATAII controller integrated in Intel® B75 chipset
- Up to 3Gb/s transfer speed.
- Supports three SATAII ports (SATA2~4) by B75

může pomoct vypnout fastboot v biosu.
pořadí bootování v biosu je jaké?
problematický disk připojit k jinému pc, jestli funguje. nebo přes usb dock.

Na vsech nebootovacich HDD pokud drive slouzily pro spousteni systemu, musis nastavit zavadeci oddil jako neaktivni. Zformatovani nestaci. Pak nebude zalezet na nastaveni poradi bootovani v biosu, system se spusti jen z oddilu, ktery je nastaven jako aktivni. V tomto pripade z SSD, protoze byl jako aktivni nastaven pri instalaci.
Zmenit aktivitu oddilu lze jen pomoci vhodneho partition manageru.

Asi bys mel vysvetlit, co, jak a proc jsi delal s nainstalovanymi Windows na SSD, ze jsi dokazal zbourat zavadec, a tak tu instalaci Windows poskodit. Nakonec proc ne, opakovani je matka moudrosti a kdyz si tu instalaci vyzkousis
nekolikrat, tak se to aspon lepe naucis. No, nic si z toho nedelej, zadny moudry z nebe nespadl. Mas k dispozici google, staci jen trochu hledat. Teda, pokud jeste sam chces. Ja se to ucil v dobe, kdy zadny internet a ani Goole nebyl a v zadne skole se to jeste neucilo.
Zacni tim, ze pomoci nektereho partition manageru z HBCD (kdyz uz ho mas) zmenis priznak aktivniho zavadeciho oddilu (zrejme ten 150GB) HDD na neaktivni, jak jsem ti uz pred nekolika dny poradil. To bylo reseni tveho problemu. Ne vsechny PM to umi. Nemusis nutne pouzit HBCD, ja pouzivam Mini Tool Partition Wizard Free. Mozna budes chtit sloucit oddily na HDD 150+315 GB dohromady bez ztraty dat, tak ten Mini Tool to umi taky.
Potom odpoj HDD a znovu nainstaluj Windows zpet na SSD, jak se ti to uz drive povedlo.
Nakonec, az pripojis HDD, nemel bys mit zadny problem.

úsmevné čítanie.

Nauč sa pracovať s nástrojom z dielne MS, Diskpar.exe, v príkazovom riadku z bútovacieho ISO Windows.

Ak nemáš HW konflikt, oba disky sú funkčné, Bios ich rozpozná, robíš chyby.

V Bios nastav poradie pre SSD, ako prvý nastav pevný disk.

Vypni v Bios SecureBoot.

Prepni sa v Bios z Uefi na Legacy, lebo bude pre teba ideálne inštalovať systém na disk pod MBR. Na molocha v podobe GPT (Uefi sa vybodni).

Na flešovom SSD musíš nastaviť z ISO W10, v Diskapart.exe poradie, pojmy s príkazmi si vygúgli na nete:

Iniciovať disk (Initiate disk MBR),
Aktivovať (Active) nultý sektor so zavádzačom,
format NTFS.

Sekundárny disk s dokladmi najprv fyzicky odpoj od napájania a z portu ZD.

Po nainštalovaní OS W10 na SSD pripoj sekundárny disk a spusti gr.prostredie W10.

V Správe diskov pod Windows uvidíš druhý disk, je jedno, či zostal aktívny s pôvodným zavádzačom alebo je iba primárny.

MBR pozná iba štyri logické primárne oddiely alebo štyri fyzické primárne disky.

Ak bude náhodou sekundárny disk pod RAW, neuvidíš obsah vo Windows, nezúfaj, dáta sú na disku uchované, zavádzací sektor sa dá elegantne opraviť vhodným nástrojom zn.: Partition Recovery.

Ak ti nevyhovuje Diskpart.exe, vyrob si bútovacie ISO na fleške či kotúči z Minitools Partition Wizard 11.6 Technicician PRO (partitionwizard.exe). Crack v podobe *dll si schrasti na nete

https://rahim-soft.com/minitool-partition-wizard-technician-edition-11-6-free-download/

má vlastné grafické omalovánky určené pre klikacie lamy pre prácu s myšou. Dokáže disk iniciovať, aktivovať, presúvať myšou oddiely, spájať, rozpájať, meniť veľkosť oddielov myšou, kontrolovať sektory, povrch, dokonca dokáže zarovnať oddiely (Align) disku.

Zda se, ze stale nerozumis tomu, co jsme ti nekolikrat ja i Nuda radili.
9.1.2021 jsi postnul fotky z nejakeho PM, kde je jasne videt, ze oba SSD i HDD jsou vporadku (Healthy...), tedy Bios je nacte. Na SATA portech mas dve zarizeni. Stary HDD, kde na primarnim oddilu byly nainstalovane Windows. Ten jsi sice zformatoval, ale nezrusil jsi na nem aktivni priznak zavadeciho oddilu.
Tak jak ma Bios poznat z ktereho zarizeni ma spustit system, Kdyz tam mas dve zarizeni s aktivnimi oddily?
Dela se to tak, ze:
1. Nastavis poradi boot zarizeni v Biosu, tedy SSD jako prvni. Je to sice reseni, ale to bych ti nedoporucoval, protoze kdyz bude problem s CMOS baterii, tak se zase muze nastavit stary HDD v boot poradi jako prvni a zase budes resit problem.
2. Pri kazdem startu stisknes klavesu F11, tim vyvolas Boot menu a vyberes spusteni Windows z SSD. - to je reseni jen v nouzi a nebo jen, kdyz chces bootovat treba jen z CD/DVD nebo USB Flasky.
3. Zrusis priznak aktivniho zavadeciho oddilu na vsech zarizeni, krome pozadovaneho na SSD a Bios pak najde jen JEDNO zarizeni s aktivnim zavadecim oddilem, ze ktereho spusti system.
Zatim jsi z toho nic nezvladl, tak snad zvladnes co ti poradil dale.
Zejmena v tvem pripade nutne OPDOJ SSD ze SATA portu a nesahej na nej, dokud neporesis zruseni aktivniho oddilu na starem HDD. Pripoj jen HDD do SATA portu a znovu nabootuj z HBCD a vyber nektery Partition Manager. Je jich tam nekolik. Dalsi postup bude zalezet na tom, ktery PM si vyberes. Ale obvykle v GUI staci kliknout na zvoleny oddil (pozor NE disk) a pravym tlacitkem mysi v rozbalenem menu najit "Set Inactive" a akci dokoncit "Apply" - to je podminka nutna, jinak se zmena neprovede.
Proto v tomto okamziku je nutne, aby ten SSD nebyl pripojeny a ty jsi nejakym nepredvidanym jednanim tu novou instalaci zase neposkodil.
Pokud to zvoleny PM nebude umet, najdi na HBCD jiny a zkus to znovu.
Pokud to zadny PM na HBCD nebude umet, najdi si na internetu iso Mini Tool Partition Wizard Free, pro tvuj stary HW doporucuji verzi 9.0 (mam cerstve zkusenosti, ze nova verze 11.6, dle Nudy, to na 8 let starem MB nenabizi, ale na novejsim ano) nebo nejaky jiny a udelej si boot CD/DVD nebo USB flash ...
Nebo si vygoogli "Set inactive partition" (s nebo i bez "") a vyber si nekterou moznost jak to udelat, je jich tak hafo.
Pokud to nedokazes, tak ten HDD dej do supliku a kup si novy, kde po pripojeni spolu s SSD lze po startu Windows 10 ve spravci disku bezproblemu vytvorit novy oddil a zformatovat bez moznosti nastavit aktivni priznak pro zavadeci oddil.
Pak bude vse fungovat OK

kdybys sem nedával zleva oříznutý screen z neschopné správy disků, nebo kdybys použil k sejmutí obrazu klávesy alt+prnscr, nebo kdybys v nejhorším nefotil obrázky na výšku, nebo kdybys raději využil normální partition manager třetí strany, pak by bylo vidět, že máš v pc zastaralou usb2 čtečku, která ti hlásí prázdné jednotky - doporučuju vyhodit.

správa disků neumí zobrazit ani aktivní disk. zároveň není jasné, jak je nastavený bios pro bootování, což trvá zjistit max. desítky vteřin. takto mám dojem, že to chceš řešit do konce pandemie z corony.