Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem AMD Ryzen 5 3500X vs Intel Core i5-10400F

Zdravím, odešel mi procesor a tak se dívám po novém a narazil jsem asi na 2 favority, jenže se nemůžu rozhodnout, který vybrat.
Ryzen 5 3500X nebo i5 10400F.
Viděl jsem, že ce hrách je o něco málo lepší Intel, ovšem na práci v aplikacích jako je Photoshop, Adobe AE a podobně jsem srovnání neviděl.
Jaký procesor byste mi doporučili a proč? Nebo vyjdou letos nějaké procesory, které by byly cenou do 5000kč, na které se vyplatí si počkat? (např. i5-11400F nebo Ryzen 5 5500 - jestli teda mají vůbec být)

Za případné rady děkuji

Nejsem jasnovidec, ale právě kvůli zpětné kompatibilitě bych víc věřil AMD.

Stejně je naivní si myslet, že s deskou vydržíš x let. V té době už budou např. konektory USB 4.0, slot PCI-E 5.0, ramky DDR 5, disky M.3 a podobně, takže nemá logiku dávat nový procesor do staré desky.... V dnešní době je většinou výhodnější udělat komplet výměnu, než lepit nějaký upgrade.

Podle mě odešla deska na 99procent a 1procento je že fakt odešlo cpu. Pokud to není něčím jiným.

S těma deskama je to jedno. Koupíš rozumnou desku za 3 max 4tisíce a je, žádné super za 6-8tisíc se nevyplatí.

AMD sice má široký rozsah podporovaných procesorů třeba u B450 "4 generační řady" ale prostě vše jednou končí a další procesory příští rok bude mít amd pravděpodobně pro jinou patici/DDR5.

Pokud chceš s CPu vydržet delší dobu -třeba 5let - můžeš úplně klidně zapomenout na to jak často výrobce mění patice/čipsety. Ani jeden nebude za 5let kompatibilní s deskou.

Nechápu teda proč má tak dobré hodnocení a dost lidí jej doporučuje. i5-10400F vypadá v benchmarku dobře, dokonce je tuším lepší než 3500X. Jen jsem se chtěl ujistit jelikož se nechci spálit znovu (viz moje koupě intelu před pár lety a půl roku na to vyšly daleko lepší ryzeny)

(viz moje koupě intelu před pár lety a půl roku na to vyšly daleko lepší ryzeny)

Tak to asi nijak neovlivníš. Co můžeš ovlivnit je to, že odmítneš 3500X který jde tak trochu proti tomu s čím AMD začalo a u řady 5 prosazovalo - čili 6jader 12vláken.

Intel procesory zlevnil a proto si teď můžeš vybrat. Já bych bral při plánované ceně okolo 7 tisíc za desku a procesor intel 10400F.
Nikdo mě nemůže obvinit, že jsem intelák, v hlavním pc mám po ryzenu 3600 ryzen 3700x. V plánu byla řada 5x ale 12K za 5800x dát nechci.