Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno "Upgrade" grafické karty

Zdravím, předně bych chtěl říct, že co se týče hardware (CPU, GK) sem lama. Proto se obracím na Vás z otázkou zda je vůbec možné, provést výměnu grafické karty ze nějaký výkonnější kus. Jedná se o PC stavěný někdy koncem roku 2011 (jeho popis bude v příloze). Co se týče jeho celkového výkonu na multimédia a net mi bohatě stačí, nyní sem po nějaké době oprášil ETS2, proběhl update na nejnovější verzi a výměna monitoru (z 19" na 24") což má za následek (alespoň si to myslím) trhání v obraze v některých částech hry, což mě přivedlo k otázce lepší grafiky.
Vzhledem ke stáří celé sestavy předpokládám nějaký bazarový kus. Otázkou je, po čem se dívat i v návaznosti na procesor a zda by měla případná výměna vůbec nějaký smysl.

Díky.

Bych do tohodle peníze už nevrážel a dojel to s tou GPU co máš,max nějakou GTX 1050 Ti

výměna monitoru (z 19" na 24") což má za následek (alespoň si to myslím) trhání v obraze v některých částech hry

No jestli si koupil monitor s vyšším rozlišením tak ano bude to tím...

proboha lidi trochu soudnosti. neumíte ojet myšem a zkopírovat sem stručné okno ze speccy? nebo sysspec?
k čemu ten humus log?

Sapphire Radeon HD 6770 - sám víš jak je to staré. gtx1060 bazar jsou kolem 3t. podobně rx 5500xt.
starý procesor to asi moc neutáhne, ale už se mi v tom humusu nechce hledat znovu.

Pánové díky za tip na kartu, nechám si to projít hlavou.

@ méďa
Tebou uvedený soft neznám, sáhnul sem po instalačce co se mi válela na disku (Aida64)
Výsledný report sem o cca 95% promazal, mimo barvy ponožek, velikosti bot a délky voháňky tam bylo snad vše.
Tak sorry za psychickou újmu :-p

Ano vím jak je to starý, proto sem položil tenhle dotaz.
Zda má vůbec cenu se pokusit o částečnou resuscitaci téhle fosilie výměnou GK vzhledem k procesoru nebo se na to vys.....

Nemám v plánu pořizovat nový PC, to ten ETS raději znovu vykopnu z disku.

Díky za odkazy.
Zkoušel sem najít ke GTX1050Ti alternativu od AMD, což by měla být pokud sem správně hledal RX470/570. Je to správně nebo sem vedle?

PC svým určením při stavění nebylo na hry, ale nějaké CoD, BF3 a ETS2 (nevím jaká verze) na tom běhaly bez problémů.
Když vidím ty současný ceny, tak se na to nejspíš vykašlu nebo zkusím kouknout jak se budou vyvíjet za několik měsíců.
Hry nejsou zrovna věc, bez který bych nedokázal žít.
Evidentně sem se rozhoupal ve špatnou dobu.

když nechceš pc a instalaci moc měnit, dole máš odkaz, jaké procesory ta deska vezme. normálnější procesor jde sehnat kolem 1t.
ten současný 2jádrový není schopný pořádně uživit novější grafiku a ani na dnešní internety to není nic moc.
pak se usneseš, jestli vyhodit prachy i za grafiku, nebo si radši udělat radost ssd diskem.

Jak sem psal, zatím mi tahle sestava na multimédia i net v pohodě stačí a s těma hrama to není zas tak žhavý. Proto sem chtěl jen tak "pošudlat" grafiku. Oblastí kam je třeba vrazit nemalý peníze mám bohužel víc než dost, proto není pořízeni nový sestavy na pořadu dne.
To že je to s novýma kartama na .... se ke mě doneslo, ale že se to bude týkat i starých bazarových kusů sem nepočítal.

Tip po čem se kouknout sem dostal (díky), s uskutečněním nákupu ještě vyčkám dokud se ceny trochu neumoudří. Taky je tu možnost, že budu čekat tak dlouho, až dojde k pořízení komplet novýho PC.

Radost nákupem SSD sem si udělal cca před 3 lety - Samsung 860 EVO 500GB

beru to tak, že starý 2jádrový i3 nestačí pořádně uživit ani včerejší základní grafiky, dnes bazar 1050-1060, tak i na současný kancl+internet je to slabé. čili tu první tisícovku bych do starého pc vrazil.

a až babiš sníží daně (hahaha) nebo odpadne jiná investice...
já vím, lidi jsou víc doma, víc vaří, topí, naopak příjem domácnosti může jít dolů a priority jsou jinde.

ale rozhodně s tím tupým i3 nemá smysl uvažovat o výměně čehokoliv.

tak jsem si na ten 500 řádkový log kliknul znovu. i3 2-core ... ten uživí prd, to ti tu symbolickou grafiku gtx1050 kolega poradil líp.
stará grafika je tak zoufalá, že bude neprodejná i v bazaru. čili i tento herní lowend bude mílový pokrok.

pro úplnost: ty sw není třeba instalovat. mají log v menu ale není třeba ho hledat. úvodní obrazovka je textová a jde kopnout do schránky.

Teraz bola na EPIC zadarmo hra Jurassic Worl Evolution, tak som samozrejme neodolal a teda i7 3770s, 16gb RAM a GTX 1060 3GB ma co robit pri rozliseni 2560x1080 (detaily si nadstavila hra, neviem ake presne). Ak ked uz tam mam toho postavaneho viac, tak to kvalitne laguje. Maju to aj synovia na svojich PC a tam to davaju Ryzen 2700X a 3800X s prstom v nose. Takze este k tomu i5(4jadro bez HT) je na dnesne hry isto uz mimo akeho-takeho herneho zazitku.

ETS2 jsem hrál na nvidii 660 gt a taky se po updatu občas sekal na FHD.
Vyhni se té 1050Ti má tak o půlku vyšší výkon než ta 660 a taky se mi to sekalo. Je to karta nahovno.

To co máš už opravdu nestačí. Osobně bych to honem prodal dokud to jede.
Pokud bys chtěl levné 4jádro s HT tak intel 10100F + msi B460M + ramky cca 5500.
za tu desku, cpu a ram třeba ještě litr dostaneš.

Vyhni se té 1050Ti má tak o půlku vyšší výkon než ta 660 a taky se mi to sekalo. Je to karta nahovno.

A na to si přišel jak že se ti to trhalo z nějakýho důvodu na FHD s starou GTX660 tio snad ne. :-) Doporučená k ETS2 GPU je GTX760 kde má pořád krapek vyšší výkon GTX1050Ti ,známej to s ní hraje (s FX8300) a žádnej problém na FHD.Ten CPU minimální požadavky taky splňuje takže když do toho nechce vrážet prachy takk stačí GTX1050ti eventuélně lepší CPU z bazaru někde.To co píšeš je ca šest litrů bez GPU....ta lepší když to vemu podle tebe GTX1060 = 6000 a je na 12 místo nějakejch ca 4 litrů (nový GPU)....

Na to jsem přišel tak že jsem tu hru pustil a kochal se. Autoři na té hře pořád pracují, vyšla hromada rozšíření, předělávají mapy, vylepšili zvuky a tak podobně. Tak těm minimálním požadavkům z roku 2012 nevěřím. Ty platgí pro původní hru
.
Taky jsem napsal sekala se a myslel jsem na některých otevřených místech s velkým výhledem/v lese /šlo by stáhnout detaily a zkoušet/.

Teda klucí, vy mi dáváte. Od lehkého "upgradu" grafiky se pomalu dostáváme k nové sestavě. To je jistě směr, kterým se vydat nechci.
Je mi jasný, že by se někteří toho PC nedotkli ani klackem :-), ale jak už sem několikrát psal na moje potřeby zatím dostačuje - net, MS Office, YT. Neprovozuji žádný render videa, hraní her mino Solitaire a již zmíněhoho ETS2, ke kterému sem se z nostalgie vrátil po cca 6 - 7 letech a to z toho důvodu, že sem v záloze našel uložený profil a savy. Bohužel instalačka byla nezvěstná a z uložta sem měl obavu z ransomware, tak sem koupil na Steamu. Co mi nedošlo, bylo to, jak už MM tank zmínil, že se hra neustále vyvíjí, tedy vyšší náročnost.

Celá tahle debata mě přivedla na jednu myšlenku.
Předchozí PC byl nějaký 2 GHz Celeron, který vydržel cca 8 let, pak se jeho používání stalo nesnesitelným (nenačítaly se int. stránky, YT nešlo ani na SD kvalitu). Současný stroj jede cca 9 let a tyto problémy se nevyskytují. I když méďa má z mého procesoru osipky :-) a doporučuje přechod na i5.
A tak mě napadlo, pokud bych provedl upgrade procesoru na i5 (možná i7) nějaké vyšši řady (ty čísla jako 3550, 3470 adt mi absolutně nic neříkají, možná čím vyšší číslo tím víc addidas), že by se vlastně zvýšila životnost celé sestavy??? A graf. kartu byl pořídil později, až se situace uklidní.

Co vy na to?

Ak i5 35?? zozebies za 20€ alebo i7 37?? za 40€, tak to aký-taký význam má. Lenže predajcovia ojazdeného železa sa nadobro zbláznili, sú si schopný za i7 3770 pýtať aj 100€ a viac. Grafickú kartu gtx 1050 ti 4GB Max za 80€, gtx 1060 3GB za Max 100€ alebo gtx 1060 6GB Max za 130€. Idú od najslabšiej po najvýkonnejšiu a mal by ti to utiahnuť kvalitný 350W zdroj. Aj keď ani tieto grafiky sa už pomali na bazároch neobjavujú a čo som ja kúpil pre Vianocami 1060 6GB za 120€ dnes chcú za ňu 200€, takže aj tu im už z tých cien pekne kape na Karbid.

Jestli si spokojenej s tím jak to jede pak nemá cenu nic měnit kvůli jedný hře když i ta nějak jede nějak.

Bazar CPU ok nějakiou i7 otázka za co se prodává třeba i7-3770 bazar tak levněji seženeš už zmíněnou lepší novou i3 - 10100F tj nemá to cenu,to bys musel narazit třeba někde za litr kdyby byl.Pak ti odejde MB a budeš kde si byl.

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-3770-vs-Intel-Core-i3-10100F/1979vs4082

Tou GTX1050ti si ve hrách pomůžeš tak jako tak viz hore ,takže máš možnost to nechat jak to je ,koupit GPU + nějakou i7 podporovanou,nebo si polepšit celkově kašlat na hru a koupit za 6 novej HW a klepat to ještě ze starou HD 6770 dál,otázka kolik chceš do toho vrazit a to je na tobě.:-)

Tohle neodhadneš ani u nový a je to i o náhodě,mám tu odstavenou už ASUS M2N-SLI Deluxe - nForce 570 SLi a pořád bezproblémovej chod to je ca 13 let stará (8 let jela skoro nonstop) a pak ještě pár MB od GB a všechno jede jak má i v kompech u pár lidí.

Ohledně CPU .. třeba Athlon x4 640 i tam kde nesplňoval už minimální požadavky jel s GPU GTX560 a pak GTX770 kde výkon šel dost hore bez problémů.

Nemám tušení jak dlouho ta deska vydrží, tahle bude o 2 až 3 roky novější než zbytek sestavy, původně tam byla nějaká od GB, začala pískat vysokým tónem, kterej mi rval uši.
Věčně tu nebude ani deska nová, už se mi několikrát stalo, že sem se zbavil staré bezvadně fungující věci a nahradil jí novou, která nevydržela ani po dobu záruky. Nebo chcípla těsně po.
Grafiku za současných cen měnit nehodlám, proto sem uvažoval nejdříve vyměnit procesor a grafiku např. za 0,5 roku, až se situace uklidní a klesnou ceny.

PS: Co znamená "s" na konci označení napr i7 3770s

Úsporná varianta procesoru funkce na nic.:-) Nemá cenu dávat za i7 ca 2500 + - když za 2 239kč máš novej výkonnější CPU i3 - 10100F,za nejlevnější prkno dáš 1500 a RAM ca 1600kč tj nejlevnější možnost za ca 5500Kč.Stará I7 má cenu pokud bys jí sehnal levně kolem tisícovky jinak ne.

občas využívám repasy, ale intely 2.generace fak ne, to už jsou mrtvoly.
"jestli má bez výměny cpu cenu měnit grafiku" - přesně tady je zakopaný bill, absolutně nemá cenu. ten i3 je tak špatný, že lepší grafika nemá z čeho uplést bič.
a lepší 4jádrový cpu využije v office pro kancl + internet, kde už dnes ten i3 nemůže stíhat. jen tehdejší i7 s pochybným ht beru jako vyhozené stokoruny.

i3-2100 je na tom líp než můj starej Athlon x4 640 ten sem měl na hry s GTX560 (lepší GPU než ta HD 6770 co má) a po změně na GTX 770 šel výkon ve hrách znatelně nahoru ,takže že nemá lepší GPU smysl bych netvrdil ani že je ten CPU mrtvola.(z dnešního pohledu ano mizernej výkon ,jenže ohledně hraní starších her je dostačující,tady sem dřív taky řešil ten Athlon vs GTX560 a že nejede ta GPU s ním na svoje max,jenže s tou GTX 770 výkon úplně někde jinde)