Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr správného monitoru 27" k RTX 3070 - 2K nebo 4K?

Zeptal bych se na jednu věc, zda někdo poradí...kamarád má v počítači grafickou kartu RTX 3070 a chce si koupit nový monitor. Nějaký herní, asi těch 144 Hz, odezva 1 ms, panel IPS ve 27". V tom bych problém neviděl...Nicméně otázkou je, zda 4K nebo 2K...On by chtěl 4K a já se trochu obávám, zda to ta RTX 3070 ustojí...zda ty nejnovější hry půjde hrát ve 4K. Zda nebude muset snižovat detaily, atd. Z tohoto důvodu by zřejmě byl v pohodě nějaký monitor 2K, tam si myslím neměl být problém. Navíc výkonnější kartu kupovat nechce...za prvé se nedají sehnat a pak ty jejich ceny se stále "šroubují" docela vysoko...Takže jestli poradíte, zda koupit k RTX 3070 herní monitor ve 4K - ano či ne...samozřejmě při funkčnosti a minimálním omezování FPS. Anebo se hodí více 2K monitor. Díky

Změna předmětu, původně: Výběr správného monitoru (host)

Co je 2K monitor?

4K - 3840x2106

2,5K - 2560x1440

nekdo rika 2K, ze je 1920x1080, ale neni to dobre, radeji pis fullHD, to je zazity vyraz.

---

3840x2160 je mozne na nekterych monitorech bez ztraty zaostreni prepnout na fullHD, ale bohuzel ne na vsech, ja mam 4K monitor od iiyama a nejde to.

Na 27" monitoru bych rozhodne nechtel vetsi rozliseni nez 2560x1440, sice ve hrach vyssi rozliseni nevadi, ale prace ve Windows je otresna.

Měl jsem na mysli 2K = rozlišení 2560x1440. Ještě jsem se díval na nějaké testy a RTX 3070 ve 4K na vysoké detaily většinou kolem 60 fps, což by mohlo být ještě dostačující....A pochopitelně hodně záleží i na typu hry.

2K znamena 2000 pixel na sirku, uznej, ze 2000 a 2560 je trochu rozdil. Pouzivat nejake oznaceni a myslet neco jineho je divne, chces-li byt v IT vic nez BFU, nepouzivej to ve spatnem vyznamu.

Reknu ti to takhle, mel jsem 32" 2560x1440, vymenil jsem to za 32" 3840x2160 a rikam si, ze jsem udelal chybu, rozdil neni poznat a pri praci ve Windows s tim mam trochu problemy. Na 27" si 4K nedovedu predstavit vubec.

Za mě 4k jedině pro velkou úhlopříčku od 43", tam není jiná možnost, ale cpát to na menší úhlopříčky mi přijde zbytečnost, plýtvání výkonem GPU, pokud se bavíme čistě o herním využití.

Na 27" si 4K nedovedu predstavit vubec.

Jj, i při 48" a 2160p rozlišení používám 125% zvětšení Win, aby vše bylo bez problémů čitelné a to zrak mám velmi dobrý.

Na tom 32" musim mit ve Windows 150% zvetseni, hodne programu to podporuje, ale u tech, ktere to zvetsovani ignoruji, je to pekny vopruz. Souhlasim s tebou, ze u dnes bezne 50" televize je 4K idealni, ale na monitorech 27"-32" rozhodne nebrat. Za me na tehlech uhloprickach monitoru je ideal QuadHD.
Blby je, ze QuadHD monitoru ubyva. :-/

nekdo rika 2K, ze je 1920x1080, ale neni to dobre, radeji pis fullHD, to je zazity vyraz.

Radši označení 2k, 4k ani nepoužívat, ono bych taky mohl říct, že 4k je hlavně 4096x2160, což se mi i defaultně nastavilo na 4k TV (i když je to spíš monitor).

pripadne FullHD (1920x1080), QuadHD (2560x1440) a UltraHD (3840x2160)

Vznikl problem tak, ze vyse zminene vyrazy jsou ze sveta pocitacu potazmo monitoru, kdezto 4K je filmovy nazev z videosveta. Protoze tehdy predbehli pocitace, tak nazev UltraHD prisel pozdeji a predevsim vyrobci televizi a nasledne i nekteri od monitoru zacali pouzivat 4K. Proto dnes i oficialne rozlisujeme 4K UHD (3840x2160) a 4K DCI (4096x2160).
Nasli se nasledne taci BFU, kteri to zacali posouvat i dolu a motat do toho 2K, kde pritom mame davno zavedene nazvy a 2K jako takove se pouziva maximalne ve filmovem prumyslu a rozumi se to jako rozliseni 2048x1080, coz neni rozliseni pouzivane u pocitacovych monitoru.