Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno PC zostava do 2 000 €

Ahojte. Môj súčasný počítač má už pomaly 10 rokov a už sa dlhšie pohrávam s myšlienkou, že by som ho vymenil za niečo nové, čo mi ideálne tiež vydrží dostatočne dlho. Svet hardvéru je ale pre mňa tak trochu španielska dedina, tak dúfam, že mi poradíte aj tentokrát.

Chcem mať nadštandardne výkonný počítač, ktorý bude slúžiť aj na prácu a aj na hry. Neviem, čo všetko je dôležité spomenúť, ale moje očakávanie je, že to bude mať:
- silný CPU,
- veľa RAM,
- výkonnú grafickú kartu,
- SSD disky,
- zdroj, ktorý to všetko utiahne,
- skrinku, do ktorej sa to vojde.

Budem na tom vyvíjať softvér (spúšťať kompilátory, databázové servery, webové servery), pozerať web, videá a hrať sa hry. Pripojené k tomu budem mať dva monitory a bežné USB periférie (myš, klávesnica, tlačiareň, skener, web kamera, čítačka kariet a telefón).

Predpokladám, že dnes je v kurze AMD, a to je asi tak všetko, čo k tomu viem povedať. Čo by ste mi odporučili?

Kdyby slo o mne a o PC za takovou cenu, tak bych pravdepodobne dle pozadvaku zvolil uz zaklad a CPU s podporou Quad-Chanel ale souhlasim s tou Nvidia, na tuto cinost bych osobne GPU bez CUDA stream procesoru, NVENC, nechtel.
(S nvidia mam dobrou zkusenost podpory i pod Linux OS)
Tento rok to bude hodne zajimavé (Tiger Lake, AMD Z4&5**, RAM DDR5) s nakupem jestli mozno bych se neukvapoval (nerikam vylozene cekat do pristi zimy na 7nm Alder Lake).

cca 1240€
https://www.alza.sk/kod/BD750j23;AA393f3;DP082c2;PG102b4;UY006u1d2;PHan6p3
https://chladenie.heureka.sk/scythe-scmg-5100-rev-b/
Abych to rozebral. CPU na práci 5900X, bez debat. 5800X pro tebe s cenou/výkonem nemá smysl a na práci jiný nevidím.
MB- koukni na počet USB, jestli stačí, příp. vyberem jinou.
Chladič Mugen- cena oproti konkureci.
32GB RAM by ti mělo stačit i na práci.
1TB NVMe pro začátek, při potřebě dokoupíš.
Zdroj se zárukou 10 let, ověřená kvalita.
Bedna takový slušný základ, dražší https://www.alza.sk/be-quiet-pure-base-500dx-black-d6225911.htm ubírá € na grafiku. Na druhou stranu pojme pouze 160mm vysoký chladič- kdyby jsi nebral ten Mugen. https://www.alza.sk/be-quiet-dark-rock-pro-4-d5340955.htm vysoký 163mm, https://www.alza.sk/noctua-nh-d15-d1480167.htm 165mm.
A GPU. Z rozpočtu silně ubírá R9 5900X- ovšem chceš CPU na práci. Ideál RX 6800 XT, ale je jich ještě mín, než nVidií 3080. Tož tak

Ďakujem za rady. Nepotešili ste ma informáciou, že kvalitné grafické karty sú momentálne nedostupné. Takúto informáciu som zachytil ešte voľakedy pred dvomi mesiacmi, ale vtedy som tomu neprikladal žiaden význam. Teraz som skúsil hľadať, že dokedy táto situácia asi tak potrvá, a optimistické odhady hovoria tak o začiatku mája. Mesiac by som asi ešte vydržal, ale čakať tri mesiace sa mi naozaj nechce. A keďže som posledné roky dosť šetril, tak som sa rozhodol si tentokrát spraviť radosť a vybral som si niečo nad môj plánovaný rozpočet, cenu radšej ani nenapíšem. Už len netrpezlivo čakám, kedy mi to príde. Ešte raz vďaka. :-)

Napriek tomu som si to vybral. Bohužiaľ, grafické karty pre zostavy vyššie sú naozaj nedostupné. Našiel som len v dvoch e-shopoch, kde deklarovali dostupnosť až o 88 dní, a to jeden z nich bojkotujem a druhý bol pre mňa neznámy. Takže som sa rozhodol nečakať a ani nešetriť.

Ty mas pocit, ze ethernete sa niekam posunul za tie roky?
10Gb je stale v nedohladne, vzhladom na nutnost menit kabelaz, ktora je skoro vsade 5e len.
Ceny zariadeni neklesaju, nie je po nich dopyt.
Dovolim si tvrdit, ze 10Gb ehternet sa ani nikdy hromadne nepresadi, pretoze ho vytlaci optika ako mainstrem.
Zato brutalny vzrast narokov aplikacii na RAM grafickych kariet s uzasom pozorujem uz par rokov po sebe.

Toto sa hromadne nepresadi, ked uz by sme mali nieco vycitat je mozno fakt, preto tam nie je 2x1Gb s moznostou bondingu, co sa v praxi vyuziva.
Ja som sa v praxi so ziadnou 2.5Gb este nestretol.
Navyse pri klasickych diskoch je 1Gb viac ako dostatocny, takze opat narazame na vyuzitie v praxi, pretoze NASka, ci polia v domacnostiach byvaju malokedy vybavene SSD a stale sa tam davaju HDD.
Jedna vec je podpora vyrobcov maticnych dosiek, druha vec je podpora vyrobcov hw...kde su switche s 2.5Gb portami?

Ja som sa v praxi so ziadnou 2.5Gb este nestretol.

Nejsem sitar tak pisu jako uzivatel, po tom co jsem vymenil 1x1Gb za 2x2.5Gb na mem miniPC/NAS uz bych se k 1Gb nevracel.
# Jen z pocatku mel problem s ovladaci R8125 hlavne pro linuxove distribuce, jinak nic negativniho rict nemohu.
Navic uznej sam, jestli to PC ma na dalsich 5-6Let co za 6 let bude jeden 1Gb LAN ? Data jsou stale vetsi a vetsi.

Ako pisem vyssie.
1Gb v pohode zvlada magneticke disky, takze ak ho chces prekonat musis ist do SAS alebo SSD.
SSD v praxi v zavislosti od toho, co pouzivas vyuzijes na tie 4Gb/s max, ale pri beznom kopirovani napriklad zalohovani NASu (cez rsync) sa vdaka narokom na vykon aj tak nedostanem nad 1Gb/s.
Pravdupovediac neviem si predstavit, kde ten tvoj 2.5Gb vyuzijes.
A znovu sa opakujem...ak niekomu nestaci 1Gb, spravim mu za zlomok ceny 2x1Gb trunk a nemusi nic menit ani dokupovat.
Mozno sa mylim, ale mozme sa tu stretnut o rok a pozriet sa ako a 2.5Gb rozsiril...ja tipujem, ze ho nebude nikto robit a staci, ze z toho vycuva QNAP a vlastne ho nebudes mat, kde pouzit.

Pravdupovediac neviem si predstavit, kde ten tvoj 2.5Gb vyuzijes.

Uz v zaklade jsou na neho pripojeny 3 PC, TV etc a uplne nejzakladnejsi priklad obe muzou stahovat co jejich 1Gb port dovoli a klidne 3 lidi sledovat multimedialni obsah pres PLEX v 4K aniz by to vyrazne ovlivnilo stahovani dat z WAN, P2P, brzy na nem bude i server WEB na kterem nebudou vetsi soubory jak 100Mb ale i tak jejich stahovani bude mit uzivatel taky dostatecne rychle.

Taky pozoruji stabilnejsi tok treba u uploadu na to mPC, nebo pri stahovani velkych souboru. Kdyz pouzivas leta 1Gb tak pak uz vidis sam ze je vse rychlejsi kdyz delas priblizne kazdy den to same tak uz ten rytmus znas ten rozdil tam vidis.
Rad bych dodal, ze jde o zarizeni ktere komplet bez HDDs nestalo ani 200 Euro. Byla by z me strany hloupost zakoupit 1x1Gb nebo 2x1Gb verzi kdyz jsem mohl zvolit 2x2.5Gb.

Tos silne by ma zaujimali grafy vytazenosti jednotlivych portov.
To vies na jednej strane su tu moje skusenosti ako sietara a cloveka, ktory vie ako sa vyuziva taka bezna siet a zrazu je tu tvrdenie cloveka, co mi pise, ze mu 2.5Gb zlepsil stabilitu a rychlost siete.
Slovami klasika...to mi nevychadza.

Len sa týmto potvrdilo, že dnes skladať PC je buďto nemožné, alebo silno drahé(predražené). Nech ti dlho slúži. Ja by som si ho za tú cenu poskladal sama na AMD, ale zasa mňa to baví. Ak chce niekto hneď, bez práce a má na to prechy, tak nemám protiargument.
Ešte by ma zaujímalo aký monitor?

Lenže čo podstatne viac? V tej zostave je prakticky všetko úplne ideálne, aspoň z môjho pohľadu. Dva 1 TB SSD NVMe, 64 GB RAM, špičkový CPU, špičková grafická karta. Rýchlejšiu sieťovú kartu nevyužijem, to viem naisto. Je tam navyše nejaké WiFi, čo tiež nevyužijem. Pridať už podľa mňa nie je čo, skôr ubrať a hlavne z ceny. Ale beriem to tak, že som si po dlhom čase kúpil drahú hračku. :-)

To je cena aj s 2x1TB nvme?
Ono je to jedno, chyba ti tam este Win10 a ak by sme ho tam pripocitali sme s cenou vyssie ako je cena HP s tym, ze rozdiel mame v procesore, kde je jeho surovy vykon sice vacsi, ale prakticky je na urovni toho Intelu (v hrach dokonca paradoxne kusok slabsi).

Je pomerne tichý, aj keď ho je predsa len trochu počuť. Ale je podstatne tichší než jeho predchodca, takže som spokojný. A už som využil aj WiFi, ktorú som považoval za úplnú zbytočnosť, pretože sa mi nechcelo ťahať druhý kábel ku starému počítaču. Už musím len presunúť všetky veci zo starého do nového, a potom budem môcť konečne vyskúšať grafickú kartu. :-D

Na Wifi pripojenie by som sa moc nespoliehal a riešil to klasický cez kábel. Ale však to časom zistíš aj sám. Ja som tiež synovi skladal komp a bola tam možnosť pripojiť to cez WiFi. Má druhý deň som už ťahal kábel. Stabilita a hlavne stabilná rýchlosť nie je cez WiFi nič moc. Ale možno tebe to pôjde OK.