Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nabourání se do zpráv na Instagramu - přiznání / Policie

Dobrý den,

Jistý uživatel se mi naboural do mých zpráv na instagramu a následně mi přeposlal zprávy z mých konverzací, které chce zneužít vůči mě. Nahrál jsem si plné přiznání, že mi profil byl hacknutý a přeposlány fotky mých konverzací z mých vlastních chatů. Jde mi tady jednak o nabourání se do mého soukromí a vyhrožování (druhá strana nic nechtěla za to, že zprávy nepřepošle), bylo mi zde jenom vyhrožováno, že další den to bude přeposlané. Za pár minut byl profil odstraněn z instagramu.
Chci toto řešit skrz policii ČR, jestli je zde možnost dopátrat kdo to byl a následně to řešit dál.
Děkuji předem za odpovědi a pomoc.

Smelo rieš.

Bez dôkazov, bez spôsobenej spoločenskej ujmy v súkromnom a pracovnom živote, bude tvoj podnet OČTK uznesením odmietnutý. Tu by nešlo ani o tvrdenie proti tvrdeniu v prípade, ak by aj ctihodní, sľovotní, urodzení fízli zo známeho indiánskeho Údolia Dutých hláv skutočného páchateľa na základe IP adresy vypátrali, pretože by sa podozrivý páchateľ v skutočnosti nemal bez dôkazov ani čomu priznať v prípade, ak by o.i. možností a znalostí využil vedomosti z Tr.poriadku s tým, že nemusí pred orgánom vypovedať proti sebe (ani ceknúť), aby si nespôsobil svojou výpoveďou hocakú ujmu. Najprv musí byť označenému podozrivému páchateľovi, prípadne zatiaľ iba ako predvedenému svedkovi, dokázaná orgánmi vina. Zistená IP adresa v digitálnom svete, pokiaľ nebol použitý autorizovaný podpis ZEP, nie je dôkaz. V tvojom prípade sa jedná o JPP pavlačovej drbny.

Mně jako puberťák nepřijde, píše normálně a že to za něj budou muset řešit rodiče, jako zákonní zástupci, taky nepíše. :-)

Že to tobě nepřijde vhodné k řešení, ještě neznamená, že to nezpůsobilo větší újmu. Nevíš kolik měl sledujících a jak dlouho ten účet měl. Protiprávní čin se stal, existuje od toho policejní oddělení boje proti kyberzločinu, tak ať se snaží.

Kdoví kolik toho ten útočník už naboural a jakou škodu kolika lidem způsobil. Pochybuji, že toto byl jeho první počin. A třeba zrovna zde nebyl obezřetný a podaří se ho díky tomu vypátrat a předejít dalším vážným škodám, které by způsobil nevinným uživatelům internetu v budoucnu. ;-)

Rozvíjíš tady nějaké nepodložené teorie. Jako kdyby šlo o nějaké mezinárodního hackera, který způsobil stamiliónovou škodu.

Nakonec se zjistí, že k žádnému nabourání účtu nedošlo, ale konverzaci mu přeposlala nějaká třetí osoba, nebo útočník vylákal přihlašovací údaje a podobně. Nebo vážně myslíš, že se jen tak naboural do Instagramu?

A jak říkám, Policie se většinou nezabývá ani mnohem závažnějšími případy (tedy zabývá => odloženo pro nedostatek důkazů), natož takovou blbostí. Můžeme uzavřít sázku - jestli bude "pachatel" dopaden a potrestán?

A ty jako nepodložené teorie nerozvíjíš? Vždyť děláš úplně to samé. ;-)

Můžeš mít klidně pravdu, ale týpek píše bez chyb a smysluplně, takže bych ho hned za puberťáka neoznačoval, dokud nepodá více info.

Jasně, policie má na starosti důležitější věci, jako třeba pročítání příspěvků na sociálních sítích, jestli někdo nepíše proti migrantům - na to mají celý speciální tým. ;-)

Divím se, že se chceš sázet o takovou blbost, když výsledek se asi těžko dovíme, nicméně jsem měl v plánu, kdybys z toho přeci jen nevycouval, navrhnout přesně to samé, tedy že výhra půjde na Poradnu. :-D

A vzhledem k tomu, že jsi chytřejší, než já, tak předpokládám, že na 100% vyhraješ, tudíž tam tu tisícovku Flegovi večer rovnou pošlu (stejně jsem plánoval Poradnu brzy znovu podpořit). 8-)

Edit: Tak ne až večer, už to má (údajně) na účtu. :-D
Je to tak, máte to tam?

Divím se, že se chceš sázet o takovou blbost

Ano, právě proto, že to je blbost, tak si myslím, že výsledek vyšumí do ztracena, nikdo se tím nebude zabývat nebo se údajný pachatel nenajde a tudíž mám pravdu a sázku vyhraju. Chtěl jsem tě otestovat, jestli taky tak věříš tomu co píšeš nebo to jsou jenom gesta. Koho by napadlo, že to vezmeš tak vážně. :-D :-p

A vzhledem k tomu, že jsi chytřejší, než já

To rozhodně nejsem. Ale sázet se s tebou už nebudu! ]:)

Nicméně, oceňuju tvoje chlapácké gesto a abych se nenechal zahanbit, taky jsem Flegovi přispěl do pokladničky. Tak co, máte to tam? :-D 8-)

Jde o konverzaci mě a jedné osoby ohledně věcí, které by neposlal nikdo z nás. Oba plánujeme tuto věc nahlásit a řešit dál. Mé heslo není možné zjistit. Kombinace malých/velkých písmen, význam nic neznemaná, jsou zde číslice. Ve výsledku heslo nemá absolutně žádné významové slovo apod. Na PC pracuji každý den, o bezpečnosti jsem poučen více než dost. Stejně tak o tom, jak víceméně jednoduché je v dnešní době nabourat se někomu do soukromí. V tomto případě je to tvrdý zásah do soukromí a vyhrožování. Chtěl jsem spíše vědět to, jestli je možné, že policie dopátrá to, kdo je za tento profil od kterého mám nahrané přiznání + důkazy zodpovědný a půjde ho dohledat, když profil byl vymyzaný.

Záleží na spolupráci Instagramu, jestli předá policii data (údaje o vymazaných účtech se nějakou dobu uchovávají).

Ale vyhrožování to asi není, spíše jen oznámení. Vyhrožování by bylo něco jako "buď mi pošleš peníze, nebo to zveřejním!".
Pokud ti jen napsal, že to zveřejní, tak nevidím v tom skutkovou podstatu vyhrožování.

Nicméně protiprávní čin to je a těch skutků je tam víc, vidím minimálně 3 - hacking, zveřejnění soukromých zpráv a neoprávněné smazání účtu.
Samozřejmě vše s cílem ti uškodit, o což je to horší.

Nečetl jsem tvůj úžasný traktát celý. Jen upozornění: Lze podat oznámení na policii i bez důkazů, od toho je právě policie, aby důkazy obstarala. Nepleť si trestní oznámení k soudu, kde důkazy mít musíš, s oznámením cajtům, kteří jsou povinni věc vyšetřit a buď předat soudu s důkazy, nebo oznámí, že trestný čin neshledali a tím to končí.

(Tohle patří asi spíš do právní poradny...)

Zkusit to můžeš, třeba je to nějaký blb, co se ani neskrývá (podle chování to na blba vypadá).

40/2009 Sb. Zákon trestní zákoník
HLAVA V § 230

Neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací

(1) Kdo překoná bezpečnostní opatření, a tím neoprávněně získá přístup k počítačovému systému nebo k jeho části, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

(2) Kdo získá přístup k počítačovému systému nebo k nosiči informací a

a) neoprávněně užije data uložená v počítačovém systému nebo na nosiči informací,

b) data uložená v počítačovém systému nebo na nosiči informací neoprávněně vymaže nebo jinak zničí, poškodí, změní, potlačí, sníží jejich kvalitu nebo je učiní neupotřebitelnými,

bude potrestán odnětím svobody až na tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2

a) v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou újmu nebo získat sobě nebo jinému neoprávněný prospěch ...

Pochybuji ze to policii doteklo. Zatim teprv vlada je na Tiktoku, a nevím zda jeste planuje sjizdet instagram. Nicmene mohl by tomu pomoc Husak, coz je sefpolicajt, ma kontakty na vladni cinitele, takze verim ze spolu jsou v kontaktu