Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaký disk na archivaci

Ahoj, prosím, jaký je v současné době nejlepší 1TB pevný disk na archivaci videa a fotografií? Teď potřebuju koupit 2 nové. Všechny soubory budou uloženy i na síti, ale potřebuju je ještě zálohovat na disk. Děkuji. J.

Pozri ja osobne beriem napriklad uz roky len WD disky...vyber si WD, vyber si kapacitu a pre istotu si pozri, ci to oznacenie je v tabulke SMR diskov u nas.
Ked kupis SMR na to sa neumiera, ale dovody preco SMR nebrat su, ze vyrobca trosku odrbava zakaznikov.
V skratke su disk podla vykonu asi v tomo poradi: green, blue, purple, red, gold a black.
Lisia sa jemne rychlostou a cenou, zelene asi nekupuj, ja osobne som do poli daval red a purple.

Iď do NAS škatule, naprimér:

WD My Cloud Home WDBVXC0040HWT-EESN

ideálne s vlastným napájaním, podľa ceny a tvojho rozpočtu. Ešte zatiaľ nič lepšie, ako ložiskami osadený NAS, na svete pre zálohy dát nevymysleli.

.....šáhol som na najlacnejšiu ponuku, baj očko iba ako príklad, nie hlboko do recenzií.

Slobodný výber NAS xindla zo širokej škály tovaru na trhu, nechám výhradne na inteligentného, múúdreho, rozhľadeného, slušného, vzdeľaného, poctivého občana, prevychovávaného voliča sociaľistických istôt.

1TB mi přijde málo. Velikostí to asi stačí (přinejmenším na fotky na pár let pokud se člověk s focením drží při zemi; u videí trochu pochybuju), ale když si vezmu poměr kapacita / cena tak pod 4TB vychází dost nevýhodně. Pokud bych teda neměl nějaký extra důvod (nekompatibilita s většími disky, nedostatek financí...) tak bych tak malé nekupoval.
Jen tak mimochodem, archivace prý znamená 300 let a více, to nám říkal jeden učitel na VŠ, že se to dozvěděl na konferenci archivářů (on tam měl vyzvanou přednbášku o životnosti CD ... "40 let, tomu říkáte archivace").
Tu zálohu na disky bych dělal (minimálně) dvojmo, pokud se jednomu něco stane (že by odešel fyzicky není tak pravděpodobné, jako možné poškození systému souborů nebo nechtěné smazání; na můj vkus se to stává docela často), dá se obnovit ze druhého a není nutné to pracně obovovat specializovanými nástroji. Já ještě jako kopii poslední záchrany dělám DVD nebo BD (při dnešních kartách 32-256GB je už i to BD dost malé), ale nechtěl bych se dostat do situace, že to budu muset z těchto médií obnovovat.