Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Starý procesor a nová motherboard

Ahoj,
potřeboval bych pomoct s výběrem základové desky. V PC mám teď procesor Ryzen 3 1200, ale pomalu už mi odchází základovka a než budu kupovat nový procesor tak to ještě chvilku potrvá. Základovou desku bych chtěl, ale koupit už teď a teď si nejsem jistý, protože se v problematice tolik nevyznám. Existuje motherbaord, která bude podporovat 5th gen Ryzen a zároveň nebude mít problém dočasně rozjet 1. generaci? Vím, že všechny Ryzeny používají AM4 patici a co se chipsetu, tak tawm si právě nejsem jistý. Např takový B450 by podle všeho přesně tohle měl zvládnout. Nejsem si tím ale uplně jistý a proto se tady ptám :D

Mockrát děkuji za pomoc

Je to počítač z druhé ruky a nevím co stím kdo dělal, ale CMOS socket je rozbitý takže tam není ani baterka a některé konektory jsou tak vyvyklané že sem tam člověk musí PC otevřít a pořádně docvaknout kontakty jinak pc ani nejde :). Systematicky tam vyměňuju komponenty jeden po druhém a už tam je nový zdroj i grafika. Bohužel na pnový procesor ted nemám a i kdyby tak bych rovnou musel měnit i tu motherboard a proto chci najít něco co mi bude podporovat dočasně starý procesor a potom i ten nový. Takže tak nějak

Existuje motherbaord, která bude podporovat 5th gen Ryzen a zároveň nebude mít problém dočasně rozjet 1. generaci?

Ne.
Jestli počítáme stejně je na trhu generace 4tá řada 5x00. První až čtvrtou generaci obslouží čipset B450. Některé desky jsou nově vydány s tím, že umí Ryzen 5000.
Např. https://www.alza.cz/gaming/asus-rog-strix-b450-f-gaming-ii-d6219599.htm?o=4

Pátá generace bude pravděpodobně jiný socket, jiný typ ram.