Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozlišení filmu

Dobrý den,doufám,že to tu nebude nikomu vadit. Potřebuji pomoct.

Mám stažený film ve full HD (1920x1080) což je i rozlišení obrazovky.

Problém je v tom,že nejede přes celou obrazovku,ale "širokoúhle".

Dokázal by mi někdo prosím poradit co s tím?

Děkuji

OS: W10 Home
Přehrávač: integrovaný (Filmy a TV pořady).

Zrovna ten VLC to zvládne v reálném čase, takže stačí jen nastavit správný ořez a/nebo poměr stran a video se přehrává jak si uživatel přeje přitom video zůstane nedotčené (VLC toho umí daleko víc, pokud nestačí předvolené poměry, stačí otevřít menu efekty a filtry). Co umí vestavený přehrávač netuším, jak ve windows, tak v linuxu stály vždy za starou bačkoru a od dob, co existuje VLC to neni potřeba řešit (před tím býval dobrý winamp, ale zkoušel jsem ho poslední dobou několikrát a nikdy se mi ho nepodařilo nakonfigurovat jako jsem to měl před >10 lety, že přehrával videa (měl jsem ho radši než VLC) a v případě potřeby se takové věci (a mnohem víc) daly nastavovat přes ffdshow).

Ono tady je ještě taková věc, že ne vždy jsou pixely čtvercové, video může mít třeba klidně rozlišení 1920x1080 ale poměr stran (SAR - Screen Aspect Ratio) nemusí být 16:9 (a samozřejmě tvůrci filmů si libují v nudloidních formátech). Fungovalo to tak dřív v televizním vysílání, že rozlišení bylo 4:3 ale obraz 16:9 (teď je všechno 16:9 a přidávaji se postranní pruhy, které jsou v tom obraze napevno, což považuju za šílené zvěrstvo, jako by si to nemohla televize upravit sama).

Proč něco takového dělat je otázka, ale na druhou stranu sledovat natažené ksichty většinou působí lépe než ty černé pruhy, záleží samozřejmě na tom, co je to za film.

No ano, dnes sa filmy točia už len širokouhle...V akom originálnom formáte ten film natočila filmová spoločnosť si snáď vieš zistiť aj sám.
To, že niekto vyrobil z originálu nejaký formát s pomerom strán 16:9 je predsa normálne - väčšina obrazoviek monitorov má pomer strán 16:9...
Tým pádom sú dole aj hore pruhy - nič zvláštne.

Ak Ťa táto problematika zaujíma a chceš sa o tom niečo dozvedieť viac, proste si tie informácie nájdi.