Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nastavenie bootovacieho programu Rufus

Zdravím

chcel by som si vytvoriť bootovacie USB pomocou programu Rufus len neviem ako to mám nastaviť:

pri "Partition scheme" mi dáva na výber GPT a MBR

a pri "File system" mám FAT32 a NTFS

aktuálny windows mám GPT len teraz neviem ci to mam ponechat na GPT alebo MBR? Má to nejaké nevýhody (GPT)?

Vdaka za pomoc

rufus si vyčte parametry z .iso a podle toho sám opraví nastavení.
win8 neznám, ale tipuju kvůli spřízněnosti s w10, že bootovací souborový systém bude ntfs.

gpt na disku bych zrušil, zvláště u w8. odstranit všechny oddíly a nastavit mbr disk. kdyby se to instalačce nelíbilo, snad nebude tak blbá a řekne si. (ano, počítám s tím že blbá je a volím pro w8 pravděpodobnější možnost)

Osobne odporučím na domácom HW jedine MBR. Lenže ak si vyrobíš v Rufus z ISO Windows x64 bit. MBR zavádzacíe médium, budeš musieť v Bios zmeniť Uefi na Legacy, vypnúť SecureBoot. Po nabútovaní do RAM z ISO použiť v príkazovom riadku nástroj; Diskpart.exe - Clean - Active, aby sa zmazal nultý sektor aktívneho oddielu na pevnom disku. Príkazy s návodom pre Diskpart si vygúgli.

diskpart
list disk
select disk DISK-NUMBER
clean

lisk disk
create partition primary
select partition 1
active

Format NTFS s rozdelením pevného disku na aktívny a primárny oddiel v prípade x64 bit. OS pevného disku už vykoná Inštalátor Windows.

http://ix.sk/M761T

MBR má niktoré limity, obmedzenia pri veľkokapacitných diskoch a tiež maximálne iba štyroch primárnych logických oddieloch (V praxi max. môžeš nainštalovať na MBR iba tri OS x64 bit. systémy v prípade multiboot/Dualboot na pevný-é disky so spoločným zavádzačom na aktívnom oddiele, skrytý primárny oddiel bez písmena bude mať cca 350MiB). Logických oddielov pevného disku môže byť viac, len už nebudú primárne v prípade MBR.