Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno rozdělení internetu na dva počítače

Dobrý den. Potřeboval bych pomoci s rozdělením internetu na dva PC. Mám nové připojení od UPC 4Mbit.Dostal jsem jeden modem, který má bohužel jeden výstup na konektor RJ45. Ptal jsem se technika UPC, ale ten mi řekl, že má za úkol připojit jenom jeden PC a víc že ho nezajímá. Obrátil jsem se na stránky UPC a dočetl jsem se tam, že k rozdělení Internetu potřebuji router.

1) Takže za modem připojím ještě router? Je to jedno jaký koupím router,nebo není router jako router.Koukal jsem se na něj na www.czc.cz a mají tam různé cenové relace.

2) Dříve jsem měl připojení od skynetu a kamarád mi řekl, ať za modem dám akorát switch, že na rozdělení intenetu to stačí.Řekněte mi někdo prosím, proč to u skynetu fungovalo s tím switchem a u UPC to nejde. U UPC se připojí jeden nebo druhý.Oba dva nelze. (teď musím fyzicky přepojovat kabel k jednomu nebo druhému pc :-/ )

3)Každý ten router se údajně ovládá přes nějaké webové prostředí. Je tam něco potřeba nastavovat nebo nikoliv.

Jedná se mi pouze o to, aby každý PC měl internet. Nepotřebuji sdílet mezi PC soubory ani hrát hry.

děkuji všem za pomoc

1. Staci ti hocijaky router. Rozdiely su len v spolahlivosti a vo funkciach. Odporucam nejake wifi verzie. Ja davam kablovym zakaznikom blackboxy (hladaj napr na i4.cz).
2. Nie switch ti nestaci. U skynetu to fungovalo asi preto, ze si mal router, ktory uz natoval. Ale ako tak pozeram, tak ty tvrdis, ze ti funguju oba pc ked ich zapojis kazdy zvlast. Ak si nehlasoval na UPC dve mac adresy tak potom mas doma od UPC asi uz tiez router, ale len s jednym ethernetom. V tom pripade by ti stacil spominany switch.
3. V pripade blackboxu musis akurat naklonovat mac adresu, ktoru mas nahlasenu na UPC alebo nahlasit na UPC zmenu mac adresy a poslat im mac blacboxu.

Flegu, ve svém bodě 2 se poněkud mýlíš. UPC už nehraje na MAC adresy, ale na počet přidělených IP adres a v tomto případě je přidělována pouze jedna IP adreasa. Při výměně počítače potom postačuje restart modemu, tedy na chvíli mu vypnout napájení a není nutno hlásit změnu mac adresy.
Pokud je potřeba připojit více počítačů, je nutný router, aby navenek byla jenom jedna IP adresa.

ad 1) router si kup už s wifi (pokud máš notebook), např. Asus WL-520gC, jinak samozřejmě pojede vše, co má 1x WAN a 4xLAN porty

ad 2) záleží na tom, kolik je ti schopen/ochoten ISP přidělit adres. UPC dává jen jednu, a proto potřebuješ router

ad 3) ano. ano.

Já budu řešit podobnou potíž už v pátek, tak si dovolím navázat dotaz. :-)

1)
Potřebuji také občas rozvádět internet na více PC.
Pokud má fungovat přenos např. souborů přes ICQ, musí mít cílový PC veřejnou IP-adresu, jinak nefunguje přenos souborů.
Zaslechl jsem, že router toto znemožní, jestliže výstup z UPC modemu nepovedu přímo do PC, ale do routeru.
Je možné nastavit router tak, aby oba připojené PC měly veřejnou IP, pokud platím pouze jednu? Asi ne že.

2)
Nechtěl bych být ozařován WiFi 24h denně a proto bych byl rád, pokud jedno PC bude připojeno přes klasickou LAN a
zbytek přes WiFi. Proto bych velmi uvítal router, kde je možné např. pomocí jednoduchého tlačítka zapnout/vypnout WiFi.
Vím že toto lze globálně nastavovat přes administrátorské rozhraní, ale je to příliš nepohodlné a složité např. pro návštevy.
Nemáš tip na nějaký model, který vyhovuje tomuto jednoduchému a logickému požadavku (i z hlediska zvýšené bezpečnosti)?

ad 1) je to blbost, mam vyzkouseny bezproblemovy prenos souboru mezi dvema ICQ za routrem. To vetsinou funguje. Co nefunguje je hlasovy prenos, coz ovsem pouzivat u ICQ je blbost. ICQ je psaci program, ne povidaci a k tomu je prizpusoben.

ad 2) je to blbost :-) kdyz neni pripojeny zadny klient, router prejde na wifi do usporneho rezimu, jednou za cas odvisila SSID a hlida si jestli ho nekdo nevola, takze nesviti. A 100mW ti neuskodi ani kdybys to mel na nocnim stolku vedle postele. To tlacitko na rychle vypnuti je imho blbost

1 ) OK, testnu.
2 ) Asi jsem příliš paranoidní. Když je to pravda, pak už je to snesitelné. :-)
Nicméně vzpomeňme na doby nedávno minulé, kdy vědátoři chráněni brýlemi v bílých pláštích pozorovali atomové výbuchy.
Děti se soudružkou učitelkou se následně byli dívat "na ty krásné atomové hřiby".
Dnes se na tyto věci naštěstí díváme s větším rozumem.