Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vybledlé barvy v 4k "ripech"

Ahoj, jenom taková teoretická otázka. Nevím jak moc to tady pasuje, ale docela mě to zajímá(opravdu to je thread spíš jen pro zajímavost, než že bych řešil nějaký problém). Jsem jeden z těch uživatelů internetu, který si stále ještě stahuje filmy z internetu, řekněme načerno. Všiml jsem si, že poslední dobou se na webech jako sdilej.cz, webshare.cz, uloz.to, začalo objevovat spoustu filmů v 4k. Nicméně velká část z nich má vybledlé barvy(viz. odkazy dole). Jestli někdo nevíte proč k tomu může takhle docházet, případně jestli někdo znáte podrobnosti o tom, jak se tyhle filmy vůbec dostanou na internet. Tj. jakým způsobem jej lidé dostanou z těch streamovacích služeb. A jsou ty 4k filmy vlastně 4k nebo jsou to jen upscalnuté 1920x1080??

https://webshare.cz/#/search?what=zack%20snyder%20s%20justice%20league&grid=1&token=kmjckshquo

https://uloz.to/hledej?orderby=largest&q=enola+holmes

https://webshare.cz/#/search?what=raya%20and%20the%20last%20dragon%20&grid=1&token=kmjcm9qe40h

(Zvolte filtrování od největšího)

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Barvy vypadají normálně, pravděpodobně se díváš přes 6bit (8bit s FRC) monitor a máš nastavenou čern…
HPET 21.03.2021 19:23
HPET
Jestli jsou HDR je úplně jedno. Jestli nemáš zářízeni co umí HDR tak bude spusten jako SDR. Uz chap…
RedMaX 21.03.2021 23:23
RedMaX
Jestli pustí HDR do TV co HDR High range neumí, je obraz na TV tedy jako Standart range = SDR, na to… poslední
HPET 21.03.2021 23:45
HPET

Barvy vypadají normálně, pravděpodobně se díváš přes 6bit (8bit s FRC) monitor a máš nastavenou černou RGB na 0-255 full range ?
V Dolby Vison ty filmy nejsou určitě, MKV zahrnul/je DV do podpory až teď a to jen jednu vrstvu FEL/MEL na úrovni v7. Dvou vrstvové DV umí jen dražší BD přehrávače, Oppo etc (Nvidia Shield a ostatní zařízení čtou DV také jen jednu vrstvu, navíc 4K s datovým rokem nakých 16mbps jako u Netflix je docela slabota, originál 4K BD ma tok tok okolo 80 a taky to podle toho ten obraz vypadá jako 4K).
Jestli jsou HDR je úplně jedno. Jestli nemáš zářízeni co umí HDR tak bude spusten jako SDR.
Jestli se díváš přes nějakou ATV krabičku, zkus vynutit vystup YUV:444:10bit jestli uvidíš nějakou změnu.

Jestli pustí HDR do TV co HDR High range neumí, je obraz na TV tedy jako Standart range = SDR, na tom není nic zavádějícího.
Navic i když se to jmenuje Dynamic range, HDR10 je statický, od začátku do konce filmu stejná hodnota jasu. Dynamicky je HDR10+ a Dolby Vision, které mají v metadatech napsané jaká scéna ma být jak osvětlena, rozdíl je v nich v podstatě jen ten, že Dolby Vision o proti HDR10+ umí 12bit.

Na mém Zidoo Z9X prehrávači (i s funkci korekce MaxCLL a MaxFALL) je mozné upravovat/obejít EDID televize bez potřeby zakupovat drahé krabičky typu HDFURY VERTEX (konverter signálu který zapojiš mezi TV a prehrávač) a přes motor VS10 engine / LLDV 12bit mapovat dynamické metadata (posílat cartografii barev/HDR) i na TV bez podpory HDR10 nebo Dolby Vision, nebo převést SDR či HDR na Dolby Vison, nebo HDR do SDR.
Další zařízení co to umí je Dune 4K Pro Vision, jiného výrobce který by tento maping umožňoval neznám, ono jde v podstatě o novinku co přišla se SoC Realtek RTD1619 pro premiové multimédia boxe.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru