Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pretaktovanie RAM, CPU, M2 NVMe

Ahojte, mám pár dotazov. Pred nedávnom som si skladal počítač z použitých komponentov pre cenu a výkon, nepotrpím si na najnovšie komponenty. (Zdroj a RAM boli nové, SSD som mal z predchádzajúcej zostavy)

1. Problém: Operačná pamäť pracuje iba na 2100MHz ale mám tam tieto RAM a majú napísané 3200MHz hyperx-16gb-kit-ddr4-3200mhz-cl16-fury-series-d5658325.htm

Kde som urobil chybu alebo ich treba nejako pretaktovať v Biose?

Dá sa poznať na práci s PC vyššia frekvencia RAM? alebo sú to len čísla pre benchmark... ?

PC využívam na úpravu fotiek v Photoshop a Lightroom.

2. Otázka: Má zmysel sa zaoberať taktovaným procesoru keď už je vo verzií K? Mám tam tento chladič: Be quiet! DARK ROCK 3 be-quiet-dark-rock-3-d4748009.htm

3. Otázka: Časom chcem nahradiť aktuálny SSD SATA Micron za M2 NVMe bude tam konkrétne tento pasovať? Crucial P5 1TB crucial-p5-1tb-d6158265.htm

CPU: Intel Core I5 8600K intel-core-i5-8600k-processor-9m-cache-up-to-4-30-ghz.html

MB: MSI Z370 PC PRO Z370-PC-PRO.html

SSD: Crucial MX500 500GB SSD crucial-mx500-500gb-ssd-d5244242.htm

Zdroj: GIGABYTE P450B gigabyte-p450b-d6105888.htm

ĎAKUJEM za odpovede.

Jak v jakych DIMM slotech (pozici) tu ram máš vsunutou ?
Mohl by jsi spustit Powershell a vložit :

Get-WmiObject win32_physicalmemory | Format-Table Manufacturer,Banklabel,Configuredclockspeed,Devicelocator,Capacity  -autosize

Výkonostní rozdíl je spíše zanedbatelný v tom ohledu, ze při tve činnosti neuvidíš nějaký velký rozdíl.
Podle tvého HW : CPU a ZD by jsi měl bez problému používat Dual-Chanel na 2666Mhz.

Uz jsi od koupi základní desky někdy aktualizoval BIOS?

Jak v jakych DIMM slotech (pozici) tu ram mas vsunutou

Z hlavy to neviem povedať lebo som v práci :-D za hodinu budem doma a pošlem foto ako to mám osadené v slotoch...

Mohl by jsi spustit Powershell a vlozit :

Spustiť ako správca powershell?

Get-WmiObject win32_physicalmemory | Format-Table Manufacturer,Banklabel,Configuredclockspeed,Devicelocator,Capacity -autosize

Celý tento príkaz tam vložím? (len sa pýtam aby som to nerobil po kusoch ako je to predelene)

Vykonostni rozdil je spise zanedbatelny v tom ohledu, ze pri tve cinosti neuvidis nejaky velky rozdil.

Myslíš? ako zapnem Photoshop tak je hneď celá RAM plná pri úpravách... (chcelo by to 32GB ;-) )

Podle tveho CPU a ZD by jsi mel bez problemu pouzivat Dual-Chanel na 2666Mhz.

Aha a na tých 3200MHz to základná doska nepodporuje alebo sa to musí poladiť už v Biose?

Ďakujem za odpoveď.

Ano, presne tak (jak pise Wikan jen jeden radek).
Prikaz umozni zobrazit mimo nastavenou rychlost i jeji osazeni, mel by jsi videt neco jako :
[92646-por-ram-png]
Co se tyce rychlosti, abych to "hrube" zjednodusil (preskocim timing), frekvence (Hz) uvadi jak rychle bude co vypocitane (kapacita rychlosti prace s informaci) a velikost to, kolik toho muze PC do RAM ulozit.

(Ale 16Gb je uz v zaklade docela dobrej zaklad).

Super ;) Takze jak psal Wikan.

Áno, som si spomenul že som to raz videl v Biose že sa to dá aktivovať ale som nevedel že k čomu to konkrétne je. Bol som v tom že tie pamäte idú hneď 3200MHz. Môžu za to nové notebooky ktoré sme dostali sponzorky. V Task manageri som si všimol že pri RAM ukazujú frekvenciu 3200MHz a hneď som to pozeral doma a bum 2100MHz :-D

Jinak zapojene to mas mit tak jak to mas ted.

To som rád že si mi to potvrdil, nebol som si tým istý. Preto som chcel poslať fotku že čo je reálne napísané na doske. Ďakujem za tvoj čas!

Priznávam sa, pracujem ako Informatik a som samouk v počítačoch... stredná škola ma nič nenaučila... v škole sme preberali čo je to CRT a podobné historické veci... študoval som v rokoch 2011-2015.

Uz jsi od koupi základní desky někdy aktualizoval BIOS?

Na tejto konkrétnej ešte nie. Na iných počítačoch už áno ale to boli staré modely s klasickým biosom a nie UEFI... Skúsím pozrieť verziu Biosu a prípadne aktualizovať? Ako sa dostanem do biosu keď je tam zapnutý fastboot? 3-[ Dík

Ako sa dostanem do biosu keď je tam zapnutý fastboot?

Ve Window staci ve start nabidce drzet SHIFT a kliknout na RESTART.
BIOS a jeho Update neni vsak podminkou, ale muze poskytnou treba lepsi kompabilitu s RAM.
(Fury HyperX osazuji casto, a problemy s kompabilitou jsem potkal spise vyjmecne)

1. Zapni si v BIOSu XMP. Žádného zásadního rozdílu se ale nejspíš nedočkáš.

Zapol som a už to frčí na 3200MHz

2. Právě proto, že je to K verze, by stálo za to přetaktování aspoň zkusit.

Bojím sa, že tam niečo do***** a odpálim CPU. Neexistuje nejaký CZ/SK návod ako taktovať na MSI? Na akú hodnotu sa reálne viem dostať? GHz?

3. Deska NVMe podporuje

To Áno ale že či dosiahne aj také prenosové rýchlosti cez zbernicu MB a CPU ? Alebo sú tie rýchlosti zase len papierové?

Zapol som a už to frčí na 3200MHz

Což ovšem nemusí nutně znamenat, že poznáš rozdíl.

Neexistuje nejaký CZ/SK návod ako taktovať na MSI? Na akú hodnotu sa reálne viem dostať? GHz?

Prostě to zvedej postupně po malých krůčcích a po každé změně to otestuj. Šance že bys to tímhle způsobem odpálil je téměř nulová.

dosiahne aj také prenosové rýchlosti cez zbernicu MB a CPU ? Alebo sú tie rýchlosti zase len papierové?

To SSD nemá žádné extrémní hodnoty, prostě běžné lepší NVMe. Ale zase jako u pamětí - v praxi nejspíš nepoznáš zásadní rozdíl mezi tímhle a jiným s poloviční rychlostí.