Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kde v ČR koupit nový mobilní telefon vhodný pro linuxový operační systém Ubuntu Toouch?

Chceme koupit 2 nové mobilní telefony a mít na nich linuxový operační systém Ubuntu Touch.

Otázka 1) Dal by se oficiálně koupit někde v ČR zcela nový mobil s už nainstalovaným Ubuntu Touch?
Otázka 2) Dá se někde v ČR sehnat nový mobil z aktuálního seznamu podporovaných zařízení Ubuntu Touch na ubuntu.cz?

Na ubuntu.cz je uvedeno mnoho telefonů, ale většinou jde o starší roky výroby a žádný z nich jsem neobjevil na solidním eshopu.
Nemusí být nutně rok výroby 2020, ale raději více novější než starší. A hlavně nový a ne použitý. Našel jsem mobilní telefony staršího data výroby, ale prodávané jako zcela nové.
Ale jedná se o eshop alfabetmobil.cz a další totožné, které patří údajně jednomu člověku a mají naprosto katastrofální recenze, že se jedná o nekvalitní a levné napodobeniny a kopie z Číny.
Cena dobrá, ale tohle nebrat.

Veškeré hledání probíhalo přes Heuréku. Existuje na webu ještě nějaké jiné místo, kde by se dalo nějaký požadovaný telefon vybrat a oficiálně v ČR zakoupit?

Není překvapení, že tohle je pro starší telefony, protože je za tím pomalý vývoj? Být tebou tak si projdi seznam možných telefonů tak se stářím do 2018, vývojáři mají ke konkrétním telefonům přehled co funguje/nefunguje. Pak z toho vybrat jen to, kde jde jednoduše otevřít bootloader telefonu a nahrát ROM. Neznám Sony, Nexus, ubuntu touch má značené promoted telefony jak jsou na tom s bootloaderem, ale XIAOMI jdou otevřít všechny v teple domova. XIAOMI Note 7, MI A2 jsou dobrý hardware, jen už se musí koupit v bazaru, otevřít bootloader je jednoduchý.

Ukaž mi v ČR prodejnu nebo eshop, kde se to dá koupit a já si ho v pohodě koupím. Už jsem jednou něco kupoval. Zaplatím penězi a oni mi pošlou výrobek. To je celkem snadné.. Ani nainstalovat to není problém. Ale hledám pouze telefon z aktuálního seznamu podporovaných zařízení, který lze koupit v ČR. https://devices.ubuntu-touch.io/
Nevím, co je na tom tak těžkého k pochopení?

Našel jsem na solidním e-shopu mobilprovas.cz telefony SONY XPERIA 10.

Potřebuji poradit. Podporovaný telefon na ubuntu se jmenuje SONY XPERIA 10 https://devices.ubuntu-touch.io/device/kirin/

a má Chipset Qualcomm SDM630 Snapdragon 630

Oproti tomu na eshopu se mobil jmenuje SONY l4213 Xperia 10 Plus a má psáno procesor Qualcomm Snapdragon 636.

Zajímá mě, jestli tohle pro nahrání Ubuntu může problém? Nebo je to jedno? Že jedno je 630 a druhé 636?

Proč to musí být zrovna UbuntuTouche na zastaralém jádře k vyhybce bezpečnosti a né PostmarketOS který má podstatně novější jádro 'kernel' a umožnuje spouštět i desktop aplikace, podpora addonu ?Jestli neuvedeš k jakému účelu mají ty mobilni telefony sloužil nic konkretniho doporučit nejde.

Tabulator funkcí a podporovaných zařízení/HW postmarketOS :
https://wiki.postmarketos.org/wiki/All_devices

Pro obyčejné běžné využívání mobilního telefonu pro toho, kdo nemá zájem využívat služeb Androidu od Googlu. U Touch by měl být v češtině, to znamená i běžná žena, které nemá odborné znalosti a znalost cizího jazyka, by ho mohla používat pro běžný provoz. U Touch chápu jako uživatelsky nejpříznivější pro lidi bez uvedených znalostí (hned po Androidu). Ten PostmarketOS zatím vůbec neznám.

Nokia neni Mikrosoft, to si zrejme pletes Nokie pred 6 lety kdyz byl jeste na trhu Windows Phone.
Ano, maji jiny OS, blackberry se da zakoupit i s blackberryOS a Nokia se Sambian.
Tady je kuprikladu blackberry Z30 s obrazovkou Amoled za 2 tisice https://mobilni-telefony.heureka.cz/blackberry-z30/#recenze

PS: Osobne bych radeji uprednostnil tu NOKII nebo i blackberryOS ze ktereho si zavolas i posles SMS/MMS a bude stale zajimavejsi volba jak UTouche pro ktery musis hledat kompatibilni telefon, instalovat to a pak tyden hledat jak zpojizdnit posilani SMS nebo jak nastavit volani.

Peníze ani čas nejsou priorita. Ten RIM ani SAMBIAN nejspíš nejsou opensource? My máme jeden vybraný SONNY, který je ze slušného obchodu v ČR a je z toho seznamu na ubuntu.cz, bohužel mají pouze poslední kus, takže hledáme ještě jeden mobil. Ideální by bylo, mít oba stejné.

Ano, na tom je přece postavený operační systém /e/ ? Ten máme na zcela novém telefonu Gigaset z roku 2020 za 6.000,-Kč. Akorát že, kromě úvodního loga /e/ po zapnutí, vypadá (logicky) jako normální Android. A tak kvůli té nedůvěře v Android leží několik měsíců ve skříni zcela nepoužívaný. V kontextu právě s posledním příspěvkem Wikana. A proto také ta ,,posedlost" U Touch, kde je i pro laika fakt na první pohled vidět, že to není Android.

Andoid je Google, do BlackBerry se ,,vloudil" nějak Amazon, Symbian podle Wikipedie už údajně nefunguje, tak nevím. Fakt ten U Touch vypadá opticky nejzajímavěji. Jen nemůžu sehnat ještě jeden mobil.

I když si nejsem jistý, jestli ta vybraná SONNY https://www.nejmobily.cz/mobilni-telefony-sony/Sony-Xperia-Z1-C6903-purple
skutečně odpovídá v tom seznamu a jde nainstalovat https://devices.ubuntu-touch.io/device/honami/

Takovýho taky znám. Linuxář. Chtěl vysněný mobil s Lineage. Tak ho má, zahřívá se jak prase, nejde kamera, říká, že by ho už nechtěl. :-) A takhle to" vypadá opticky nejzajímavěji" dopadá vždycky, když si člověk vybere něco co je extrémem ve výběru (Ubuntu Touch), na samém známém okraji vědění (Prosím o pomoc!), a kde psi dávají dobrou noc (udělej si sám). :-D Hodně štěstí v hledání ti přeji.