Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Počítač nechce naběhnout (problém s Windows)

Potřeboval bych poradit, nevím co s tím...pokusím se to popsat. Měnil jsem nejdříve skříň u stolního počítače a pomáhal mě s tím IT technik. Tedy komplet přehození věcí ze staré skříně do nové. Nicméně počítač se po výměně nezapínal, neboť jsem čekal na procesor...takže počítač stál cca 6 dní. Včera jsem vyzvedl nový procesor Intel 11700F a osadil do základní desky Gigabyte Z490, která již byla pár týdnů po upgrade biosu na nejnovější verzi, která umožňuje použití procesorů Intel 11.generace. Jinak všechno zůstalo stejné včetně grafické karty, zdroje a dvou SSD disků. Procesor jsem osadil a počítač zapnul. Bohužel naskočilo pouze logo zákl. desky AORUS, všechny ventilátory jedou na více otáček...a stále se nic neděje (poměrně dlouho). Prostě to nechce naběhnout do Windows 10. Zkusil jsem to ještě restartovat a pak se na obrazovce objevilo logo AORUS a pod ním text "probíhá příprava automatické opravy"...nic to dále nedělalo (opět hrozně dlouho). Jako když to nenajde ten jeden systémový SSD disk s Windows 10...Někdy funguje klávesnice a myš, jindy zase ne, dostanu se i do biosu a tam to většinou zamrzne...Opravdu nevím v čem je problém. Zkusil jsem ještě zapojit oba SSD disky na základní desce do jiných datových konektorů, ale tím se nic nezměnilo. Doposud jsem se s daným problémem nikdy nesetkal a netušil jsem, že výměna skříně a posléze procesoru takto skončí...A přirozeně nevěřím, že byly najednou "odešly" oba SSD disky...Nicméně budu vděčný za radu, jak bych mohl opět svůj počítač zprovoznit. Díky

Řešení:

Tak stačil udělat ten reset biosu a počítač mi naběhl...super! Myslíte, že teď tam budu moci zase vrátit ten profil XMP?

Však Bios resetni Jumpernom vedľa CMOS do výrobného nastavenia.

Následne manuálne nastav v Bios: Zruš SecureBoot, prepínaj sa medzi Uefi a Legacy s medzireštartmi PC.

Ak Bios deteguje pevné disky a perifériu, bude problém v zavádzači, bootmanežéri SSD. (GPT vs. MBR).

Nesprávna inštalácia W10. Stiahni Rufus, USB fleška, ISO W10, výrobu v Rufus, najprv MBR.

Prípadne si z nejakého distra Live ISO Ubuntu, vyrob na fleške bútovacie médium iba do RAM.

Ne, ty Windows 10 byly nainstalované na jiné desce Gigabyte s procesorem Intel 8.generace Coffee Lake. Desku s procesorem jsem minulý rok prodal a koupil jinou, rovněž Gigabyte socket 1200 + procesor Intel 10.gen. Pochopitelně po výměně zákl. desky nastal v prvopočátku problém, že systém W10 není aktivovaný...ale pak jsem ho aktivoval přes internet - že jsem měnil hardware. A fungovalo to bez problému. Tj. Windows 10 byly aktivované.

Asi budeš muset konečně nainstalovat W od začátku. Problém není aktivace , ale to že to je windows z původně úplně jiné desky a jiného procesoru. To že po dřívější výměně komponentů to ještě chvíli fungovalo je spíš náhoda.

jenže oprava aktivace už prošla s touto deskou, windows si jen dotahaly ovladače, protože tazatel nepíše že by zasahoval.
teď se vyměnil procesor, což windows doháže rozrušit k nepříčetnosti, ale od w7 výše nanejvýš znovu zruší aktivaci, není důvod aby nenaběhly, ovladače mají.

Ty jsem v podstatě zkoušel a měnil 3x (i9 - i7 - i5)

koukám že tazatel si dělá z obchodu půjčovnu procesorů.
windows oem verze mají povolených asi 5 změn klíčového hw, ty se vyplýtvaly první výměnou základní desky. každá další výměna cpu je teď pro ně problém.

Přesně tak, oprava aktivace W10 už s touto zákl. deskou prošla...a všechny ovladače byly OK. Dělal jsem to přes můj účet na Microsoft

Jinak z obchodu si nedělám žádnou půjčovnu...prostě si člověk může (musí) vyzkoušet, co mu bude nejlépe vyhovovat a otestovat to. Taková poznámka, teď grafické karty nejsou vůbec k sehnání, ale u takových GTX 970 či 980 před x-lety jsem vybral asi až sedmou, která nepískala, nebzučela, a byla relativně tichá. Takže to bych zřejmě až tak neřešil...

Ak to zamrza v BIOSe, tak problém bude HW. CPU, RAM doska? Bud sa to prehrieva, alebo je niečo zle zapojené, alebo nezapojene. Mohlo sa aj niečo poškodiť pri prehadzovani zo skrine do skrine. Dosť ťažko sa dá takto odhadnúť problém. Skús Default nastavenia v BIOSe, pustiť to iba s jednou RAMkou, prípadne skontroluj všetky kabliky, či sú docvaknute/dotlačene nadoraz. S novými doskami Intel nemám skúsenosti, ale nové AMD tam majú také 4 ledky CPU/GPU/RAM/MB a ak je pri nabiehani problém, tak ostane svietiť tá kefka, aký je problém, na tvojej doske také nie sú? Náhodou?

Nejprve bych vyzkoušel, jestli je stroj schopen vůbec nasát nějaký systém, aby se zjistl HW nebo SW problém, Stáhni si u někoho nějaké live distro Linuxu, zapiš na flešku a zkus z ní nasát. Půjde-li to, máš problémy s Widlema, nepůjde-li pak asi ten procesor nebude příliš kompatibilní s deskou. Při přehazování do jiné budky také může být špatné pasování šroubků, může někde vznikat zkrat, nemusí sedět správně paměti atd atd. Proto bych začal tím, jestli je vůbec schopen stroj nasátí jakéhokoliv systému. Můžeš zkusit i zaveditelné CD s instalací Windows.