Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosba o pomoc s domacim mini serverem

Ahoj vsem,

Chtel bych si domu poridit nejaky domaci server.

Pozadavky:
Multimedialni centrum - sdileni filmu
Sdileni dat s rodinou (dokumenty)
Moznost vlozit vice disku (do budoucna)
Mozna nejaky miniserver pro webovou apku v ramci domacnosti (vypis nejakych dat, teplot, atd, jen blbustka)
Do budoucna mozna napojeni nejakych domacich kamer
+ Nejaky vhodny serverovy disk pro data

Pobezi idealne nonstop.

Strop cena 30k, ale ocekavam ze bude nizsi.

Monitor, os, klavesnice, atd nepotrebuji, monitor si zapojim sam max pri instalaci.

Vim ze existuje nas, ale kuli mozne rozsiritelnosti v budoucnu o nejaky sw, funkce chci svuj pc.

Nerozumim skladani pc, muze mi nekdo neco doporucit v idealnim vykonu aby to utahl?

Diky vsem za rady, vybrat vhodne komponenty neumim.

Vim ze existuje nas, ale kuli mozne rozsiritelnosti v budoucnu o nejaky sw, funkce chci svuj pc.

Kolik těch HDD tam dohromady bude ? Jestli 4x SATA :
Jako základ by ti na file_server stačil : ASROCK J5040-ITX / Alza - 3000Kc. Model typu ASRock J4125B- ma i PCie pro RAID SATA kartu.
Většina NAS funguje na procesorech ARM které mají podstatně méně vykonu jak x86 CPU, takže nemá cenu kupovat zbytečné drahoty.
Jako OS:
1) Debian Server (minimal)
2) FreeNAS/TrueNAS
3) OMV
Jestli chceš jen zapojit a používat, lepší řešení by byl NAS, byt tebou alespoň ho zvážím.