Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zmizely ikony z plochy, a nastavení u mnoha programů

Známý po spuštění zmizela spousta ikon z plochy, podařilo se mu mu je zkopírovat zpět jenže po restartu zase zmizí jako cokoliv co dá na plochu. Dalo se to opravit vytvořením nového uživatele a kopírováním ikon do jeho plochy, po restartu už nemizí.
Další a mnohem horší problém je, že hodně programů se po spuštění tváří jako by byly čerstvě nainstalované. U některých jako Edge, Firefox to není zas tak velký problém. V tom původním účtu to bylo po restartu stejny, v novém už se změny uloží. V EM clientu (emailový klient) zmizely všechny adresy a program se tvaří jako po instalaci. To nejhorší se stalo s programem pošta a kancelář který oznámí chybu- chyba open: file not found c:\users\xx\appdata\roaming\posta\adresy_db.dbf když se dá pokračovat načte se program ale na všech tlačítkách je error.
Zkusil jsem zkontrolovat disk Avastem po restartu ale nic nenašel, snad jen pár poškozených archívů. Zkusil jsem pro jistotu zkontrolovat disk, ale ani tady nebyl problém.
Počítač není tak starý - ryzen 2400g, deska AB350 od Gigabytu, systémový disk je m2 NVME Crucial P1
Předem děkuji za pomoc.

avast rovnou odinstaluj, ještě nikdy nic nezachránil.
je to jak píše kolega: selháním windows - disku - ramky se poškodil tvůj původní obsah registrů a tak se při spuštění vytvořil dočasný profil "temp", ten nemá cenu tunit.

snad jen pár poškozených archívů

to není normální. jestli hlásí jen avast, že je to pro něj nepřístupné, záleží kde přesně ty archívy leží.
jestli to jsou tvoje soubory, pak bych začal podezřívat vadnou/nekompatibilní ramku a následně vytvořené chyby na disku.
1) bootovací normální memtest, nebo diagnostika paměti ve windows

2) chce to to spustit nějakého pomocného opravného administratora. stačí povolit toho, co je default ve windows zakázaný.
- ve vlastnostech c: spustit kontrolu jednotky
- pak se podívat na záznamy v registrech (regedit.exe):
"HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList\S-1-5-20-..."
...jestli tam leží nějaká větev s dlouhým řetězcem a pak stejný "řetězec.bak":
https://www.superuser.cz/it/windows-nelze-nacist-profil-uzivatele-docasny-profil

- první přejmenovat a z druhého SID příponu "bak" odstraníme
- SID bez .bak označíme a změníme záznamy "RefCount" a "State" na hodnotu "0"

až do win 8.1 to byl bezpečný příkaz, většinou neudělal nic, byla to taková teoretická možnost.
jak si tak windows schovávají různé verze souborů do winsxs a installerů a vylepšují instalační práva, roste šance že sfc ve win10 konečně zabere, ovšem s rizikem že to nemusí být k lepšímu.

ale tento případ je vyloženě o poškoní uživatelského profilu, tam je sfc k ničemu, navíc neřeší příčinu.

chkdsk /x /f /r /v /b
Enter,
Yes,
Reštart PC.

(chkdsk /x /spotfix, určený pre W10 je síce rýchly, ale neobsahuje veškerú pečlivú kontrolu tak, ako sa patrí v slušných rodinách).

Stiahni si ISO W10, rozbaľ ISO myšou, klik na Setup.exe - ponechať osobné nastavenie a SW.
Musíš prešrotovať komplet OS W10 s troma automatickými reštartmi.

Opravia sa poškodené Registre, systémové súbory, MUI. GUI, osobný profil, apod. OS zostáva v pôvodnom stave, neprídeš o nastavenia ani o SW.

Binec na disku vyčisti nadstavbou cleanmgr+ (alebo zipkou, číňanom Dism++)

tiež zmaž zložku LCU ak bude plná Rollup balíkov, napríklad v cmd.exe alebo v PowerShell:

takeown /f "C:\Windows\servicing\LCU" /a /r /d y
icacls "C:\Windows\servicing\LCU" /grant:r administrators:F /t /l
rmdir "C:\Windows\servicing\LCU" /s /q
md "C:\Windows\servicing\LCU"

Nedajbože, mamenko Sedemboľestná, na opravu poškodených sektorov so skenom komplet disku v prípade, ak by CrystalDisk Info hlásil chyby, je TOP1 na trhu, HDRegenerator 1.71 od rusáka Dmitryj-aiho P., ideálne z bútovacieho média, (1) - Scan and Repair. Dokáže premapovať vadné sektory so zápisom opravy do firmware disku.

smazán nelegální obsah (host)

Vůbec jsem neočekával že ten fígl s registry změní něco podstatného, zejména ty nefunkční nebo polofunkční aplikace. Ale opak je pravdou, vše funguje jako předtím, nepřišli jsem o data z mailového klienta, placené programy se nemusí přeinstalovávat.
Žel na příčinu jsem nepřišel, ani test paměti nic nenašel, kolega se nedokázal přepnout na rozšířený tak snad až se u něj objevím. V každým případě mnohokrát děkuji za pomoc.