Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kontrola levné sestavy pro střih videa

Zdravím,
mohli byste prosím zkontrolovat levnou pc sestavu, kterou bych rád pořídil na streamování e-learningu a střih videí?

Zatím jsem dal dohromady tohle (cca 18 tis):
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS - AMD B550
AMD Ryzen 7 3700X
Arctic Freezer 34
HyperX Fury Black 32GB (2x16GB) DDR4 3200 CL16
Kingston A2000, M.2 - 500GB

Ještě jsem přemýšlel o levnější variantě, ale nevím no... (cca 12 tis)
ASUS TUF GAMING B450M-PRO II - AMD B450
AMD Ryzen 5 3600
Arctic Freezer 34
HyperX Fury Black 16GB (2x8GB) DDR4 2666 CL16
Kingston A2000, M.2 - 500GB

Tyto komponenty už mám ze staršího pc a rád bych je použil:
Seasonic S12G-550 550W
MSI N660 TF 2GD5/OC
Fractal Design Meshify C Mini

Jako rozdíl v multithread operacích je podle benchmarků asi 25-30%, těch 32GB RAM se ve střihu asi taky bude hodit, takže jsem nakloněn spíš tomu dražšímu, i když je o 1/3 dražší.
Co myslíte vy?

Neni, nebo bys musel taky radne priplatit na chladici. Ten procesor ma omezenou dobu boostu, behem ni je vykon vyssi, po te jde dolu, aby dodrzel limit spotreby. Pokud koupis vhodnou desku, ktera limity vypina, muzes mit na kvalitnim chladici boost nekonecny, ale za cenu zvysene spotreby.

Bych za stejnou cenu zvazil:

https://www.czc.cz/amd-ryzen-7-3800x/264589/produkt

nebo o neco levneji:

https://www.czc.cz/amd-ryzen-5-5600x/302197/produkt

Na desce ani na chlazeni nemusis priplacet nic, podle meho je 5600X hodne na zvazeni smerem k tomu 3700X, spis je tam otazka, jestli pri strihu a streamovani nevyhradis nejaka jadra pro tuto cinnost a zaroven tam nebudes delat jeste neco jineho, protoze pak dava smysl mit tech 8 jader a ne jen 6.
Ze momentalne neni ten 5600X skladem, je problem, pokud na to spechas. Kdyz budes pravidelne sledovat CZC a Alzu, tak obcas je naskladni a je treba je pak co nejdrive koupit nez to zase vyprodaji.

Díky.
O té 3800X nepřemýšlím, tam není nárůst výkonu nijak znatelný.
Ten Ryzen 5 5600X má o něco vyšší výkon na jednotlivé jádra, při využití všech jader je ale výkon horší než ten 3700X - na PC neplánují hrát, je to jen na streamování přes OBS a střih v Davinci Resolve. Který na to bude lepší?

Zeptal bych se na tvem miste jinak: Pri tom jasne danem planovanem vyuziti, kdyz vezmeme tu prvni sestavu, co je nejvetsi brzdou, co by stalo za to jeste vylepsit?

A odpoved je tu uz zminena, to SSD. Ten strih je dobre provadet na tom SSD a OS + programy + pracovni soubory videa, na to 500GB bude stacit s odrenyma usima nebo jeste hure stacit nebude. Takze za me, nech tu sestavu 1. a to SSD vem v terove variante. Vysledek strihani potom ulozis prirozene na HDD, ale na pracovni soubory pouzij take to SSD.

Kamos, jak jsem ho tu zminoval, pouziva OBSko na tom 3700X a nema s tim nijake problemy.

Dobře, ten 1TB SSD jsem přehodnotil.
Je mi jasné, že 3700X bude teď v pohodě stačit, mě spíše jde o to, co bude lepší i do budoucna, jestli vzít CPU s více jádry, který je výkonnější v multithread, a méně výkonný v singlethread, nebo obráceně? Upřímně, nevím jak moc ty programy umí využít výkon všech jader.
Jako když jsem si četl tento článek, tak mě zaujala i docela vyšší spotřeba té 3700X oproti 3800X i 5600X.

Pozor!

On tam nema 3800X, ale 3800XT. XT jsou vybrana jadra, ty nejlepsi kousky kremiku a je za ne nemaly priplatek.

Navic ten web, no jako ty jeho testy jsou spis takove amaterske, jako pro nejaky vhled do situace urcite dobre, ale hodne bych se divil, kdyby tam ta spotreba byla opradu tak nizka u toho XT.

Podle me je to dobre odstupnovane cenou, kolik potrebujes vykonu, tolik zaplat. Jedine, kde muzes vahat je mezi 3700X a 5600X, protoze druhy jmenovany nabizi jen o malo nizsi multicore vykon, ale vyssi single core. Pokud ale vis, ze tam nebudou zadne hry a navic mas jasne dany pozadavek enkodovani a strihu videa, tak si myslim, ze budes vic koukat po tom multicore. Nicmene ano, i ja bych mel tezke rozhodovani, ktery z tech dvou za podobnou cenu vzit, takze ti definitivni odpoved nedam.

Právě vybrat ten správný.., jako v momentě, kdy stojí vlastně stejně, vzhledem k novější generaci, spotřebě a nějakému budoucímu univerzálního používání PC jsem nakloněn té 5600X, kde se ten jednojádrový výkon v neoptimalizovaných programench bude hodit i do budoucna. Co se týká renderingu, tak si holt o cca 10% času déle počkám, ale stejně to bude raketa vzletem k dosavadní i5-3550.
Při pátrání mezi recenzemi a benchmarky jsem ale narazil na problém "binning" nebo "silicon lottery" (nevím jestli si ty dva pojmy nepletu, vzhledem k mé mizeré angličtině) - sice se články týkaly především 5800X, ale u té 5600X se to taky vyskytuje? Jestli jsem pochopil správně, tak se jedná o výběr kvality procesorů, kde se při defektu jádra prostě ten blok vypne a udělá se z něj procesor nižší řady? Nemáte o tom nějaké informace?

U Ryzenu 3700X mas jedno cipletove pouzdro CCD a pod nim jsou dva CCX (ciplety). CCD je abstraktni vrstva, ale dobra na predstavu, jak je to spojene k sobe a umi maximalne 8 jader nebo-li 2 CCX. Ten ciplet CCX je proti tomu realny a proste jsou 4 jadra spojene na sebe a sdili jednu cache.

U Ryzenu 5800X mas opet jedno cipletove pouzdro, ale to tentokrat obsahuje jeden CCX, ktery ma k sobe spojenych 8 jader a cely CCX zase sdili jednu cache.

Co z toho plyne. Zatimco u generace 3000 mas na malem prostoru nahusteny 4 jadra a teda sestijadro ma nejake dve jadra vypnute, osmijadro nema nic vypnute, ale furt je to 4+4 a dvanactijadro ma 2 CCD a 4 CCX, z cehoz jeden je vypnuty, funkcni jsou 3. U generace 5000 mas jen jedno CCX a sestijadro ma nahusteno 6 jader a jeste 2 vypnuta. Osmijadro ma nahusteno a zapnuto vsech 8 jader. Pak je tu jeste dvanactijadro, ktere ma 2 CCX a na kazdem je 6 jader a 2 vypnuta.

Vyhoda je mit u sebe vic jader, protoze v minule generaci trvalo nejdelsi cas, kdyz jadro druheho CCX potrebovalo data nahrana do cache prvniho CCX, tady u nove generace je to rychlejsi, protoze je cache pro osm jader, coz je super. Problem, ktery se tam zda byt, ze tech 8 jader tesne vedle sebe hrozne topi, zatimco u konfigurace 6jadra a 12jadra mas nejaka dve jadra vypnuta a tudiz se tam muze odpadni teplo vic rozlezt, u 8jadra neni kam a musi nastoupit chladic nebo holt smula a zacne se chladit procesor snizovanim vykonu.

Tudiz z pohledu chlazeni 3600, 3700X, 3800X, 3900X, 5600X, 5900X je ok, zatimco 5800X je treba pocitat s vyssi teplotou, kterou je treba rychle odvest pryc. To muze byt narocne pro kazdy vzduchovy chladic.

Nekteri uzivatele a videl jsem videa na youtube, kde to do siroka rozebirali, ale jaksi nikdo neukazal na kameru dukaz, zacali tvrdit, ze snizovani vykonu neni zpusobeno teplotou, ale proto, ze AMD do 5800X dava nejen 1CCX - 8 zapnutych jader, ale take 2CCX a konfigurace 6/2 + 2/6 a 4/4 + 4/4 zapnuto/vypnuto. Jak ale rikam, AMD jasne uvadi, ze 5800X obsahuje vzdy 1CCX a protoze jsem dukaz o opaku nevidel, tak tomu neverim a povazuju to za lzi.

Tudiz takhle se to ma s tim hypem okolo 5800X a jak vidis, tak tebou zamysleneho 5600X se to netyka.

---
Jinak teda mezi nama, mam uz zkusenost i s 5800X a za me perfektni procak, AMD navic dava znacne rezervy, takze uzivatel, pokud chce procak posetrit, tak mu proste omezi napeti, tim mu srazi prikon, procesor bude topit min a pritom na vykonu to skoro neni poznat. Kazdy koho znam a ma doma 5800X, tak je s tim procakem spokojeny. Takze mohu se sice mylit, ale ani bych se nedivil, kdyby nejvic kibicovali lidi, co ten procak ani nemaji. :-)

Ty jo, pěkný sloh! :-D To jsem si ani nezasloužil takové podrobné vysvětlení, ale děkuju za něj a hned se v tom víc orientuju.
Tak jsem rád, že toho 5600x se to netýká, i když je zajímavý, že je pro ně výhodnější vyrábět dražší 8 jádro a následně 2 jádra vypnout, než jen prostě vyrábět rovnou 6 jádro. Co jsem četl, tak někteří právě tvrdí, že ty 6 jádra 5600x jsou nepovedené kusy 8 jader 5800x, kde se jedno nebo dvě jádra "nepovedly", tak z toho procesoru udělali prostě 6 jádro - ale nevím co si o tom myslet.., je to možné?

Ne jen mozne, je to standardni vyroba. Oni vyrobi ty CCX = 8jadro. Do 5800X jdou ty, kde nutne musi byt vsech 8 jader plne funkcnich. Tam kde je plne funkcnich jen 6 jader, tak proste ty zbyle dve vypnou a prodaji jako 5600X, ale klidne to muze byt tak, ze je tam funkcnich vsech 8 jader, ale proste dve jadra vypnou, aby to bylo 5600X.

Pravdepodobne je to vypinani jader hardwarove, neni sance z 5600X udelat 5800X nejakym hackem.

Nakonec duvod, proc je 5800X bezne skladem, zatimco tech 5600X je malo, ma byt udajne ten, ze AMD nema zajem vypinat funkcni jadra, chce prodavat ty drazsi procesory a vyteznost vyroby je tak velka, ze tech procesoru, kde je aspon jedno jadro nefunkcni, je malo. (Rozumej nefunkcni neznamena zcela vadne, ale obvykle nesplni predepsanou frekvenci, proto se musi vypnout.)