Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Typografie - jednotky

Dobrý den,

jak správně typograficky napsat např. mikroampér? μA nebo odděleně μ A? Co jsem našel, tak by to mělo být dohromady, nicméně na internetu jsou i opačné případy, tak se chci pro jistotu ujistit :D

Děkuji

Rozhodně dohromady. A mezi číslem a jednotkou musí být mezera tedy např. 10 mA ne 10mA, ale mezi násobkem a jednotkou být nesmí. Nejlíp pevná mezera, aby se to někde nerozdělilo na zlomu řádků. Na internet přispívá spousta lidí, co neumí psát, takže je na něm vidět leccos.
Mě akorát nepasuje ta mezera ke stupni (a podobným značkám, jako % ' " (procento, stopa, palec)). Mělo by správně prý být 90 ° a ne 90° ale to mě přijde, že to vypadá hloupě, tak to tak nepoužívám (ale zase s 20 °C problém nemám). U procent to má být odlišení 30 % znamená 30 procent zatímco 30% znamená třicetiprocentní, a asi podobně u těch palců a stop, ale i jsem koukal na prestižní časopisy, mají to psané dohromady (je možné, že v angličtině platí jiná pravidla). Co o tom píše ústav pro jazyk český (ujc.cas.cz) jsem nekoukal.

dost dobře správně je to "uA". neprojde to akorát ve škole a podobných ústavech, kde si to humanitně založení vzdělanci pletou s ukrajinou.
jestli záleží na počtu mezer, má být za základní číslovkou mezera. ale když se mi to zrovna nelíbí, tiše se na mezery vyignoruju. do školy už nechodím ani nikde nepublikuju.
wikan to má úplně vzorně.