Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Notebook Dell alebo Lenovo? S cim mate lepsie skusenosti?

Ahojte, rozhodol som sa obnovit moj stary notebook a hned som siahol po 14" Lenovo Thinkbook 14 G2 ARE s 16 GB RAM, 512 GB SSD, AMD Ryzen 7 4700U, 2,0GHz, octacore
https://datacomp.sk/lenovo-thinkbook-14-g2-are-20vf003sck-sivy_d409096.html
Po tyzdni som ho vsak vratil kvoli mrtvemu pixelu, ktory sa objavil a podla mna trosku "rozhejganemu" touchpadu a sem tam bolo pocut aj panty pri otvarani ci zatvarani noteboku. Povedal som si ,ze asi som narazil na zly kus a objednam si ten isty model no mam trosku obavy ist do toho isteho modelu ci sa nemozu objavit podobne alebo ine problem. Pocul som ze IBM predal Lenovo nejakym Cinanom a citim troska nedoveru aj ked rada Thinkbook spracovanie bolo super, klavesnica (aj podsvietena), nabijanie cez USB-C, rychle rozpoznanie odtlackov prsta atd... vsetko super...
Tak som rozmyslal ist do znacky DELL alebo HP, no asi skor DELL, su o dost drahsie tak som navysil cenu a limit je do 900€ plus minus
Nasiel som tento DELL
https://datacomp.sk/dell-latitude-5420-fmv95-sivy_d416880.html
Nabijanie je vsak klasicky cez konektor, disk je mensi a chladenie je z boku u Lenova mi viac vyhovovalo zo zadu z boku neboli ziadne otvory, dokonca tento nema ani USB-C asi treba s cenou o dost vyssie, telo je plast co asi nebude az taky problem.
Odporucate priplatit za DELL pripadne aky model? alebo inu znacku? Alebo mam ist znova do Lenova? Mate pozitivne/negativne skusenosti s thinbook radou ?
Podmienka je aby to bolo 14", malo USB-C najlepsie ja nabijanie riesene cez to aby som vedel pripojit powerbanku, citacka otl. prstov je velka pomoc, podsv. klavesnica sa zijde, a samozrejme dostatocny vykon na kanc. pracu napr. AMD ryzen 7 aelbo core i5 alebo lepsie i7, aspon 512gb SSD.....
Dakujem za rady.

Změna předmětu, původně: S cim mate lepsie skusenosti? prosim vase nazory (host)

Zkušenosti z práce mám pouze s Dell laptopy. A musím říct, že zkušenosti jsou to bohužel špatné. Cca 5-10 let zpět bych se nebál doporučit Dell, ale co poslední dobou předvádí, to je hodně žalostné. Bereme od nich laptopy do naší firmy. Pokrýváme širokou škálu (XPS, Latitude, Inspiron, Alienware). A musím říct, že je to prostě hodně špatné. Jeden dobrý "kus" na 10 opravdu strašných. Konkrétně mluvím např. o backlight bleedu, ten je u většiny naprosto odporný. Dále často některé části úplně nelícují a působí to dost lacině. Také na spoustě z nich časté problémy s BSOD kvůli špatným RAM nebo disku. Support funguje sice na jedničku, ale to může souviset s tím, že jsme pro ně vysoko postavený zákazník. Prostě nevím, zda bych s čístým svědomím Dell mohl doporučit.

Treba porovnať konkrétne modely. Latitude môže byť aj podpriemerný plasťák, ale napr 74xx rada je celkom solídna. Ak by si chcel "lepší", tak máš ešte XPS radu, ale ofrflať sa dá aj tá. Takže ťažko radiť, treba si to ohmatať.

Napríklad to Vostro je podľa Dellu definované ako lacnejšia alternatíva Latitude :)
https://www.dell-shop.sk/clanky/modelove-rady-notebookov-dell-ako-si-vybrat

prikladam konkretne modely a to:
https://www.dell-shop.sk/produkty/dell-vostro-14-5415-jytd9
celokovovy a to s amd vybavou, menej zahrievania a ryzen 5 su celkom rychle akurat iba jeden usb-c nabijanie klasicke cez port a obavam sa ci bude fungovat nabijanie aj cez usb-c
https://www.dell-shop.sk/produkty/dell-latitude-14-5420-chkfm
kovovy je zo spodu a z vrchu inak plast co nemusi byt az tak strasne ak to nebude lacny vzrgajuci plast, 2x usb-c nabijanie cez to ale intel vybava plus s intelom prichadza aj thunderbolt 4

co by si viac odporucil?potom je tu este starsia 7400
https://www.dell-shop.sk/produkty/dell-latitude-14-7400-7400-9344

To vostro ani latitude 5420 som nemal v ruke, takže neviem ti povedať. Na pohľad by sa zdali fajn, možno to nie je zlý výber čo sa týka spracovania, tie parametre si už verím vyberieš sám. Ale napríklad som si všimol, že v parametroch nepíšu nič o podsvietenej klávesnici, o čítačke prstov.. Ale snáď to tam je. Potom ešte pozor na pripájkované ramky. Čoraz častejšie to už býva natvrdo, hlavne na tých vyšších modeloch, 8 GB pripájkovaných by mohlo byť málo.
Tá staršia 7400 je spracovaním dobrá, dobrá klávesnica, a má ešte klasické rozloženie šípok, čo už novšie nemajú. Ale už asi fakt stará, intel uhd 620 má už 4-5 rokov?
Napríklad táto trojková rada https://www.dell-shop.sk/produkty/dell-latitude-15-3500-3500-1185 je úplny plasťák. Ten celkový pocit z neho nie je najlepší. Preto hovorím, že najlepšie je to ochytať.

Pripadne ešte v podobnej cene by bol Thinkpad E14, ale vzhľadom na tie pixelové skúsenosti sa obávam čo všetko bude tu.
Niekedy mám pocit, že je to ozaj lotéria. Vyberieš si Carbon X1 za 2 tisíc, a zistíš napríklad že touchpad blbo kliká, alebo ťa bolia oči z PWM displeja. Lebo vraj nikdy nevieš aký typ tam výrobca dá.. čo na to povedať :)

A co sa tyka porovnania vostro a inspirion? vostro nepojde nabijat cez usb-c ani ziadnou powerbankou to sa niekedy na cestach moze zijst vyhoda je ze sa vyraba aj s amd verziou
https://www.dell-shop.sk/produkty/dell-vostro-14-5415-hhtpp
inspirion je vyssia rada? ci je to to iste? su tu pekne kussky aj s i7 z dobru cenu neviem sice ci maju hlinikove telo ale vyzeraju dobre. tu sa vraj da rozbehat aj ub-c nabijanie
https://www.dell-shop.sk/produkty/dell-inspiron-14-5402-n-5402-n2-511s
https://www.dell-shop.sk/produkty/dell-inspiron-14-5410-n-5410-n2-521s
5410 asi bude vyssia verzia?
inspirion aj vostro maju displej rieseny tak, ze ked sa otvara zaroven dviha cely notebook ako podpora chladenia, nemozu sa casom vyrvat panty von?

nadvihovanie tela displejom je len výhoda kôli chladeniu a nemyslím , že by to malo na životnosť pántu zásadný vplyv. Iná vec je, že na starších radách Vostro 5000 riešim ulomené pánty najčastejšie. Displej treba otvárať uchopením v mieste kamery, aby boli oba pánty namáhané rovnako, ale to väčšina userov nerieši..

WVA je pri Delli to isté ako IPS, akurát nie je certifikovaný od LG. Väčšina ľudí používa klávesnicu na písanie, nie na opieranie :-D keď vstáva od počítača. To mi pripomenulo jeden model tuším od MSi, ktorým otváranie displeja ešte otváralo aj spodný kryt notebooku. Čo sa týka pevnosti, lepšie sú na tom kovové modely, ale pri dnešných tenučkých notebookoch ani to nie je žiadna výhra, lebo kovom sa myslí nejaká tenučká hliníková zliatina prilepená o telo krytu v ktorej je pánt uchytený. V praxi to znamená, že síce sa nevytrhne matica ako pri plasťáku, ale v najslabšom mieste sa ulomí tá hliníková sračka. Dnešné bežné noťásky sú chúlostivé zariadenia a tak sa k nim treba aj chovať. Najlacnejší Dell nie je o nič menší krám ako najlacnejší Acer.

Mal som v rukach dve thinkbooky vraj kopromis medzi ideapad a thinkpad.. obe mrrtve subpixely hoci male niekto by to neriesil ale preco tam su na stroji za 800 eur... touchpad po krajoch pri tukani na plosku vydava klikaci zvuk ako keby nebol pevne upevneny pripadne je pod nim nejaky prazdny slot na nieco mon stary vaio ma pevny touchpad ktory nevydava klikaci zvuk doslova ma to rozculuje ak pracujete vecer ked je relativne ticho a touchpad vas rusi klikacim zvukom...ale akonahle pritlacim tocuhpad druhou rukou niekde dole uz je zrazu oevny.. panty pukaju pri otvoreni opat skoro na vsetkych kusoch... to ma odradza od lenova...

hlučné touchpady som riešil aj pri Delloch, technik vymenil touchpad, palmrest a furt to klikalo, proste vlastnosť, vyriešil som nalepením tenkých gumených plošiek v mieste dotyku. Ak chceš vymeniť klávesnicu=vymeniť palmrest. Čo sa týka záruky, zistíš na podpore podľa sériového čísla zariadenia. Dokúpiť by nemal byť problém. Rozobral som teraz Vostro 7500 rovnaký princíp otvárania a pánt je ne jednej strane uchytený cez dosť dlhú páku, takže by nemalo byť až tak namáhané jeho uchytenie. Žiaľ urobili to len na jednej strane. board a po otvorení displeja pánt nepáčiš ale tlačíš, takže uchytenie skrutiek namáhané nieje, to by si sa musel o to oprieť silou. pánt

Dakujem sakraforte aj nizsie rady dell vostro budu na tom podobne?.. tak teraz neviem ci pockat na ten dell vostro 5415 s amd 5 4500 alrbo 5500 U uz neviem 512sssd a integr. grafikou cena bude okolo 850 ked to nezmenia...alebo ist do toho z amazon.de inspiron 5405 s amd ryzen 7 4700 u ostatne rovnake ako u vostro tam.je vyhofa doninanie cez usb.c aj powerbankou co vostro nema neviem vsak ci to vobec vyzujem vostro ma asi lepsiu baterku.. co by si mi poradil ty? Co kupit? Vostro myslim 5401 som videl v datacompe a touchpad bol super oevny neklikal.. ta guma je dobry napad ale nerozomiem ako to spravit? Tenku rurkovitu gumu napchat do priestoru ako je medzera medzi touchpadom a hornyn krytom notebooku kde sa opieraju dlane? Da sa taka nejaka guma kupit?

čo máš kúpiť ti radiť nebudem. Ja ti môžem dať len indície :-D . Čo sa týka tej gumy, riešil som X modelov, niekde hrubšiu, tenšiu, niekde som rozstrihol tenkú bužirku po dĺžke. To záleží na konkrétnom modeli. Nikdy som ju nekupoval. Som starý vidlák a takýmito serepetičkami mám olepenú policu nad sebou. Všetky pochádzajú z mŕtvych notebookov, tlačiek. Proste použiješ čo je najvhodnejšie. Ak bude moc hrubá bude touchpad po zložení stlačený..
Či sú rovnako riešené aj nižšie rady na 100% neviem, predpokladám, lebo vyzerajú rovnako.

aha ja som myslel ze tu gumu pouzit tak ze ju natlacim z vonku do tej medzierky napr. tu na pravo https://i.postimg.cc/d32DfXf0/Acer-CB5-311-series-touchpad.jpg
potom ak by nepomohlo aj na lavo pripadne dole... nemusi byt guma nejaky tenky drotik neviem moze to poskodit touchpad je v tej medzierke nejaka elektronika? lepsie by bolo tvoje riesenie ale notebook nemozes 2 roky rozoberat pretoze pridem o zaruku.. neviem ci sa to da nejako setrne rozobrat aby nezistili ze bol otvoreny...
ja rad prijimam rady od skusenejsich ak mi ponuknes aj konkretne modely budem rad dajme tomu ze posuniem cenovu hladinu na 1000€ ak do 800€ su to same sunky... taky apple s M1 procesorom nie je dobra volba? otazka je ako by fungoval excel makra a celkovo MS word na mac OS ktory cassto vyuzivam.... ostatne softy su aj pre mac aj pre win totozne skoro...

touchpad "cinká" keď stlačíš/dotkneš sa ho a on sa vráti do "kľudovej polohy", lebo plech ktorým je uchytený je pružný. To čo vidíš je pracovná plocha touchpadu a je o chlp menšia ako otvor, v ktorom je vložená. Ten otvor je zase menší ako zbytok tela touchpadu a ten rozdiel je plocha, ktory slúži ako "doraz" aby sa touchpad nedostal von. Tam je treba umiestniť niečo , čo bude tlmiť dotyk medzi touchpadom a palmrestom. Rozhodne to nevyriešiš z vonku, bez rozobratia.

sakraforte rozhodujem sa uz len medzi tymito modelmi, co by si bral ty? elibook je urcite kvalita aj spracovanie a vykonovo tiez OK s tou amd vybavou jedine co zamrzi je jeden slot na RAm takze treba kupovat potom celu 16gb... DELL ma dva sloty, vykono je tam Core i5-1135G7 neviem ci velky rozdiel medzi amd ryzen 5 4650u kazdopadne je to pre mna velka dilema, ten HP je celokovovy, ten DELL je neviem plast potiahnuty kovom podla dell podpory ? :D netusim ako to mysleli
https://www.heureka.sk/exit/hacom-sk/1651780626/?z=2&p=4&tb=1
https://www.tpd.sk/hp-elitebook-845-g7-p219539