Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Opera a obsazená RAM

Operu používám už dlouhý léta, momentálně verzi 9.52 na WinXP Home SP3.

Běžne mám v Opeře otevřeno přes deset záložek, i víc. Občas ji mám jako 2-3 okna. Pozoruju, že po pár hodinách zabírá Opera velkou část RAM, např. 180 MB. To mi přijde obludný.

Je to u Opera normální? Dělám něco špatně?

Pavel

můj prohlížeč netu nejdražší a nejplyšovější v.3 dělá zhruba totéž, aspoň něco ty 1-2gb ramky využije. někdy se drží na 80mb, někdy asi vyleze k 160mb, no když ho to baví...

jak se chová ie7, který už 207 let po století páry dokonce taky dokáže více tabů, nemám zkušenost. když jsem ten hnus viděl, netroufal bych si tím vylézt na net, ať mě z estetických důvodů provider neodpojí.

Není to žádné vyjímečné množství paměti, ale Opera by pak při nečinnosti měla postupně obsazenou paměť začít uvolňovat, při těch třech oknech a dejme tomu 15 tabech by se to zhruba do 15 minut klidu mohlo ustálit někde mezi 100 - 140 MB (velmi hrubý odhad, záleží na mnoha parametrech).

Při intenzivním browsování může využití stoupnout i na víc než je těch tvých 180 MB, nedávno jsem se dostal až skoro na 500 MB. Jak píšu, při nečinnosti by se to pak mělo snížit, leč nerad konstatuji, že verze 9.5x v tomto směru obsahuje nějaký problém, který částečně přetrvává i v testovacích buildech 9.6, a sice, že se paměť neuvolní, navíc se to neprojevuje všude, jen na některých počítačích (patřím mezi ty "postižené"). Každopádně je to věc, o které se ví a pracuje se na nápravě, ale jde to pomalu. Zatím nejúčinnějším řešením při zabrání extrémně velké části paměti je pouze restart Opery :-(

Opera 9.52
XP i vista 64
otevreno minimalne 100 oken(tabu)
RAM 140-280max
staci ji minimalizovat, nemusi se restartovat a hned se spotreba snizi, ale i tak to nic neni, kdo dnes ma v pc treba 512ram? FF 3 se pri takovym poctu oken totalne zasukuje a zhrouti.
Nereste to, potrebuju to.

okien alebo kariet?
v threade je pisane, ze mava casto nieco nad 10 kariet. Ty hovoris o 28. Inak ja som na firefoxe skusal otvorit 70 kariet a nespadlo to :-) a to nemam ziadne delo PC. Netvrdim, ze firefox zere malo RAM, ale nie je to tak strasne ako to bolo vo verzii 2.*

Málokdo si při porovnávání browserů a počítání záložek uvědomuje, že každá záložka v jiném prohlížeči žere jinak. Na vině ani nemusí být jen flash, ale především javascript a počítá se i velikost dokumentu. Rozdíl mezi dvaceti záložkami na nějaké textové stránce a jedním otevřeným gmailem může být propastný v neprospěch gmailu.

Konkrétně Opera s javascriptem pracuje opravdu zoufale.