Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problem s notebookem

Zdravim, hodil jsem to do HW sekce jelikoz si nejsem jisty zda to je SW nebo HW problem.
Vlastnim notebook ASUS N55SF zde je specifikace

intel core i5 2410m
6gb ram
Geforce 555M CUDA 2GB
Intel hd 3000
WIndows 7 64bit

a ted k problemu, notebook nepouzivam na hrani nejakych novych her nebo tak neco, kdyz uz si chci zahrat tak jen stare hry jako Gta vice city, Gta san andreas, a podobne.

Pri spusteni GTA SA, i jine hry mi zacne po 10s hrani blikat obraz, a bud mi to hodi modrou smrt kde je napsano toto: nvlddmkm.sys error, a notebok se resetne, a nebo mi to hodi ze aplikace prestala pracovat a hra se vypne, dela to i u vice city, i u san andreas, i u jinych her... (nove nehraju).. zkousel jsem tedy notebook vycistit od prachu, vycistil jsem zebra chladice, a podobne. co se tyka stupnu tak grafika geforce 555m pri gta sa - 60c procesor 60-64c.. coz se mi nezda moc.

Windows jsem take preinstaloval, na cisty windows 7, nainstaloval jsem vsechny ovladace ze stranek ASUS pro N55SF, nejdriv chipest, pak zvuk, intel hd, a nakonec gt 555m.. vse v pohode, v device manageru se ukazuje GT555m bez chyby... Takze ted nevim co stim.. jakoukoliv hru zapnu, tak se da hrat tak 20sekund a pak bum a vypne se, a nebo se mi jeste stalo ze mi to hodilo totalne artefakty, a hra se vypla, nebo jeste to hodilo modrou smrt nvlddmkm.sys error.... jeste dodam ze pokud hru zapnu pres intel hd 3000, tak je vse v poradku a nic nepada, ani se nevypina.

Dekuji vsem za pomoc.

loading...

Když si nejsi jistý, jestli to je SW nebo HW problém, mohl jsi to šalamounsky zařadit do kategorie Notebooky. :i: ;-)

Teploty se zdají být OK, otázkou je, jestli odpovídají realitě....

Nic nezkazíš tím, když otestuješ RAM (Memtest 86+) a disk (alespoň SMART hodnoty programem Crystal Disk Info).

tak jsem to udelal a vse v poradku, zkusil jsem jeste Furmark, a dat stress test, klikl jsem na RUN, a behem 1sec se notebook celej vypl, zkusil jsem to jeste jednou, a okamzite po spusteni stress testu se to vypne, celej notebook.. napadlo me, nemuze byt slaby zdroj? (adapter), protoze fakt si nedokazu vysvetlit ze sekundu po tom co kliknu na run stress test se notebook ihned vypne....

nevim zda je to original adapter takze zde vypisu info o nem:

Input - 100-240 V-1.7a 50-60hz
OUTPUT: 19 V,3,42A

a11-065n5a fujitsu

Úroveň Datum a čas Zdroj ID události Kategorie úlohy
Upozornění 20.6.2021 18:24:51 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 20.6.2021 17:46:58 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 20.6.2021 17:46:54 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 20.6.2021 17:46:52 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 20.6.2021 17:12:44 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 20.6.2021 17:12:32 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 20.6.2021 17:12:20 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 20.6.2021 17:12:16 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 20.6.2021 17:12:00 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 20.6.2021 17:02:12 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 20.6.2021 17:01:52 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 20.6.2021 17:01:46 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 20.6.2021 17:01:42 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 18.6.2021 18:50:05 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 18.6.2021 18:49:19 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.

Upozornění 20.6.2021 17:12:44 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Chyba 20.6.2021 17:12:40 Application Error 1000 (100) "Název chybující aplikace: gta_sa.exe, verze: 0.0.0.0, časové razítko: 0x427101ca
Název chybujícího modulu: nvd3dum.dll, verze: 8.17.12.6874, časové razítko: 0x4ddfa50d
Kód výjimky: 0xc0000005
Posun chyby: 0x0036fb00
ID chybujícího procesu: 0x44c
Čas spuštění chybující aplikace: 0x01d765e66bff181f
Cesta k chybující aplikaci: C:\Users\xxx\Desktop\GTA SAN ANDREAS\GTA-SanAndreas\gta_sa.exe
Cesta k chybujícímu modulu: C:\Windows\system32\nvd3dum.dll
ID zprávy: f414be16-d1d9-11eb-99c4-ac72891f6a5c"
Upozornění 20.6.2021 17:12:32 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 20.6.2021 17:12:20 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 20.6.2021 17:12:16 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Upozornění 20.6.2021 17:12:00 Display 4101 Není Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
Chyba 20.6.2021 17:11:32 Schannel 36887 Není Byla přijata následující výstraha o závažné chybě: 40.
Chyba 20.6.2021 17:11:31 Schannel 36887 Není Byla přijata následující výstraha o závažné chybě: 70.
Chyba 20.6.2021 17:11:30 Microsoft-Windows-CAPI2 4107 Není "Selhala extrakce kořenového seznamu jiného výrobce ze souboru CAB pro automatickou aktualizaci v: <http://www.download.windowsupdate.com/msdownload/update/v3/static/trustedr/en/authrootstl.cab>. Došlo k chybě: Certifikační řetěz byl zpracován, ale byl ukončen v kořenovém certifikátu, který nemá důvěru zprostředkovatele důvěryhodnosti.
."

ze stranek ASUS, tam jsem vybral N55SF... Zkusil jsem ted nainstalovat ovladac ze stranek nvidia, zapl jsem gta sa, slo to hrat tak 5 min, pak zacal chvilema poblikavat obraz, a pak to napsalo toto:

zařízení NVIDIA GeForce GT555M není vyměnitelné a nelze je vysunout ani odpojit.. (CHYBOVA HLASKA, sice se nevypl notebook, ale hra jo).

https://www.klavesnica.sk/nabijacky-toshiba/nabijacka-na-notebook-asus-n55f--asus-n55s--asus-n55sf--asus-n55sf-19v-4-74a/?gclid=EAIaIQobChMI3vSluPio8QIVBgWiAx14SwWkEAQYASABEgIPpvD_BwE
Objednaj, zakúp, nechaj doručiť. A zistíš, či to bude power adapterom - z chýb asi vyplýva, že pri záťažovom teste dodávaný príkon z adaptéra + z batérie (ak je OK) nestačí a preto NB vypne. Pri hraní odstaví grafiku a skončí.

vracim se k tematu, nabijecku jsem koupil a stale zadna zmena, zacinam si vsimat ale i toho ze na to ze mam ciste nainstalovany windows + ovladace z webu asus, tak se celkove notebook chova divne, je takovy zalagovany, kdyz dam na youtube video kvalitu 1080p tak se video seka a zpomaluje jak nejaky slow mode, sotva to jde na 360p normalne... (internet mam dobry, na speedtestu - 350mb/s download, ping 10-50, stabilni, zkousel jsem se jeste podivat na stav disku pres crystal disk info coz ukazuje " dobry " zadne chyby...

co se tyka task manageru - ofocene kdyz se zrovna windows laguje -- https://i.imgur.com/mOxvcQO.jpeg

nekdo nejake navrhy? Pri prehravani videi na youtube a podobne ma procesor 60 stupnu, a gt 555m 55stupnu.. takze uz fakt netusim kde muze byt problem, diky kazdemu kdo by o tom popremyslel a poradil, notebook se chova asi jako kdyby jsem mel 2gb ram a na tom windows 10, takze kazdy si dokaze predstavit co to dela..

kdyby kolega, to jsem ja psal, a je to ten samej typ notebooku co mam ted, jen byl v cerne barve, a taky byl problemovej dost, nevyresil jsem to v tu dobu, nakonec ho kamos ode mne chtel koupit za par stovek, tak jsem mu ho prodal.
vadu graficke karty? Hmmm tak to je spatne.

na ten taskmanager jsem chtěl mrknout, bohužel věšíš screeny na nějaký odporný web s adwarem, který blokuju, tak nic.

máš originální nebo aspoň náhražkovou 3-pinovou nabíječku? pokud je to univerzální 2-pinová, u těch všivých "značkových" firem nestačí, není schopna se domluvit s notebukem a dodat plný potřebný výkon.

ted jsem se koukal a je to 2 pin.. a zde upladuju znova task manager, tak na to mrkni, diky..
https://i.ibb.co/5sq1gmy/task-manager.jpg

nebudu kecat ale sekaji se mi videa i v 144p :D na youtube (google chrome)

edit: dneska jsem zkousel znova tu nvidiu, zapl jsem gta sa, vydrzelo to asi 30 min ze jsem hral bez problemu, i fps pekny, zadny lagy.., uz sem si rikal ze by to prestalo? Ale pak zamrzl celej notebook ze nesel ani task manager, takze jsem ho natvrdo vypnul.

Notebook jsem dal i do servisu na kompletni vycisteni pred par dnama..

zde jsou stupne pri hrani gta san andreas na grafice GT 555M, zrovna kdyz zamrzla cela hra zas, tak jsem to ofotil..

stupne.png

krom toho kdyz ted vypnu ntb, a zapnu ho az zitra, tak zadna zmena, ihned po zapnuti se vse zase laguje i kdyz byl vypnuty celou noc, a kdyz zapnu nejakou hru tak hry fungujou jen par sec/min na GT555M

Notebook jsem dal i do servisu na kompletni vycisteni pred par dnama..

aneb upadek servisovani v CR, protoze po vycisteni servis neprovedl zadny zatezovy test.
Kdyby to udelal, tak by se zjistilo, ze to nicemu nepomohlo a bylo by hloupe uctovat zakaznikovi poplatek.

máš 2jádrový slabý procesor, který živí kdysi průměrnou, dnes už bídnou grafiku.
asus snad nepatří mezi ty korporátní zmetky co komplikují nabíječky datovou komunikací a jestli jsi vzal tu náhradní podle odkazu pro tvůj typ, měla by fungovat a grafiku uživit.

čistění chladiče notebůů vypadá hlavně takto, grafika může mít na své straně to samé. čistils? teploty při zátěži jsou v mezích?
nějaký parazitní antivir je nainstalován? jestli ano - našel někdy něco? výkon ntb to nezachrání, ale trochu může ulevit.

na screenu máš vytížení cpu jen 6%, zajímavější by to bylo někdy při větší zátěži. ale win7 myslím neukazuje vytížení grafiky.

zebra od chladice procesoru jsou uplne ciste, coz jsem se i sam ujistil dnes, grafika toto nema, teploty se pohybujou pri hrani okolo 64 stupnu max gpu i cpu.. ( gta san andreas)..
tento windows je ciste nainstalovany, zkousel jsem i windows 8.1, delalo to to same, i windows 10 jsem zkousel, zase se to lagovalo, asi by bylo nejlepsi kdyby existoval nejaky program nebo neco, podle ceho by se dalo zjistit kolik ten notebook zere W pri hrani.. nebo fakt uz nevim, kolikrat zamrzl celej ntb pri hrani a stupne byly max 62.. gpu i cpu.
ono vlastne ani tak nejde o to hrani, jako o to ze chci aby ten notebook fungoval jak ma, ale uz nevim co dal teda.

pokud ma jeste nekdo nejake navrhy, rad si poslechnu, popripade mi nedela problem dat nekomu ID a heslo od team vieweru aby se sam podival.

v biosu nemam na vyber vypnuti/deaktivace graficke karty, ani nic podobneho..
kdyz jsem dal zakazat geforce 555M v task manageru, tak ntb pouziva jen HD 3000, ale stale priserne lagy ve windowsu, hry sice nezamrzaji, ale furt to laguje, jak kdybych mel 512 mb ram :-D

nemáš v tom krámu procesor.
a ta jeho integrovaná "grafika" patří spíš k atomu.

při tomto velmi slabém hw používáš barokní vzhled zavedený ve vista/w7, který to nestíhá. nastav si základní schéma, nebo "přepnout na výkon".

jestli v tom máš mechanický hdd, rovnou ho vyhoď.
jestli je tam antivir, to samé.

když se ta grafika dá z ntb vyndat, tak ji nech vyndanou, protože vypadá k ničemu.
předpokládám žes instaloval ovladače v pořadí: chipset driver, restart, grafika intel a to ostatní.

čistou instalaci bez nvidie bych zazálohoval, ať se dá navrátit zpět. vhodný je např: acronis true image
teprve pak přidat podezřelou kartu a zkusit její ovladač.

pro grafiku 555m asus nabízí odkaz ke stažení z r.2011: https://www.asus.com/me-en/SupportOnly/N55SF/HelpDesk_Download/
v minulosti kvůli zamezení taktování a podobného přetěžování notebukových grafik nvidia blokovala instalaci stolních ovladačů na notebukové verze, ale už to opustili.
nvidia r.2017: https://www.nvidia.com/en-us/drivers/results/120909/

to jsem nainstaloval v takovem poradi, 2011 jsem zkousel no, i ten druhy co jsem jsi poslal,(DDU).

ted nevim jak myslis to zazalohovani, a podobne, co presne ze mam tedy udelat?

zahadou mi prijde ze jsem hodne prohledal google, a stejne jsem nenasel ze by nekdo nasel reseni nebo napsal cim to nakonec bylo... ( 0x116, nvlddmkm.sys chyba)..

zálohováním myslím to, že komplet celý systémový disk včetně bootloaderu uložím do image na volný logický disk. (obvykle to dělám z boot flashky)
čili nikdy necpu filmy a jiná uživatelská data na c:, ale mám rozdělený disk. anebo mám externí disk pro umístění zálohy.

když se oživení s druhou grafikou nepovede, je nejjednodušší obnovit minulou zálohu. ten ddu je samozřejmě taky možný.

ta chcípající 555m je mi záhadou, nějakou dobu předtím měla totiž nvidia skandál s totálně vadnou výrobní sérií chipů. dá se říct, že časem odešly všechny vyrobené grafiky z té doby, pokud byly zatížené větším teplem.
mělo se to týkat nižších řad = starších chipů, ta tvoje už by měla být jako ok. ale to chování vadných chipů bylo právě stejné jak píšeš.

Ak pôvodný majiteľ kúpil ten notebook ako verziu bez OS, tak driver pre NVidia nemusí fungovať správne. To je taká finta fň a nie je ojedinelá. Je možné, že práve preto sa pôvodný majiteľ toho chcel zbaviť, keďže si písal, že sa to prejavovalo už od prebrania NB. No a, že laguje môže byť spôsobené doinštalovaným softom ak je všetko ostatné ok včítanie vyčistenia od prachu.

notebook uz nelaguje od te doby co jsem zkusil tento novej adapter primo pro ASUS N55SF, ten pouzivam, takze lagy vyreseny, ale stale jsem nevyresil to ze po hrani her hodi bsod
@kilo.viktor, je to tak jak pises, a jak se da vyresit ten problem s tim OS ? a ovladacema tedy?

To asi ani vyriešiť nepôjde ak k tomu nenájdeš driver, ktorý funguje správne. Grafiky v NB kúpených bez OS majú iný identifikátor hardware, ktorý nie je zahrnutý v driveroch. Driver tak pracuje len so základným nastavením pre celú skupinu čipov rovnakej rodiny čo môže spôsobovať bsod. NB bez OS sa kupuje vtedy, ak je potrebné inštalovať iný OS ako je ten od Microsoftu. Zmena identifikátoru má určitú logiku. Prvé čo ma napadne je licenčná politika, ktorá môže byť (a naozaj aj býva) pre Microsoft OS zvýhodnená oproti iným systémom. A keďže je NB dodávaný bez OS, tak to môže byť určitá ochrana aby bolo zaručené, že NB bude používaný naozaj s iným OS ako je ten od Microsoftu a keď nie, tak je nutné sa zmieriť s tým, že NVidia sa nebude dať použiť.

o Vykon nejde uz, notebook uz bezi rychle, a bez lagu od doby co jsem pripojil original adapter pro tento asus, abych vysvetlil co se presne deje pri hrani her tak toto:

Zapnu gta san andreas, nebo jinou hru:

10 sekund vse v pohode, hraju, a blikne 1x obraz, ale dobry hraju dal, a blikne znova nebo se hra zmrazi na 3 sekundy, a pak se odsekne, a zase muzu hrat dal, takhle to zamrzavani na 3 sekundy, a blikani obrazu se deje nejakou dobu, a pak z niceho nic modra smrt, takze to jak zacne blikat obraz, a zacne se hra zasekavat na 2-3 sekundy a pak se odsekne, nevim no, neni to ze by obraz blikat neustale v kuse, to ne, jen to 1x problikne, a hra funguje dalsich 10 sekund v pohode, pak to zas udela, interval je nahody, nekdy zapnu hru a zamrzava hned pri startu uz, nekdy dyl, nekdy driv. to same to blikani, nekdy to funguje 15 min bez problemu, a nekdy to dela hned.

zkousel jsem i prohazovat nastaveni hry a podobne, zadny efekt, hry hraju stejne na ne nejnizsi detaily a rozliseni, uz ze zvyku.

zasilam zde HW ID tedy.¨

HW ID

HW-ID.jpg

1247 -- zde jsem vyhledal hw id pomoci te stranky.

zkousel jsem ho uz, ted jsem nainstaloval nejaky driver, ale zase mi prijde ze hry nepouzivaji tu GT555m, misto toho pouzivaji tu intel hd, i kdyz mam nastaveno v control panelu nvidia pouzivat geforce na hry, i na aplikace jsem to nastavil, ale kdyz zapnu nejakou hru, tak se stejne spusti pres intel hd... (ted to tu nvidiu uplne ignoruje se da rict, a stejne si to zapina hry pres intel hd)

jelikoz zapl jsem gta sa pres intel hd: a fps 90-94, zapl jsem pres geforce, a fps 90-94.. takze se to nezapina pres nvidiu, jelikoz vim ze pres nvidiu jsem mel 140fps +

Takze tento problem se mi povedlo konecne vyresit.. Diky vsem za rady, a odpovedi, pokud by nekdo chtel vedet jak jsem to vlastne vyresil ten neustalej bsod

0x116 nvlddmkm.sys

tak jsem stahl msi afterburner, a snizil o malinko memory clock, shader clock, a core clock, pokles vykonu jsem nezaznamenal, a funguje to uz bez problemu, celkem zahada.

muzete oznacit jako vyresene, diky.

M.