Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem RocketLake a chlazení - si Intel dělá kozy...

Kategorie pokec = neberu jako dotaz, jdu si jen zanadávat. jako - čím asi tak uchladit přímotop jako je například i7 - 11700? Narvat do pouzdra 8 jader při 14nm, a 4,9GHz turbo - "super" napad. TDP 65W - haha. Platí jen při non-turbo 2,5GHz. A Intel k tomu ještě přibalí ten svůj klasický boxový shit - normálně výsměch, neřeším a házím rovnou do koše...

...narvu na to SilentiumPC Grandis 3 - 6 heatpipe, 2 vetraky. A i ten potí krev, procesor v maximalni zatezi v pohode sezere dost pres 200W, a topi vesele na 90°C. Max. turbo frekvence sice drzi, vykon to ma, nethrotluje - ale neskutecny primotop. Tak nevim, asi uz jedine co by na to slo dat je nejaky "vodnik", vzduchem rozumne uchladit proste nejde. Nebo teda - jde, ale s teplotami ktere se mi vubec nelibi. At mi nekdo tvrdi ze mu netopi - haha, i v OCCT/Linpack? Bych rad videl... Jako, fakt zlate Ryzeny. Intel je marny, doted nejsopu schopni masivne vyrabet na necem lepsim nez 14nm++++ neco jineho nez 10x opraseny Skylake++++.

Jo a jeste tresinka na dorticku, s novymi 5** Intel chipsety a novymi procesory mate smulu s CSM modulem - pokud chcete stroj jen s integrovanou grafikou. Kombinace aktivni CSM = legacy boot a jen integrovana grafika neni mozna, zapnuti CSM kompletne a natvrdo vypne iGPU. (s grafikou v PCIe ale CSM funguje) Ne ze by bez legacy bootu neslo existovat, ale je to zbytenca plna nuse klacku hazenych pod nohy. Jezismarja, me posledni dobou Intel tak sere.... 3-[

Nevím jak je to u těch nových Intelů geneace 11, ale já mám boxový chladič od Pentia G2130, který používám na i3 3240 a teploty nad 60 stupňů Celsia nejdou (teda mám tam Arctic MX-4). Tak se mi zdá, že buď Intel polevuje v boxových chladičích, nebo nedokáže vyrobit CPU na 7nm technologii, nebo (což si myslím že ne) máš vadný kus, nebo (což nejspíš není ani možný) jsi tam dal nějakou nekvalitní teplovodivou pastu. Ale jak říkám, vidím to, že Intel vyrábí extrémní CPU na 14 nm (místo 7 nm) a nedokáže je uchladit svými boxovými chladiči.

Ten CPU je na 14nm, 8 jader + HT a pri turbu 4,9GHz pokud se nepletu. Srovnavat ho s 55W dvoujadrem je uplne mimo. I kdyz ta i3 na 22nm, ivy bridge nehraly kupodivu o moc vic nez pozdejsi 14nm cpu. A chladic je porad ten samy - vubec zadna zmena. A ma uchladit nasobne nez u nejake stare i3. Absolutne nepouzitelne, musel jsem se tomu smat uz u i9 9900.

Popravde vubec nerozumim, zes to nevedel predem. Preci ti muselo byt jasne, ze 200W procesor bude zrat a tim padem bude mit i znacne vysoke odpadni teplo. Je to presne, jak pises, zlate Ryzeny. AMD proste uteklo Intelu uplne nekam jinam do jine dimenze a bude zajimave sledovat, jak dlouho se jim bude darit tak jako doted.
Prvni zajimave CPU od Intelu bude po mnoha letech az Alder Lake, tam bude zajimave sledovat, jak si Intel poradi se soubehem malych a velkych jader a jestli na to budou reflektovat Windows. (Ja jsem k tomu silne skepticky, ale uznavam, ze inovace v tom konecne je videt.)

No mi Ryzen 5800X taky topí (80-85° při hraní), resp. jsou nejhorší co se týče teplot z nových Ryzenů, je na 7nm, ale samotný čiplet je docela malý vzhledem k velikosti CPU, takže asi začíná být problém s odvodem tepla z tak malé plochy.

Ale vtipný je, že mám snad nejlepší podmínky (vodník, dobrý airflow noctua fany 14cm) a ještě ho mám upravenou křivku boostu, aby nedostával tolik napětí, ale co jsem tak četl, tak mám spíš ten lepší kousek :-D.