Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ochrana počítače

Dobrý den
Stále se mi snaží někdo někde dostát na mé účty. Včera mi byl dokonce ukradený email který jsem ale později dostal zpět a lépe ho zabezpečil.
Problémem je že stále vidím jak někdo zkouší se přihlásit a je jedno kolikrát změním heslo. Dokonce jsem přeinstaloval počítat ale stále to nemá konce. Chodím pouze na ověřené stránky a stahuji z důvěryhodných stranek.
Používám Avast a nejspíš nefunguje.
Potřebuji poradit jak lépe zabezpečit svůj počítač a dát nějak konec tomu zjišťování hesel na mé účty.

mas doma router, nebo jsi primo pripojeny na internet?

avast se pokusi chranit proti virum, to je uz hodne let nedostatecne. klidne se ho zbav, ke skoro k nicemu.

cili router, za nej nove nainstalovany pc nez oblibenych cracklych programu.
za antivir pak bude stacit i defender z windows, nebo co jsi zvykly.

používal jsem craknuté programy když mi bylo 15. teď si už mohu dovolit si platit programy které potřebuju. takže nic neplaceného na svém PC 100% nemám. používám optický kabel který je zapojený do routeru. Už mi bylo řečeno že nic jiného dělat nemohu.

pro jistotu: je to novy wifi router, nebo stary modem bez wifi?
ma to vice vystupu pro pocitace?

nedava smysl, ze se ti vzdycky podari nalakat nejake pripravovace o ucty, to neni normalni.
musis delat neco vstricneho pro takove typy, pouzivas nejaky uchylny nastroj, nebo mas vsude stejne heslo.

stahni si bootovaci antivirove iso (od dr.web nebo kaspersky), nabootuj z toho pc a nech ho proskenovat.

záleží co považuješ za staré... router není starý ani půl roku. má to více výstupů ale jediný PC který je na to připojený je ten můj. úchylný nástroje nepoužívám. mám čistě naistalovaný windows a na něm mám pouze steam a origin a jedinou hru. mám hodně hesel které si pamatuji a vždy se mi smažou po vypnutí prohlížeče.

na ty antivirové iso se podívám... netuším jak je použít tak si jdu něco zjistit

přes router se na tebe nemá jak dostat, ledaže by sousedi znali tvé heslo na wifi.
i tak by další podmínkou byl nenastavený "isolation wifi ap client", aby se přes wifi někdo dostal dál do tvé sítě na třeba nezabezpečený pc.

pokud ti někdo něco (domněle) krade, je to jen tvoje zásluha. čili mazání hesel po zavření prohlížeče je ti k ničemu.

v tom nastavení prohlížeče rovnou zvol "bez proxy", žádnou přece nechceš používat, ani nevědomně.

jak to myslíš s tou zásluhou ? myslíš že si to zasloužím nebo jak ? myslíš že je dobré mít v PC uložené hesla ? co kdybych se ten den přihlásil k bance ? Nebo šel nakupovat po internetu ? myslíš si že by mi mazání všeho hned po uzavření nepomohlo ?
Tohle ale řešit nechci. já pouze vypsal co dělám proto abych se ochránil aspoň nějak. zajímá mě spíše co mohu dělat dál.

osobní zásluhou myslím to, že musíš dělat něco, co podle tvého tvrzení neustále ohrožuje tvůj pc a tvoje hesla.
jsi za routerem s natem, čili tudy cesta nevede - ledaže by sis dobrovolně povolil přístup/správu routeru zvenčí.
k nastavení wifi nepíšeš nic, k zákazu proxy taky ne, já tě podruhé přemlouvat nebudu.
paranoidní mazání všeho s prohlížečem zjevně nepomáhá, jinak bys sem nepsal.

do banky se přihlašuju snad 15 let a protože asi nikdo nepoužíváme automatický instalátor spyware ms internet explorer 6, nemám problém.

ještě se vrátím k tomu tvrzení o osobní zásluze... opravdu jsem nedělal nic co by mělo být za normálních podmínek nijak ohrožující. ten den jsem si nainstalovat windows přes flash disk z oficiálních stránek (mám koupený).
instaloval steam, origin, firefox, CCleaner, avast a discord do PC. A mimo hledání instalací těch programů jsem byl na youtube a na FB a potom i navštívil email. To je vše co jsem dělal. nic víc ani míň.

CCleaner, avast

to na sebe radši neprozrazuj, to obvykle znamená ztrátu času. nebo takové méně zdvořile posílám mezi děti na živě. ušetří mi to tahání informací i opakované zbytečné vysvětlování.
jak došlo k zázračné ztrátě a znovunalezení účtu a co si pod tím mám vlastně představit - zase nic.

ale možná to není rukama, jen dlouhodobě mizerným fw toho routeru: https://blog.nic.cz/2016/08/04/uz-byl-deravy-kdyz-jsem-ho-zapojoval/
začal bych shánět normální router a toto zapojil do bridge, dokud to ten krám umí.

jo, všim jsem si že výš přibyla odpověď, ale zrušil jsi mi rozeditovaný komentář.

k samotnému routeru: vypadá to, že jeho bezpečnostní chyby na tobě testuje půl světa, asi docela úspěšně.
i bez těch chyb: není omezení administrace z internetu. nebo je možné, že se ti přes wifi sousedi dostanou do tvé sítě. to nevypadá dobře.

přikláněl bych se k režimu bridge + vlastní normální router, nebo ten krám vrátit kabelovkáři, ať si ho nacpe někam.

máš tam málo instalovaného sw - to není úplně rozhodující, spyware je možné dostat i přes nežádoucí doplněk v prohlížeči.
(zajímalo by mě, jestli chrome ve 100.verzi konečně znemožní skrývání všech dopňků včetně vlastních)
nicméně avast ani defender neumí proti doplňkům a skriptům vykonávaným prohlížečem zasáhnout.

a podle toho popisu chování se u ztráty hesel přikláním spíš k napadenému routeru
- konkrétně u tohoto typu byly zveřejněny a v minulosti byly zneužívané bezpečnostní chyby
- omezené možnosti zabezpečení v menu napovídají, že upc (nebo vodouch) odfláknul firmware toho krámu.

já sice nevím, jak router může ze zabezpečené komunikace (https:) vytáhnout hesla, ale teorii bych měl:
zaměří se jen na všeobecně známé stránky (facebook apod). při jejich volání podstrčí obyčejnou stránku (http:), nebo jinou s podvrženým certifikátem. ukradne přihlašovací heslo a nechá tě přihlásit na původní stránku.

1.tipuju že kabelovka neposkytuje nový firmware pro update routeru, protože by to chtělo okamžitě přeflashovat.
2.možnost: koupit nový obyčejný router a z původního kabelovkového udělat jen modem přepnutím do režimu bridge - viz odkaz výše.
3.možnost: vydyndat od poskytovatele jiný bezchybný router, tento jim vrátit.

jaký nový obyčejný router:
skrz bezpečnosti je nej určitě mikrotik, bohužel ho těžko doporučím laikovi. i když je stránka quick setup jednoduchá, vždycky se objeví nějaký zádrhel nebo požadavek navíc a tam uživatel skončí.
skrz snadné obsluhy bych zůstal u levného tplinku. levnější značky jsou šrot, jiný známý asus si dává za cíl každoročně vyhrát soutěž o co nejvíc bezpečnostních chyb ve firmware.
levný: https://www.suntech.cz/produkt/474729-tp-link-archer-c6-gigabitovy-wi-fi-router-ac1200-4x-fixni-antena/
novější s 2jádrovým cpu: https://www.suntech.cz/produkt/543265-tp-link-archer-c6u-gigabitovy-wi-fi-router-ac1200/

(nejkrásnější, bohužel prý nepřátelský fw: https://www.suntech.cz/produkt/446213-ubiquiti-networks-acb-isp-aircube-isp-wi-fi-router/
totéž s wifi-ac: https://www.suntech.cz/produkt/446214-ubiquiti-networks-acb-ac-aircube-ac-dual-band-802-11ac-wi-fi-router/ )

wifi-6 sem dávat nebudu. kromě novějšího fw s opravenými chybami jsou připravené na budoucnost až někdy, mají vícejádrové cpu v routeru=rychlejší zpracování. a vyšší cenu.