Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ochrana počítače

Dobrý den
Stále se mi snaží někdo někde dostát na mé účty. Včera mi byl dokonce ukradený email který jsem ale později dostal zpět a lépe ho zabezpečil.
Problémem je že stále vidím jak někdo zkouší se přihlásit a je jedno kolikrát změním heslo. Dokonce jsem přeinstaloval počítat ale stále to nemá konce. Chodím pouze na ověřené stránky a stahuji z důvěryhodných stranek.
Používám Avast a nejspíš nefunguje.
Potřebuji poradit jak lépe zabezpečit svůj počítač a dát nějak konec tomu zjišťování hesel na mé účty.

Zatím ochranu řeším tak že se mi v prohlížeči kompletně vše vymaže. a to historie a hesla taky.. ale jen po ukončení prohlížeče. Používám firefox. V samotném PC mám Avast a používám heslo k přihlášení do systému.

facebook, email... v podstatě všude. To že se na mé účty někdo pokusil vniknout jsem zjistil až potom co mě o tom Facebook informoval. okamžitě jsem to začal řešit. Netuším jak daleko se dostali. Ale hádám že všude kde jsem byl v tu dobu přihlášený. A to je FB, mail, Youtube a potom na samotném PC a Origin. všude mám dvoufázové ověření takže by už neměl být problém ochránit účty. Jen netuším jak se těch útoků zbavit na dobro

... Problémem je že stále vidím jak někdo zkouší se přihlásit ...

1. Může napsat, kde to vidíš?

2. Verze Avastu? Free nebo nějaká placená Internet Security verze?
Máš Windows10? Pokud ano, tak Avast je zbytečný, postačí vestavěný MS Defender.

3. Jak jseš připojený k internetu? Máš veřejnou IP adresu? Jaký máš router?

facebook mi hlasí vždy když se přihlásím z nějakého zařízení a ptá se mě zda to jsem já jestli se přihlašuji z nového zařízení. A mail na seznamu má to stejné pokud je zaplé dvoufázové ověření.

používám free. ano mám windows 10.

3. mám wifi od vodafonu... víc nedokážu říct protože nevím co přesně to je za router, používám optický kabel. netuším zda mám veřejnou IP adresu nebo ne.

facebook mi hlasí vždy když se přihlásím z nějakého zařízení a ptá se mě zda to jsem já jestli se přihlašuji z nového zařízení.

Viz zde:

Pokud v mobilním zařízení nebo webovém prohlížeči počítače používáte soukromé procházení nebo anonymní režim, Facebook nemusí být schopný vaše zařízení při příštím přihlášení rozpoznat. Když Facebook používáte, zkuste soukromé procházení nebo anonymní režim vypnout.

Zřejmě jde o důsledek tohoto:

Zatím ochranu řeším tak že se mi v prohlížeči kompletně vše vymaže. a to historie a hesla taky

Avast odinstaluj, protože:
1. Komerční antiviry na Win10 nadělají víc škody než užitku, známé jsou konflikty antivirů s novými aktualizacemi Windows
2. Klasických virů je dnes minimum, většinu nákaz tvoří adware a spyware, které klasické antiviry nechávají bez povšimnutí
Místo toho doporučuji cca 1x za měsíc proskenovat systém programy AdwCleaner a MBAM (ty právě umí detekovat adware/spyware), oboje spuštěné z nouzového režimu Windows.

Ono je v pořádku že mi to hlásí často když se zrovna přihlásim. Ale něco jineho je když se mi značka samsung galaxy s20 dostane na účet a je to někde z Norska 😂 to je z Mostu odkud bydlím celkem daleko trochu divný. Moc si ale vážím tvé rady. A využiju ji. Dám si Avast pryč a budu ti dělat tak jak mi to doporučuješ ty.

mas doma router, nebo jsi primo pripojeny na internet?

avast se pokusi chranit proti virum, to je uz hodne let nedostatecne. klidne se ho zbav, ke skoro k nicemu.

cili router, za nej nove nainstalovany pc nez oblibenych cracklych programu.
za antivir pak bude stacit i defender z windows, nebo co jsi zvykly.

používal jsem craknuté programy když mi bylo 15. teď si už mohu dovolit si platit programy které potřebuju. takže nic neplaceného na svém PC 100% nemám. používám optický kabel který je zapojený do routeru. Už mi bylo řečeno že nic jiného dělat nemohu.

pro jistotu: je to novy wifi router, nebo stary modem bez wifi?
ma to vice vystupu pro pocitace?

nedava smysl, ze se ti vzdycky podari nalakat nejake pripravovace o ucty, to neni normalni.
musis delat neco vstricneho pro takove typy, pouzivas nejaky uchylny nastroj, nebo mas vsude stejne heslo.

stahni si bootovaci antivirove iso (od dr.web nebo kaspersky), nabootuj z toho pc a nech ho proskenovat.

záleží co považuješ za staré... router není starý ani půl roku. má to více výstupů ale jediný PC který je na to připojený je ten můj. úchylný nástroje nepoužívám. mám čistě naistalovaný windows a na něm mám pouze steam a origin a jedinou hru. mám hodně hesel které si pamatuji a vždy se mi smažou po vypnutí prohlížeče.

na ty antivirové iso se podívám... netuším jak je použít tak si jdu něco zjistit

přes router se na tebe nemá jak dostat, ledaže by sousedi znali tvé heslo na wifi.
i tak by další podmínkou byl nenastavený "isolation wifi ap client", aby se přes wifi někdo dostal dál do tvé sítě na třeba nezabezpečený pc.

pokud ti někdo něco (domněle) krade, je to jen tvoje zásluha. čili mazání hesel po zavření prohlížeče je ti k ničemu.

v tom nastavení prohlížeče rovnou zvol "bez proxy", žádnou přece nechceš používat, ani nevědomně.

jak to myslíš s tou zásluhou ? myslíš že si to zasloužím nebo jak ? myslíš že je dobré mít v PC uložené hesla ? co kdybych se ten den přihlásil k bance ? Nebo šel nakupovat po internetu ? myslíš si že by mi mazání všeho hned po uzavření nepomohlo ?
Tohle ale řešit nechci. já pouze vypsal co dělám proto abych se ochránil aspoň nějak. zajímá mě spíše co mohu dělat dál.

osobní zásluhou myslím to, že musíš dělat něco, co podle tvého tvrzení neustále ohrožuje tvůj pc a tvoje hesla.
jsi za routerem s natem, čili tudy cesta nevede - ledaže by sis dobrovolně povolil přístup/správu routeru zvenčí.
k nastavení wifi nepíšeš nic, k zákazu proxy taky ne, já tě podruhé přemlouvat nebudu.
paranoidní mazání všeho s prohlížečem zjevně nepomáhá, jinak bys sem nepsal.

do banky se přihlašuju snad 15 let a protože asi nikdo nepoužíváme automatický instalátor spyware ms internet explorer 6, nemám problém.

z routeru nic. věřím že je v default nastavení a funguje, kvůli natu přes něj není na tebe zvenku vidět.
https://www.upc.cz/pdf/pece-o-zakazniky/navody/internet/Compal_CH7465VF.pdf
modem-router umí wifi-ac, je tedy celkem nový a předpokládám, že by nemá staré bezpečnostní chyby. třeba zranitelnost wpa zabezpečení přes wps. to je možné i zakázat.
taky heslo do administrace je předpokládám vlastní, ne jako kdysi od upc odvozené z mac adresy.
předpokládám, že v seznamu wifi zařízení vidíš jen ty své - počet, mac adresy.
ale: režim "ap isolation" v manuálu nevidím, stejně jako zákaz "remote administration". tak z toho odvázaný nejsem, asi bych ten krám použil skutečně jen jako modem (režim bridge) a za něj zapojil normální router.

mail účet...

ukradený byl.. ale později jsem ho získal zpět

to je docela zajímavé tvrzení, které tu bez detailů opakuješ. nějak k tomu muselo dojít, nějak ještě záhadněji ses přesto k účtu dostal, což mi nedává smysl.
přestože o tom incidentu prý něco víš, místo toho se díváš do nesmyslných stránek nastavení paketového firewallu v routeru.

já si myslím, že jestli u tebe dochází k údajným únikům hesel a ke krádežím nějakých účtů, že za to můžou tvoje ruky - něco co děláš ve windows.
tupý avast pochopitelně nebude o ničem vědět, ten už měl být odinstalovaný.

ano získal jsem ho zpět. Protože seznam nabízí možnost jak ho získat a já svůj mail používám už 10 tak jsem tam měl pár věcí nastavených. měl jsem tam pár záložek které si pamatuji. a potom i seznam email adres které jsem si taky pamatoval. takže tady je způsob jak jsem to udělal.

1. klikl jsem na možnost "nemohu se přihlásit"
2. ověřil jsem svoji totožnost tím že jsem specifikoval pár věcí které jsem nastavoval. (pozadí a dvě složky které jsem si pamatoval a potom 2 emailové adresy. mojí mamky a otce :"D )
3. potom jsem tam vložil svojí adresu na google mail
4. čekal jsem

no a kdyby to nefungovalo tak to stejně nevadí. protože kdybych se druhý den dostal do kontaktu s jejich supportem tak jim ukážu svojí občanku jako důkaz že je ten mail fakt můj protože adresa mailu a jmeno s příjmením v občance je stejný (krom tečky uprostřed že...).
a ano skutečně se to děje dýl... ne uplně každý den ale jedenkrát či dvakrát do roka poznám zda se mi někdo dostává na účty. Do teď to byl ale jen FB ale to jsem tolik neřešil jako mail protože tam mi stačilo změnit jen heslo a vše přestalo. Do mailu se mi někdo dostal až teď a začal jsem to řešit až teprve potom co jsem viděl že se mi tam pokoušel dostat dál. zkoušel to 3x a vždy mi to posílalo oznámení které jsem si ten den nastavil.

ano.. napadlo mě se jít hned podívat na mail potom co jsem dostal oznámení o přihlášení na FB. ale tam bylo heslo změněno tak jsem se tam nedostal.
a jestli ti tohle nestačí tak si mě na FB můžeš přidat. klidně ti pošlu co mám na občance a na mailu. sem to ukazovat nebudu

a vím pouze jen to že se to párkrát stalo a řešil jsem to změnou hesla. netuším co dalšího bych měl dělat a nebo kam se jinam podívat ale slibuji že budu 100% spolupracovat když mi ukážeš a řekneš co dělat protože mě tahle situace nervuje.. netuším kdo by zatím mohl být nebo jak se do mého PC mohl někdo dostat.

ještě se vrátím k tomu tvrzení o osobní zásluze... opravdu jsem nedělal nic co by mělo být za normálních podmínek nijak ohrožující. ten den jsem si nainstalovat windows přes flash disk z oficiálních stránek (mám koupený).
instaloval steam, origin, firefox, CCleaner, avast a discord do PC. A mimo hledání instalací těch programů jsem byl na youtube a na FB a potom i navštívil email. To je vše co jsem dělal. nic víc ani míň.

CCleaner, avast

to na sebe radši neprozrazuj, to obvykle znamená ztrátu času. nebo takové méně zdvořile posílám mezi děti na živě. ušetří mi to tahání informací i opakované zbytečné vysvětlování.
jak došlo k zázračné ztrátě a znovunalezení účtu a co si pod tím mám vlastně představit - zase nic.

ale možná to není rukama, jen dlouhodobě mizerným fw toho routeru: https://blog.nic.cz/2016/08/04/uz-byl-deravy-kdyz-jsem-ho-zapojoval/
začal bych shánět normální router a toto zapojil do bridge, dokud to ten krám umí.

jo, všim jsem si že výš přibyla odpověď, ale zrušil jsi mi rozeditovaný komentář.

k samotnému routeru: vypadá to, že jeho bezpečnostní chyby na tobě testuje půl světa, asi docela úspěšně.
i bez těch chyb: není omezení administrace z internetu. nebo je možné, že se ti přes wifi sousedi dostanou do tvé sítě. to nevypadá dobře.

přikláněl bych se k režimu bridge + vlastní normální router, nebo ten krám vrátit kabelovkáři, ať si ho nacpe někam.

máš tam málo instalovaného sw - to není úplně rozhodující, spyware je možné dostat i přes nežádoucí doplněk v prohlížeči.
(zajímalo by mě, jestli chrome ve 100.verzi konečně znemožní skrývání všech dopňků včetně vlastních)
nicméně avast ani defender neumí proti doplňkům a skriptům vykonávaným prohlížečem zasáhnout.

a podle toho popisu chování se u ztráty hesel přikláním spíš k napadenému routeru
- konkrétně u tohoto typu byly zveřejněny a v minulosti byly zneužívané bezpečnostní chyby
- omezené možnosti zabezpečení v menu napovídají, že upc (nebo vodouch) odfláknul firmware toho krámu.

já sice nevím, jak router může ze zabezpečené komunikace (https:) vytáhnout hesla, ale teorii bych měl:
zaměří se jen na všeobecně známé stránky (facebook apod). při jejich volání podstrčí obyčejnou stránku (http:), nebo jinou s podvrženým certifikátem. ukradne přihlašovací heslo a nechá tě přihlásit na původní stránku.

1.tipuju že kabelovka neposkytuje nový firmware pro update routeru, protože by to chtělo okamžitě přeflashovat.
2.možnost: koupit nový obyčejný router a z původního kabelovkového udělat jen modem přepnutím do režimu bridge - viz odkaz výše.
3.možnost: vydyndat od poskytovatele jiný bezchybný router, tento jim vrátit.

jaký nový obyčejný router:
skrz bezpečnosti je nej určitě mikrotik, bohužel ho těžko doporučím laikovi. i když je stránka quick setup jednoduchá, vždycky se objeví nějaký zádrhel nebo požadavek navíc a tam uživatel skončí.
skrz snadné obsluhy bych zůstal u levného tplinku. levnější značky jsou šrot, jiný známý asus si dává za cíl každoročně vyhrát soutěž o co nejvíc bezpečnostních chyb ve firmware.
levný: https://www.suntech.cz/produkt/474729-tp-link-archer-c6-gigabitovy-wi-fi-router-ac1200-4x-fixni-antena/
novější s 2jádrovým cpu: https://www.suntech.cz/produkt/543265-tp-link-archer-c6u-gigabitovy-wi-fi-router-ac1200/

(nejkrásnější, bohužel prý nepřátelský fw: https://www.suntech.cz/produkt/446213-ubiquiti-networks-acb-isp-aircube-isp-wi-fi-router/
totéž s wifi-ac: https://www.suntech.cz/produkt/446214-ubiquiti-networks-acb-ac-aircube-ac-dual-band-802-11ac-wi-fi-router/ )

wifi-6 sem dávat nebudu. kromě novějšího fw s opravenými chybami jsou připravené na budoucnost až někdy, mají vícejádrové cpu v routeru=rychlejší zpracování. a vyšší cenu.

já lama bohužel jsem.. ale co mám dělat že ? vím že tvé způsoby jsou asi nejlepší... ukaž mi co mám dělat abych mohl dělat to co ty programy dělají automaticky. abych byl upřímný tak takhle zkušený nejsem. nerozpoznám co je vir a co ne. nedokážu zjistit kde se některé soubory které už nepotřebuju, nacházejí. nejspíš ani ty programy ne podle tvého tvrzení. Ale stále znají víc jak já. obzvlášť ten Avast. CCleaner jsem dal už pryč protože jsem ho stejně používal když jsem měl plný disky.

stále vidím jak někdo zkouší se přihlásit a je jedno kolikrát změním heslo

Na to se vykašli, pokud máš silné heslo. "Zkoušení" nic neznamená. Různí boti se těmi pokusy živí.
Avast odinstaluj, je zbytečný. Takže máš po problémech.

Včera mi byl dokonce ukradený email který jsem ale později dostal zpět a lépe ho zabezpečil.

Asi byl ukradený špatně (nebo vůbec).