Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem USB flashku nelze připojit

Dobrý den,

prosím Vás, dostal jsem k opravě 1 flashku, kterou její uživatel odpojil násilně bez kliknutí na "Bezpečně odebrat zařízení", s velkou pravděpodobností dokonce snad přímo v době manipulace s daty na flashce uložené, nebo-li jak se to nazývá "Na prasáka" a nyní flashka při připojení k PC hlásí toto:
"Nelze připojit STORE N GO
Error mounting: mount: /dev/sdb: can't read superblock"

Prosím Vás, víte někdo, jak flashku opravit, přečíst z ní data a uvést ji zpět do použitelného stavu?

Děkuji.

Jak to nijak? Tipuji to na nějak poškozenou FAT tabulku (flashky mají nejčastěji souborový systém FAT), ta přece jde opravit, ne? Když je možné dnes i obnovit smazaná nebo poškozená data z disků bez filesystému nebo s neznámým či poškozeným filesystémem, tak oprava FAT tabulky přece nějak jde, ne?

Nebo je příčina způsobená něčím jiným?

Nevím jestli u flešek, ale pokud je poškozený souborový systém, většinou se v PC zobrazí jako RAW. Můžeš zkusit data z ní vyčíst pomocí nějakého programu. A jak už se tady hodněkrát psalo zálohovat, zálohovat. Takže nejlépe obnovit data ze zálohy. Fleška není zrovna ideální co se týče spolehlivosti ukládání dat.

dnešní ssd patriot flare*: se tak rozhodnu zálohovat, tj. celé systémové c: uložím na stejný dělený ssd do ~16gb image-souboru na d: jako "bod obnovy", časem si ho stáhnu na nasku nebo jiný pc pro klon.
po 1-2minutách acronis zahlásí, že nelze přečíst + další chybové hlášky že nelze zapisovat. po vymotání se z hlášek a restartu černá textová hláška, ať vložím boot médium.
bootovací disk director jako začne test disku, není schopný nic přečíst.
bios už nevidí disk pod typem výrobce "patriot cosi", ale pod jménem řadiče "s11". ok, nějaký brouk v tom možná funguje.
windows detekuje usb zařízení, které by mělo být mass storage device, tím to končí.
pro správu disků je to neaktivovaný raw, že si mám vybrat mbr nebo gpt, zbytečně, stejně to nemůže zapsat.

když se ssd rozhodne být mrtvý, tak je mrtvý.
stejně tak nevěřím v nějaké oživování extrémně nespolehlivé flashky a ještě dolování jejího obsahu.
a pokud je to zarytý vytahovač, nutně to tak muselo dopadnout. když flashka neodejde po prvním vadném vytažení za chodu, souborový systém zůstane poškozený. a panu uživateli se to sčítá.
(prý se dá zpožděný zápis vypnout, to tvrdí m$ už od xp. a pak to zase jiná verze nebo aktualizace windows zapne)

*) asi jsme kdysi kvůli ceně chtěli nízkou kapacitu, tak nám dali tento mlc. není první, už jsem nějaký podobný noname vyhodil, ale tímto zakládám sbírku mrtvol.
mě napadá: jak občas děláme zálohy, velmi teoreticky by se na stav ssd dalo usuzovat podle kopírovací rychlosti, program loguje čas zálohy.

Většina lidí nepochopila, že máš Linux. Tak bych z toho zkusil data vydolovat programem TestDisk - ten dovede vydolovat i z poškozeného NTFS, zachránil jsem tím data i z hodně beznadějných disků. Data si někam ulož a přeformátuj programem GParted. Pak data vrať.