Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak dostat 3,3 V z powerbanky?

Ahoj, potřeboval bych poradit a sehnat nějakou powerbanku s výstupem cca 3,3 Volt DC nebo adaptér k normální, který to napětí sníží. Mám totiž starý digitální foťák Samsung na 2 tužkové baterie, ale i při nových alkalických po chvíli hlásí slabé baterie a vypne se nebo zasekne. Prostě moc žere a ani nastavení na NiMH a použití alkalických nebo NiMH 2500 mAh nepomáhá. Tak bych to chtěl napájet externě z nějaké krabičky v kapse. Foťák má na boku kulatý konektor 2 mm nebo byl si udělal nějaký blok s kontakty místo těch 2 AA baterií. Jestli to patří spíš do kutilské poradny, tak se omlouvám a dám to tam.

Nejlepší by bylo zapojit na laboratorní zdroj zjistit kolik to žere a při kolikati se vypne. A případně foťák odepsat.

Baterie 18650 mají napětí 3.2 až 4.2 voltů to nevím zda by bylo vhodné. Asi bych to zkusil, kup baterií s co největším vybíjecím proudem ta bude mít třeba 2500mah, s větší kapacitou zase klesá proud.
Ale bez změření odběru bych do toho neinvestoval čas.

Díky všem za rady.

Pavel: no nejsem žádný bastlíř, raději bych sehnal něco hotového v krytu, co jen strčím do kapsy a připojím kablíkem ten foťák.

JoDiK: díky za ten odkaz, to by mohlo fungovat. I když to přijde až v půlce září. U nás se asi nic podobného nesežene.

MM_tank: odepsat ho nechci, potřebuji tenhle starý křáp kvůli hlasovým poznámkám ke každé fotce, to nové modely nemají nebo to mají hluboko v menu, staré Samsungy na to měly přímo tlačítko.

Dělají se a jsou běžně dostupné (i v GME) měniče z 5 na 3,3V. Co jsem viděl, většinou používají třísvorkový stabilizátor, což asi neni pro foťák nejlepší nápad (slibují třeba ampér, ale nechci domýšlet jak budou topit).
Už je to řadu let (2015) co jsem potřeboval napájet GPS přijímač napětím 3,3V (celou konstrukci jsem tehdy předělal na 3,3 kromě textového displeje tomu nic nebránilo a tomu displeji jsem dal -2V na napájení segmentů (normálně se dávalo 0V ale toto byla možnost jak ho provozovat při 3V) aby na něm bylo něco vidět). Původní napájení jsem měl vymyšlené z olověné baterie, pak teprve přišly powerbanky za rozumnou cenu. Tehdy jsem použil nízkoúbytkový stabilizátor LF33, ale ten je asi jen do půl ampéru.
Laboratorní zdroj by byl nejlepší na otestování nejen toho, jaký proud si foťák vezme (kdysi mě šokovalo, že si přes ten pidikonektor (2,1mm) vezme při spouštění 3,5A pokud mu je dá, jinak fungoval i při omezení na 1A) ale i v jakém rozsahu napětí funguje.
Měl jsem jeden foťák (BenQ), který také měl problémy s bateriemi, dalo se tam nastavit lithiové, alkalické a nabíjecí. Ukázalo se, že nejlepší je nastavit alkalické, nespouštěly ten alarm při poklesu napětí, asi protože foťák věděl, že je může vybít do mrtě (nakolik by byl foťák je schopný příliš vybít jsem nezkoumal, tehdejší nabíječka neměla na toto ukazatel a baterie jsem v něm žádné nezničil). A NiMH jsou přece alkalické, takže to ani neni taková lež.
Brácha měl stejný problém, ale tam se foťák zbláznil, a ukazoval vybitou baterku až do 3,8V teda do napětí, které je příliš vysoké (předtím to prý hlásilo vybité baterky čím dál dřív, takže tam asi něco degradovalo, až mu nestačily ani nové).