Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Má smysl koupit mobil s podporou 5G?

Nastal čas na pořízení mobilu; bude se často a dlouho používat s datovým připojením na prohlížení webu. Má smysl teď, v srpnu 2021 pořídit telefon s podporou 5G? Nebude se jednat o pobyt ve velkých městech typu Praha a Brno; očekávaná morální životnost mobilu je tak dva roky.

Má/nemá smysl koupit mobil s 5G a proč? Sám si nedokážu jednoznačně odpovědět.

Je to individuální. Tak jako ostatní parametry - pro někoho je podstatný kvalitní foťák, pro někoho výkonný procesor a pro dalšího zas třeba velká paměť... Někdo ti tady bude tvrdit že 5G určitě ano, někdo zase že to je marketingová kravina. A vyber si. :-)

Záleží, v jaké cenové relaci chceš mobil kupovat? U levných bych 5G asi moc neřešil (až budeš 5G potřebovat, koupíš nový mobil), u střední třídy nebo vyšších modelů bych už bral 5G jako výhodu při výběru. Aktivně trh nesleduju, tak netuším, jaký je cenový příplatek za mobil s/bez 5G.

Nekdy ve 2014 jsem premyslel, jaky mobil koupit. Mam koupit SGS4 i9500 bez LTE, ktere stejne jeste poradne nevyuziju nebo mam jit do SGS4 i9506 s LTE? Ten s LTE byl drahej a tak jsem se klonil k tomu bez, protoze mi to staci, ale na posledni chvili jsem rozhodnuti zmenil a koupil i9506 s LTE.

No a dneska jsem za to rad, protoze to LTE na tom mobilu dost vyuziju. :-)

Z toho je jasna odpoved: jestli to planujes na dva roky, tak na 5G kasli, do dvou let to furt nebude skoro nikde, jestli ho jako ja muzes chtit pouzivat 10 let, tak bych urcite bral s 5G.

5G by melo LTE doplnovat, operatori by chteli, aby v nekterych budovach vypnuli provozovatele freewifi a nahradili to tam 5G. Jestli to tak dopadne nebo ne, je ve hvezdach. Kazdopadne, jestli to ma na dva roky, tak souhlas, ze 5G nema moc sanci vyuzit.

4G LTE sit ma u nas kvalitni pokryti a je dostatecne rychla jeste i do budoucna, na 5G je casu dost, momentalne si za to priplacet na cene telefonu, ktery budes pouzivat cca 2 roky, nedava smysl, nemluve o tom ze datove prenosy pres 5G jsou udajne narocnejsi na spotrebu el. energie, takze telefon se rychleji vybije.