Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak psát v textu uvozovky dole „ ?

Funguje mi ALT + 0132, ale zdá se mi to dost komplikované.
Potřebuji to zřídkakdy.
Zatím to řeším obvykle tak (pokud na to nehodím bobek a neprsknu tam uvozovky nahoře i na začátku uvozovaného textu), že najdu kus textu s uvozovkami dole a do svého textu je přenesu Ctrl C Ctrl V.
Cvičně jsem hledal, ale nic rozumného jsem nenašel.

Co je na Alt+0132 komplikovane? Pokud tedy nemas klavesnici bez numpadu.

Pokud si to chces zjednodusit, tak zkus nejaky programek, na kterem si muzes nastavit vlastni (jednodussi) klavesovou kombinaci.
Pokud si to chces zjednodusit extremne, nekteri lide misto toho pisou carky. Takze to pak vypada takhle nejak ,,bla". (Coz je teda naprosto strasnej humus, ale kdyz jim to takhle pripada lepsi...)
Nebo muzes texty psat ve Wordu, ten umi uvozovky nahradit temi spravnymi ceskymi. A pak to cele zkopirovat tam, kam to chces vlozit.

Mimochodem, kombinace uvozovek „ a " taky neni spravna. Melo by to byt „ “ - a to taky bez klavesove zkratky nenapises. Alt+0147 jsou spravne horni uvozovky.

Ja to neresim a bezne pisu "". Jen tam, kde na tom skutecne zalezi, si dam tu praci s klavesovymi zkratkami.

Já vím, že ve wordu to nějak řešené je. Ale kde ho vzít (a nekrást)?
Navíc otevírat Word (nebo jiný chytrý editor), když chci napsat krátký příspěvek do nějaké diskuse....

Jen jsem se chtěl zeptat, jestli náhodou neexistuje něco jednoduchého o čem ještě nevím.
Tak to ty označím jako vyřešené.

dolní uvozovky jsou nesmysl, patří výhradně do označení přímé řeči v románech a pro něj to automaticky zvládne kdejaký office.
(třeba pspad má v sobě nástroj s tabulkou ascii znaků, i odtamtud jde tu nemocnou věc nasát)

naopak v běžném textu na pc to nemá co dělat, mnohem častěji to má označovat nějaký kód / řetězec s proměnnými / výpis registrů - a tam jsou literární uvozovky z 18.století chybou.

diktát netechnických, humanitně omezených pedagogů pak vede k úchylným návykům, kdy to děti nahrazují dvojicí jednoduchých čárek, což je špatně úplně ve všech případech a je to hnusné.