Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Odpájanie hdd

Zdravím Vás.

Ide o notebook Asus FX504GD. Chcem sa opýtať, skôr ako ho zanesiem do servisu (záruka ešte trvá do 5.sept.), na závadu ohľadom hdd. Pri načítaní systému pc spadne do BSOD, stop code: critical process died, niekedy 0x000021a. Bios nezobrazuje žiaden hdd, pritom po obnovení predvolených nastavení a reštarte hdd zobrazuje. Následne sa pc opäť snaží nabehnúť ale po úvodnej obrazovke rovnaký scenár, BSOD a bios zasa nezobrazuje hdd.

Win10 SK Home 64bit
i5 8300H, 8gb ram ddr4, GTX 1050 4gb, hdd 1tb

to je dost starý krám. ty ho máš jen s hdd?
může být chyba v konektoru k disku, nebo v plochém kabelu do dps. preventivně by to chtělo výměnu, možná to uvnitř degeneruje teplem.
protože disk je typu sshd, může teoreticky odcházet i ta jeho ssd chache - ale to by pak nemizel z výpisu v biosu.

jinak se prodával se i ve verzi s malým ssd (nvme):

UIožiště: 128GB M.2 SSD PCIE NVME + 1TB 5400rpm 2,5 Hybrid HDD (FireCuda)

jestli má tvůj kus osazený m.2 konektor, pořídit tam normální nvme ~500gb a problematického sata disku se zbavit, zvlášť jestli se reklamace úspěšně nevyřeší.

Áno, je to verzia bez ssd. Takto, bios mi pod sata ukazuje aj nvme, ale táto možnosť nie je vysvietená. Predpokladám ale, že je to len kvôli tomu, že žiaden pripojený nie je a bios zobrazuje iba konektor na doske. Alebo sa mýlim?

K tomu ssd, nejaký osvedčený/é? Jeho kúpa bola v pláne síce až po skončení záruky, lenže ak odišiel pôvodný disk, nič iné mi neostáva.

sata 2.5" ssd: adata su800, crucial mx500, kingston kc600, transcend 230, samsung 860 evo, wd blue

nvme 2280 (nemusí se do každého ntb vejít, zkontrolovat uvnitř po odejmutí dolního víka): adata sx8200, adata xpg gammix s11, wd blue sn550, crucial p5

jak psali, původní disk ověřit připojením k jinému pc (jako druhý, nebootovací!)

ten disk je dávno v prd..., vyhoď ho. chce si to takového chování všímat dřív a jednat hned.

id 05: varovná hodnota, ale při tvém počtu je hdd prakticky nefunkční.
id c5,c6: kritické hodnoty, už vyšší jednotky chyb můžou být problém.

(ty počty chyb tam jsou v hexa, můžeš si převést na dekadické počty)

Podľa môjho skutočne pravdivého, objektívneho názoru, chyba nebude v hdd.

Stiahni si ISO W10, stiahni si Rufus, vytvor z ISO Rufusom na fleške bútovacie médium pre zavádzač MBR.

Na GPT pre Uefi sa v Rufuse načisto vybodni.

Reštartuj PC, vlez do Bios, zruš SecureBoot, prepni sa z Uefi na Legacy.

Teraz nabútuj flešku s desinou do RAM.

Najprv v cmd.exe, v príkazovom riadku, nástrojom Diskpart.exe - Clean, zmaž nultý sektor aktívneho oddielu hdd. Je to dôležité, aby si sa zbavil nasekaného molocha v nultom sektore zavádzača GPT.

Teraz sprav čistú inštaláciu desiny z flešky. Inštalátor ťa prevedie s formátom alokačnej tabuľky NTFS prípadne s iniciovaním a aktivovaním fyzického disku. (Iniciovať disk je možné pod Diskpart.exe. Príkazy pre diskpart.exe si detto vygúúgli. https://macrorit.com/partition-magic-manager/initialize-disk-gpt-mbr-from-cmd-diskpart.html).

Prípadne ako bonus vyskratuj pod peckou baterkou CMOS kontakty pri vypnutom napájaní a vybratej veľkej baterky, aby si Bios zresetoval do výrobného stavu, aj tu môže byť nešťastný pes zakopaný.

Tieto úkony búdu nasledovať ako prvé v značkovom, autorizovanom servise servismajstrov inštalatérov.

Záruka ti nekončí preinštalovaním OS ani resetnutím Biosu.
Marginálne:

V cmd.exe, z flešky po nabútovaní PC, spusti najprv príkaz:
chkdsk (X:) /x /f /r /v /b

Písmeno X: znamená označenie logického oddielu systému. Môže byť okrem C:\ aj iný skrytý oddiel s rozdielnym písmenom, na ktorom je cca 500GiB zavádzač v prípade x64 bit. OS. Túto skutočnosť musíš zistiť pod Diskpart.exe na akom veľkom písmene abecedy je situovaný aktívny oddiel. (veľké písmená oddielov sú výhradne pamlsok z dielne MS, Redmondu, prežitok).

možno budú iba rozhasené, skrížené sektory, reštart PC, uvidíš ako kontrola dopadne.

Tiež je možné opraviť pošahaný OS W10 cestou nástroja Dism.exe z bútovacieho média, ale do týchto vecí by si sa nemal púšťať, istejšia je čistá inštalácia

https://docs.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-server/deployment/fix-windows-update-errors