Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak se teď vrací ke starému jádru Ubuntu?

Zdar,

dřív když se startoval linux třeba Ubuntu, tak se v Grubu muselo potvrdit jádro případně tam běžel odpočet.

Jsem totiž provedl aktualizaci toho sráče pardon Ubuntu a nové jádro mi nenaběhne, jen bliká vlevo nahoře na černý obrazovce pomlčka.

Takže bych se chtěl vrátit ke starému a nabootovat to, ale nevím jak, při náběhu systému už tam žádná tabulka GRUBu neni, kde by se to dalo přehodit.

Předem dik.

Jo tak sorry, stačilo mačkat ESC.

Spíš co teď, měl jsem tam jádro 5.8.x a teď koukám, že dali 5.11.x a to mi na běžným PC nefachá. No odinstaluju to a třeba to za několik měsíců opraví. Horší jak Microsoft, proč asi používám LTS, aby se podobné vyfikundace nestavaly, ale stejně jim to neběhá. :-/

Jinak, abych uvedl nejake podrobnosti, jedna se o PC:

Haswell Xeon E3-1231v3
16GB DDR3
GTX570
Crucial M4 256GB
Hitachi SATA 7200 1TB
DVD Samsung

Proste standardni pocitac a linux jadro 5.11 nejede, ale tak pry uz je ten pocitac pomalu zastaraly a ani Windows 11 na nem nepojedou a ja bych chtel, aby na tom jel linux. :-/

Tak si nastav to ktere funguje nebo chces jako 'vychozi'. Jestli nebylo mazane, tak by jsi mel tu predeslou verzi jadra videt ve vyberu pri spusteni PC v nabidce Grub.
Jestli nechces aby se ti jadro akualizovalo, zpravidla staci pouzit "apt-mark hold" nebo ho strcit do blacklist :

sudo apt-mark hold linux-image-generic linux-headers-generic

Dekuji,

takze kdyz dam ten prikaz "apt-mark hold", tak uz Ubuntu nebude mit snahu zaktualizovat 5.8.0-63 na 5.11.x?

Konkretne nefunkcni bylo 5.11.0-25, ale treba az vyjde 5.11.0-26, tak bych ho mohl zkusit nainstalovat, jak to potom zaridim? Existuje nejaky prikaz, ktery by to zase odznacil z toho blacklistu? Nebo se tam da ta jedina verze toho jadra?

Jinak momentalne jsem to 5.11.0-25 odinstaloval (kompletne).

Uvolníš to "apt-mark unhlold" :-)

Je mi divné, že ti to neběží, ale stát se to může, mi s jednou verzí neběžela zvuková karta a s další zase běžela. Jádra bývají uvolněna skoro každý týden, dnes je aktuální jádro 5.13.7-200, nevím jak často to láduje Canonical do Ubuntu repozitářů. U Fedory je to prakticky ihned.

Co se v kterém jádru učinilo, povedlo nebo nepovedlo najdeš v jaderných novinách (česky)

ok, dik, zkusim mrknout jestli v nejakem repozitari uz nemaji i novejsi jadra 5.13, treba to ten problem vyresi.

Ja vlastne ani nekoukal, co selhalo, jen jsem nabootoval ze stareho jadra a to jelo. Kde vlastne ted najdu v Ubuntu log k tomu, co selhalo?

Jestli chces videt, jak se jadro nacitalo a co se delo behem tak se podivej do kern.log :

sudo cat /var/log/kern.log

nebo nahledni do syslog :

sudo cat /var/log/syslog

Jestli je moc dlouhej, tak ten vypis muzes zkratit treba na 500 poslednich radku sudo cat /var/log/syslog | head -500, nebo na misto v terminalu ten .log otevri v nejakem textovem editoru.

Mimochodem teda nechapu, proc LTS verze Ubuntu nepouziva LTS verzi jadra linuxu.

kernel LTS 5.4 (podporovany)
Ubuntu LTS kernel 5.8 (nepodporovany)
kernel LTS 5.10 (podporovany)
Ubuntu LTS kernel 5.11 (nepodporovany)
aktualni kernel 5.13 (podporovany)

Na Fedoru neprejdu, tam zadne LTS neni a nechci kazdych 10 mesicu preinstalovavat linux, to mi staci, ze se deje u Windows. Nehlede na to, ze ty updaty ma Microsoft aspon zmaknuty, u linuxovych distribuci je to v podstate reinstal na cisto.

Nenutím přecházet na Fedoru, i když IMHO je super. Nemusíš při nové verzi přeinstalovat, je tam updaťák a funguje dobře (já ale raději přeinstaluji, aspoň se zbavím různých aplikací, co jsem tam během doby nainstaloval na pokusy). Na domácím počítači nechávám verzi Fedory dokud je podpora (do dvou verzí vzad). Je fakt, že poslední dobou ty updaty blbnou. V Plasmě asi před dvěma měsíci přestaly fungovat přepínače oken na liště, musel jsem couvnout o verzi zpět. Už je to dva měsíce a syčáci to ještě neopravili, IMHO to bude jednoduché, chybí nějaký vchod do systémové API, tak to snad by mohli opravit rychle.

Podle logu to zbachlo při startu GNOME. Možná špatný ovladač. Zkust to nastartovat jen do textového režimu. Při výběru jader stiskni 'e', můžeš editovat parametry, na konec příkazu 'linux' přidej po mezeře '1' a stiskni Ctrl+X a mělo by to nastartovat v run level 1 do textového modu. Povede-li se není vada v Kernelu. Zkus pak nastartovat grafické prostředí příkazem 'X' nebo 'startx' a napiš co to provedlo.

Ok dik vam oboum, byl problem v ovladaci nvidia grafiky, 5.8 umi jeste ovladac nvidia-340, ale novejsi jadra jiz vyzaduji posledni ovladac te grafiky nvidia-390. Nakonec jsem nahodil oem jadro 5.13 a zmineny novy ovladac a uz to slape.