Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaký SSD 120/250 GB z CZC, aby dlouho vydržel a moc nestál?

Po nějakých 8 letech mi začíná zlobit 32 GB SSD tak uvažuju o pořízení nového

Starý disk:
AData https://www.czc.cz/adata-premier-pro-sp600-32gb/118504/produkt v serveru pro GIT - tedy zapojený 24/7/365 - (rozdělený na systém 8/10 GB a data 14/20GB )
občas prostě spadne a má poškozený FS, postupně se našlo (a po opravách zase ztralilo (asi odmapovalo) kolem 30 vadných sektorů ) - z toho usuzuju, že na vině už je (i) disk, jinak by tam byla jen pochmoucaná data, ale ne přímo vadné sektory

Nový disk bych chtěl tak 80GB+ abych tam měl jak kopii systému, tak dat (na pár let dopředu) a pár sektorů navíc - ale nejmenší SSD jsou od 120G (pokrok nezastavíš) a místo MLC mají TLC (bohužel pokrok nezastavíš - TLC je sice rychlejší, ale to nepořebuju, zato se rychleji ošoupají buňky a to je problém)
A chtěl bych to koupit nejraději hned, v CZC Praha 4, Háje, Hviezdoslavova https://www.czc.cz/praha-4-haje/kontakt

Na desce https://www.czc.cz/intel-blkd425kt-intel-nm10/82111/produkt je jen 2x SATA 3Gb/s (a používám jen 1x) a jakožto server pro GIT to stejně přenáší tak spíš Kilobyty, než Megabyty (většina repozitářů je pod Mega, největši (vyjímka) má asi 80MB a přenáší se jen rozdíly) - těch 14GB dat je nakumulovaných minimálně od roku 2005, takže objem dat taky moc neporoste - a odhadem je asi 20x víc čtení, než zápisů

Takže rychlost (ani MB/s, ani IOPS ) mě nezajímá, ( i když na to lezu přez mobilní internet a s pevným diskem, tak je to furt rychlé dost - po několika hodinách práce není podstatný rozdíl mezi jednorázovou 1s (na rychlé lince) a 10s(na mobilu) a dýl to netrvá)
zajímá mě, aby to vydrželo zase nějakých 10-20 let, než to budu muset zase řešit

Má cenu nějak mezi těma diskama rozlišovat, nebo prostě vzít 3. nejlevnější?
Pomůže, kdybych vzal 250 GB (s tím, že stejně budu používat tak těch 80GB max), aby bylo víc buněk na wear leveling?

Řešení:

Zober Samsung, ci WD Blue a nic neries (kvoli cache).

Nový disk bych chtěl tak 80GB+ abych tam měl jak kopii systému, tak dat (na pár let dopředu) a pár sektorů navíc - ale nejmenší SSD jsou od 120G (pokrok nezastavíš) a místo MLC mají TLC (bohužel pokrok nezastavíš - TLC je sice rychlejší, ale to nepořebuju, zato se rychleji ošoupají buňky a to je problém)

Taketo veci ty posudit nevies, rychlost medzi MLC a TLC nepoznas, akekolvek SSD prezije tvoj historicky server....ja som nemal snad ziadnu reklamaciu za posledne 3-4 roky a to predavam desiatky/stovky SSD/rocne.

https://www.czc.cz/samsung-870-evo-2-5-250gb/309000/produkt - už mě čeká na prodejně :)

Však jsem psal, že rychlost neřeším :-)

Když umře deska (nebo zdroj), prostě dám jinou (nebude to poprvé co se v "tomhle počítači" něco měnilo, nejspíš už tam není originálního nic), ale zatím drží a stačí (vzhledem k zátěži stačí cokoli a počítače už pomalejší asi nebudou).
Ten AData nějak začíná haprovat, loni jsem to opravoval ručně na lokálu 2x, letos už 3x a to jsme teprve v půlce roku ...