Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaký SSD 120/250 GB z CZC, aby dlouho vydržel a moc nestál?

Po nějakých 8 letech mi začíná zlobit 32 GB SSD tak uvažuju o pořízení nového

Starý disk:
AData https://www.czc.cz/adata-premier-pro-sp600-32gb/118504/produkt v serveru pro GIT - tedy zapojený 24/7/365 - (rozdělený na systém 8/10 GB a data 14/20GB )
občas prostě spadne a má poškozený FS, postupně se našlo (a po opravách zase ztralilo (asi odmapovalo) kolem 30 vadných sektorů ) - z toho usuzuju, že na vině už je (i) disk, jinak by tam byla jen pochmoucaná data, ale ne přímo vadné sektory

Nový disk bych chtěl tak 80GB+ abych tam měl jak kopii systému, tak dat (na pár let dopředu) a pár sektorů navíc - ale nejmenší SSD jsou od 120G (pokrok nezastavíš) a místo MLC mají TLC (bohužel pokrok nezastavíš - TLC je sice rychlejší, ale to nepořebuju, zato se rychleji ošoupají buňky a to je problém)
A chtěl bych to koupit nejraději hned, v CZC Praha 4, Háje, Hviezdoslavova https://www.czc.cz/praha-4-haje/kontakt

Na desce https://www.czc.cz/intel-blkd425kt-intel-nm10/82111/produkt je jen 2x SATA 3Gb/s (a používám jen 1x) a jakožto server pro GIT to stejně přenáší tak spíš Kilobyty, než Megabyty (většina repozitářů je pod Mega, největši (vyjímka) má asi 80MB a přenáší se jen rozdíly) - těch 14GB dat je nakumulovaných minimálně od roku 2005, takže objem dat taky moc neporoste - a odhadem je asi 20x víc čtení, než zápisů

Takže rychlost (ani MB/s, ani IOPS ) mě nezajímá, ( i když na to lezu přez mobilní internet a s pevným diskem, tak je to furt rychlé dost - po několika hodinách práce není podstatný rozdíl mezi jednorázovou 1s (na rychlé lince) a 10s(na mobilu) a dýl to netrvá)
zajímá mě, aby to vydrželo zase nějakých 10-20 let, než to budu muset zase řešit

Má cenu nějak mezi těma diskama rozlišovat, nebo prostě vzít 3. nejlevnější?
Pomůže, kdybych vzal 250 GB (s tím, že stejně budu používat tak těch 80GB max), aby bylo víc buněk na wear leveling?

Řešení:

Díky moc, nějak mi to vypadlo při filtrování, nebo jsem byl prostě slepý :-[

Ten původní taky byl MLC a těch 8+ let je daleko za záruční dobou ... jen mě začínalo štvát, že těch pár výpadků (letos už třetí) bylo zásadně vždycky, když jsem byl hodně daleko od domova a zrovna jsem to potřeboval použít (Murpyho zákon)

Jen se ještě ujistím, zda to správně chápu - s trimem u těch "buněk navíc" je asi jedno, jestli jsou na poloprázdné partition, nebo mimo partitiions vůbec (disk alokovaný tak z poloviny) - ten řadič se asi moc nestará o nějaký filesystémy, ale jen o sektory (nebo bloky)

Nerozumím zcela otázce. S trimem to nesouvisí, ten jen zrychlí zápis (protože předem fyzicky smaže buňky, dosud jen označené jako smazané, které by se mazaly až v okamžiku zápisu). Určitou část kapacity SSD je možné vyčlenit jako rezervu (tím se sníží využitelná kapacita pro oddíly), ta rezerva se pak nejspíš nepoužívá pro průběžný zápis a použije se, jen když se nějaký blok zcela opotřebí nebo vykáže náhlý defekt. Tahle možnost tedy určitým způsobem zvýší spolehlivost za cenu nižší kapacity. Pokud jen "nevyalokuju" celou kapacitu (aniž bych deklaroval nějakou rezervu), využívají se nejspíš všechny buňky "co možná rovnoměrně".

Můj systém doteď vypadal přibližně nějak takto (po vyčištění)

Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda1        93M   26M   68M  27% /boot
/dev/sda3       9.8G  6.6G  3.3G  67% /
/dev/sda2       9.8G  3.5G  5.9G  38% /home
nealokováno v žádné partition 10G

předpoklkádám, že nový bude podobný, ale jak /, tak /home budou jednak větší, jednak budou mít každá kopii na tom samém disku, aby, pokud se něco stane, se jen přehodily a nějak se jelo na nepříliš starých datech

Pokud jsem pochopil wear leveling, tak pokud se na nějaký sektor zapíše, tak se starý sektor označí jako nevalidní (kandidát na smazání), z poolu smazaných sektorů se vybere ten, co byl použit nejméně častěji, data se zapíšou do něj a následně je namapován na místo (z pohledu OS), kam se zapisovalo.
Když není co dělat, tak se kandidáti na smazání na pozadí skutečně mažou a zařazujou do poolu.
Vymazání souboru z pohledu OS znamená, že se do nějakých jiných sektorů (Adresáře, FAT tabulky, nebo na novějších FS jiným obdobným způsobem) napíše, že sektory souboru už nejsou používané, ale ony pořád obsahuují staré hodnoty a SSD o jejich stavu netuší a má je za používané (a smazaný soubor jde zachránit)
Trim znamená, že se všechny bloky, které jsou z pohledu OS "prázdné", např. ty smazané soubory, nahlásí SSD jako "kandidáti na smazání" a SSD je časem promaže a zařadí do poolu použitelných sektorů. Přičemž ve FS se na tom místě objeví "díra", kam není namapováno nic a teprve až tam někdo zapíše, nebo odtamtud bude chtít číst, tak SDD udělá nějakou magii a namapuje tam cosi z poolu.

----

Tudíž po otrimování výše uvedeného disku zůstanou namapované pouze bloky o velikostech asi tak 26M + 6.6G + 3.5G (čili "used") a naopak bloky 68M + 3.3G + 5.9 G + 10G nebudou namapované, ale v poolu.
A při zápisu nového souboru do /home se použijou "nejlepší" bloky z poolu, ačkoli byly původně namapované do /, /boot, nebo nealokované oblasti (a nebo, ale nejen výhradně do /home)
Takže po řadě zápisů, mazání a trimování budou v poolu bloky z celého disku a mnohé si mezitím prošly několika namapováními do všech tří použitých partitions (/ /boot /home), protože SSD je nějaký FS ukradený a všechny bloky po smazání skončí na jedné hromadě a z té se pak bere, ať už se rozhodnu zapsat kamkoli.

Čímž není rozdílu, zda mám velkou "nealokovanou část", nebo velký součet prázdného místa na všech partitions (všechny ty bloky leží v poolu a čekají)

----

Pak je ještě vychytanější algoritmus SSD, který, pokud už jsou v poolu hodně "ošoupané bloky" tak do nich potají přepíše obsah souborů, co tam jsou už dlouho a jejich "neošoupané bloky" naopak vrazí do poolu.

----

A celé to může být prozděleno na nezávislé části, podle toho, jak to vyjde na konkrétní chipy (že si tohle dělá každý chip sám) a pak je lepší mít rozhozené partitions mezi chipy tak, aby pokud možno jich sdílely co nejvíc a tak se to rotovalo aspoň trochu mezi nima, aby jedna partition nebyla celá na "ošoupaném chipu" (a furt se do ní psalo a psalo) a jiná celá "neošoupaném chipu" (a jen se z ní četlo, ale nepsalo se do ní). Pokud ty partitions budou sdílet stejné chipy, tak alespoň část těch bloků bude cestovat mezi partitions a ošoupávat se na té používanější.

----

Protože ideálem je, když před havárií disku jsou už "ošoupané" všechny bloky a to tak, že stejně, nikoli, že se prodře jedna skupina bloků a ostatní budou netknuté.

Zober Samsung, ci WD Blue a nic neries (kvoli cache).

Nový disk bych chtěl tak 80GB+ abych tam měl jak kopii systému, tak dat (na pár let dopředu) a pár sektorů navíc - ale nejmenší SSD jsou od 120G (pokrok nezastavíš) a místo MLC mají TLC (bohužel pokrok nezastavíš - TLC je sice rychlejší, ale to nepořebuju, zato se rychleji ošoupají buňky a to je problém)

Taketo veci ty posudit nevies, rychlost medzi MLC a TLC nepoznas, akekolvek SSD prezije tvoj historicky server....ja som nemal snad ziadnu reklamaciu za posledne 3-4 roky a to predavam desiatky/stovky SSD/rocne.

https://www.czc.cz/samsung-870-evo-2-5-250gb/309000/produkt - už mě čeká na prodejně :)

Však jsem psal, že rychlost neřeším :-)

Když umře deska (nebo zdroj), prostě dám jinou (nebude to poprvé co se v "tomhle počítači" něco měnilo, nejspíš už tam není originálního nic), ale zatím drží a stačí (vzhledem k zátěži stačí cokoli a počítače už pomalejší asi nebudou).
Ten AData nějak začíná haprovat, loni jsem to opravoval ručně na lokálu 2x, letos už 3x a to jsme teprve v půlce roku ...

odešlo nám příliš málo ssd, abych dělal nějaké větší soudy. chceš životnost, ale ani levná značka mlc není zárukou ničeho.
vzal bych proto něco ze svaté trojice, 250gb kvůli rezervě a wear leveling:
crucial mx500, transcend 230, samsung 860 evo, wd blue, adata su800(?)

no, skz životnosti se mi přece jen adata jeví jako lowend.

https://www.czc.cz/samsung-870-evo-2-5-250gb/309000/produkt - už mě čeká na prodejně :)

Tehdy ty AData byl jeden z nejlevnějších SSD a s jejich fleškama mám osobně dobré zkušenosti - zatím všechny od nich, o které jsem přišel, skončily nikoli poruchou, ale ztrátou či půjčením a nevrácením :)
Chtěl jsem tehdy zkusit udělat počítač tichý a HDD bylo slyšet jak chroustá, SSD slyšet nebylo, pokus se povedl :) (a záruku přežilo zatím trojnásobně, jen ho teď dám do něčeho míň podstatného "na dojetí")

Sice nabízí dYsk, ale i jedlo, zdraví, krásu, děti i matky, automoto ... a dopravuje jen na slovensko, takže kromě konverze na disk ještě konverzi na přepravu kdoví jak a kdoví přez koho. Jestli to nestihnou odeslat do konce týdne, tak až po dovolené, ale zato místo 250GB MLC mi nabízejí 120GB TLC. S nutnými náklady za vyšší cenu, než příčetný 120GB TLC tady a na počkání a od firmy, která se specializuje na elekroniku, nikoli od stánkaře, co prodá všechno co šlo náhodou okolo a sehnal to nějak někde ve "slevě" jako nějaký zatuchlý socialisticko-bolševický šmelinářský vexlák, co podrývá kredibilitu slušných obchodů kradmým prodejem čehokoli pod rukou a tím ztěžuje pracujícímu lidu dosáhnout a překročit závěry aktuální pětiletky jak ji soudruzi s poradci z Moskvy internacionálně soudružsky naplánovali.

Kromě toho už jsem zpátky doma s tím objednaným diskem a chystám se ho po obědě zapojit :-D