Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Proč PC nefunguje při přidání paměti?

Mám starší PC, kterému chci přidat paměť RAM DDR 2.
PC je osazeno procesorem IC2 Quad (Q6600) a nyní dvěma RAM 2 GB, tedy celkově 4GB.
Mateheboard je větší Gigabyte, se čtyřmi sloty na RAM.
OS Windows 10 64 bit.
Pokud jsou osazeny dvě RAM 2 GB, tak počítač funguje bez problémů.
Ovšem pokud přidám dvě další (na 8 GB), tak se při rozběhu "kousne" při zobrazení informace od desky a informací přístupu na ni (bios a. t. d.) a dál již nefunguje. Nereaguje ani na klávesnici, ani na myš. Pouze je možné jej vypnout tlaćítkem vypínání. Po jejich vyjmutí je opět vše OK.
Zkoušel jsem různé paměti, vždy ale dvě shodné na jednom kanálu, všechny o stejné frekvenci, ale situace se stále opakuje. Poradíte o co jde? Zatím jsem toto ještě nikdy neprováděl a tak s tím nemám zkušenosti. Dík za odpovědi.

Takže přesný popis desky- Gigabyte GA-P31-DS3L 45 nm CPU Support FSB 1333 DDRII 1066.
A typy pamětí - 2 x Kingston KVR800D2N6K2/4GB KIT OF2 1,8V / 2 x Patriot PVS24G6400LLK DDRII 800MHz (4-4-4-12) 4GB (2x2GB) 2,1V / 2 x Corsair CM2X2048-6400C5 (5-5-5-18) 800 MHz 2048MB XMS-6400 1,8V. Tedy celkem 6 ks. Všechny paměti, pokud jsou osazeny vždy pouze samostatně (4GB) a i do slotu 2/4, nebo i 1/3 pracují dobře. Takže paměti i sloty, jako takové, jsou všechny určitě OK.
Ale mám ještě i další desku typ ASUS P5KR (víc toho na ní není). Tu by bylo možné vyměnit za tu původní, výše uvedenou. Rozměrově i bodově (uchycení) by pasovala.
No a nakonec, má tedy nějaký podstatný význam tu paměť rozšiřovat ze 4 na 8 GB, pokud je PC používán pouze na běžnou "kancelářskou" činnost? Psaní, tabulky, kreslení, fotky a videa (stříhání), internet. Na hry není nepoužíván. Bude znatelná nějaká zvýšená rychlost?
HDD 500 GB, měnit za SSD, se nepředpokládá.
Dostal jsem ty věci od kamaráda a tak jsem si s tím chtěl "pohrát". Jde o počítač používaný pouze občas (chata, případně rezerva za NB). Dík za další odpověď.

mám Intel Atom N2800 8 let starý, se 2G RAM, rozšíření na 4G ho docela zrychlilo, slouží dobře dodnes (jeho účelem je malý přenosný počítač na hudbu, filmy, internet, staré hry, prezentace a programování na cestách, na doma mám něco jiného, ale to moc přenosné není)

Kdyby tam šlo rozumně 8, dám tam 8 (teda, možná tam jde, ale tohle podědil po upgradu většího počítače) a urychlí to všechno co swapuje a spoustu dalších věcí navíc, protože disková cache, takže se v omezeném rozsahu starý hdd bude chovat líp než nový SDD (dokud to cache bude zvládat).

Ukládání souborů bude okamžité a znovuotevírání nedávno použitých taky. Ono už takhle je to vidět, když se něco kopíruje, tak to nejdřív bleskově nažďuchá do té RAM a pak teprve zpomalí, když už to fakt musí začít psát na HDD.

na tento přímotop s výkonem celeronu chce uživatel další ram, aby tam dostal co - zdechle se vláčící novější 64bit windows?
a smysl to má mít jaký? (kromě toho že to nefunguje)

pro domácnosti důchodců doporučuju řešení:
- kupte si repas monitor na který vidíte: 24-27" fhd
- pohledejte u repasníků "dell 3020 micro", s procesorem i5-4590t, 8gb ram, nejlépe se ssd.
17x17cm počítač schováte za monitor, nebude rušit. komě zap/vyp na to nemusíte 10 let sáhnout.

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i5-4590T-vs-Intel-Core2-Quad-Q6600/2276vs1038
jedna z možností:
https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1248575-dell-optiplex-3020-micro.html

Díky za radu. Ovšem jak píšu, nemám potřebu nového PC. Pro osobní běžnou potřebu mám NB ASUS X550C s CPU IC I3-3217U/1,8 GHz se 6 GB paměti a 1 TB HDD. OS na něm mám zatím stále původní W8.1. Když jsem na něj, v rámci bezplatného upgradu na W10, desítky instaloval (bez radikálního SW vyčistění), měl jsem pak takové problémy, že jsem se ještě, v době možnosti návratu, vrátil k těm W8.1. A od té doby opět bez problémů. Je sice už rovněž starší (6 let) ale zatím mi slouží dobře a mým požadavkům vyhovuje. Doporučováno mi bylo, hodit tam SSD, ale vzhledem k tomu, že jej nevypínám a pouze uspávám, tak s rozběhem a i s rychlostí funkcí ostatních aplikací jsem zatím spokojen a neřeším to.
S tímhle PC "staříčkem" ( kterého se týká dotaz), se pouze hraju a zkouším a učím se, co se dá a nedá, ze součástek které jsem získal "zadara". Mám takovéto obdobné dva a používám je pouze příležitostně. Jeden na chatě a jeden v mobilheimu. Ty paměti jsem chtěl zkusit přidat, ánžto jsem je také dostal zadarmo a tak jsem to chtěl "prubnout". No nejde to, tak to nejde. "Není nutno, není nutno ....".:-D
Toliko jako upřesnění.

Na základě Vašich příspěvků jsem se tedy rozhodl, že vzhledem k tomu, že ani deska ani CPU nepodporuje víc jak 4 GB paměti, ponechám PC tak jak je. Jinak pracuje dobře. Jak jsem uvedl, jde pouze o občasné využití.
Ještě bych se zeptal, zda podporuje víc jak 4 GB paměti ta deska ASUS P5KR. Našel jsem toto:

https://www.cpu-upgrade.com/mb-ASUS/P5KR.html#specs

ale zde, co se týká podpory max. paměti, jsem se nic nedočetl.

Díky za informaci k té desce ASUS. Takže vzhledem k tomu, že tato pdporuje 8 GB paměti (a mám ji), ještě se k tomu vracím.
Někde nahoře, tuším že lucifer psal, že ten Q6600 nepodporuje více jak 4 GB paměti. Kde se dají tyto informace sehnat? Mám ještě další tři CPU - Intel Pentium Dual Core E5200, Intel Core 2 Duo E6750 a Intel Core Duo E8400. Je mi jasné, že jde o staré procesory, ale podporoval by některý z nich těch 8 GB paměti? Případně kde to zjistit. Hledal jsem a nenašel. :-(
Mám veškeré komponenty na složení ještě jedné "bedny" a tak bych si s tím pohrál. ;-) Jde pouze o "zábavu", která mne nic nestojí. Pouze trochu času. Dík za reakci.

google by měl navigovat na stránky ark.intel...
ale tyto staré cpu mají externí řadič paměti: část chipsetu "northbridge", řek bych že to je jeho záležitost. proto má smysl hledět na parametry konkrétní desky.
taky když ty procesory podporují 64bit instrukce, limit 4gb ram mi připadá nízký.

Dual Core E5200, Intel Core 2 Duo E6750 a Intel Core Duo E8400

ty dvoujádrové verze jsou ideální pro pohon win xp, což je dnes k ničemu.
quad core by utáhnul i rozežranější os, za cenu že mám na desce přímotop a výkon i tak stojí za prd. a desky nemají normální usb3 a sata3. a chipsety řady 35 jen ddr2 ram, to je spíš pc do mauzolea.
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=intel+core2+quad+q6600+%40+2.40ghz&id=1038
https://diit.cz/clanek/test-intel-core2quad-q6600-v-roce-2020-aneb-nechme-uz-core-2-spat/zaverecne-hodnoceni