Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jakým diskem upgradovat notebhok

Zdravíčko!

Potřeboval bych poradit, jaký pořídit SSD disk pro upgrade notebooku, aby vše fungovalo.

Jedná se o notebook Dell Inspiron 14z 5491.
produkt

Nyní je osazen 256 GB. Chtěl bych 500 GB nebo 1 TB (záleží podle ceny).

Pokud se nemýlím, měl bych vybírat z disků M.2 PCIe NVMe, avšak již netuším, jestli každý z těchto disků bude kompatibilní.

Předem děkuji za rady.
Hezký den.

Řešení:

Tak notebook otevřete a podívejte se, co je uvnitř - musíte tam mít "mezikus", tedy skutečně SATA konektory s příslušným plochým přívodním vodičem. DELL tuhle součástku bohužel dával jen do některých modelů a já nemám podle čeho určit, zda je i v tom vašem.
Pro představu toho, co hledáte přikládám odkaz na Servisní příručku (zajímají nás strany 22-24): https://dl.dell.com/topicspdf/inspiron-14-5491-2-in-1-laptop_service-manual_cs.pdf

Tak notebook otevřete a podívejte se, co je uvnitř - musíte tam mít "mezikus", tedy skutečně SATA konektory s příslušným plochým přívodním vodičem. DELL tuhle součástku bohužel dával jen do některých modelů a já nemám podle čeho určit, zda je i v tom vašem.
Pro představu toho, co hledáte přikládám odkaz na Servisní příručku (zajímají nás strany 22-24): https://dl.dell.com/topicspdf/inspiron-14-5491-2-in-1-laptop_service-manual_cs.pdf

screen z utility Intel Optane

čím míň toho intel umí a je schopný prodávat nový název cache jen jako reklamu, tím větší utilitu kolem toho udělá.
takže si zapoj z ssd co chceš. jen mi nedává smysl pořizovat nový m.2 a k tomu další ssd.

samozřejmě pokud je tam už náhodou parodie intel, která se chová spíš jako stará malá cache sshd disků, takový shit je nejlepší vyhodit a osadit něčím normálním.

Nový M.2 jsem po zjištění, že v notebooku je další slot pro SATA disk, vůbec nechtěl, kdyby jsi četl celé vlákno...

Nový větší M.2 disk bych pořizoval, kdyby v notebooku nebyl slot pro další disk. Jelikož je, již jsem koupil větší 2,5" SSD SATA disk a světě div se, proč? Protože potřebují více místa.

Utilitu Intel Optane jsem použil pouze z informačního důvodu, že krásně a jasně zobrazila informace o M.2 disku, ještě předtím, než jsem ho rozebral a nemusel jsem instalovat žádnou další utilitu navíc....

Takže rekapitulace, nový M.2 disk jsem nekoupil a přikoupil jsem 2,5" SSD. Vše funguje a děkuji Kurtovi za spolupráci.