Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako preniesť analógové video do digitálu?

Chcem preniesť dôležitú časť analógového VHS videa do digitálu, lebo sa chcem zbaviť veľkého starého vodeoprehrávača. Viem, že potrebujem k tomu prevodník, ktorý nemienim kupovať a požičať ho nemám kde. Čo ak by som nahral premietané analógové video priamo z tv do digitálnej kamery? Utrpelo by veľmi na kvalite alebo existuje ešte iné riešenie?

Ano, jde to. Pokud to má za něco stát, bude to hodně pracné a i tak s nic moc výsledkem. Kamera se bude snažit o vyvažování barev, ostření, bude měnit citlivost podle jasu scény. Bude nutné v místnosti vytvořit dokonalou tmu, odfiltrovat jakékoli rušení světlem. Každé projití kolem kamery, rozsvícení obrazovky telefonu, bude pravděpodobně ve výsledném záznamu vidět. Do toho bude potřeba vymyslet, co se zvukem, jestli se smířit se záznamem z mikrofonu kamery, dostat zvuk do mikrofonního vstupu, nebo zvuk nahrávat bokem a pak ve video editoru smíchat s obrazem.

Výsledek je, že to bude buďto a) odpad k vyhození s příšernou kvalitou a ztráta času, nebo b) velice pracné a rozhodně bude potřeba nakoupit aspoň nějaké drobné vybavení.

Proti tomu mi video grabber do tisícovky, který eliminuje úplně všechny problémy, přijde jako koupě století, ušetřené nervy, čas.

Analógový riadok má pre rozmer 4:3 768 bodov v riadku. Staršie videograbery ako MiroVideo DC30+ vedeli tých 768 bodov zachytiť a uložiť, ale len do mjpeg. Neviem ako to robia tieto nové ak by mali zachovať 4:3, pretože pri 720 bodoch vychádza, že výsledný obraz by mal byť deformovaný. Kruh nebude kruhom.

No to bude kvalita ještě mizernější, než býval videorekording v dřevěných dobách televize. To se před speciální ostrou a dosvitovou obrazovku postavila filmová kamera a vše se složitě synchronizovalo. Pokud postavíš nesynchronizovanou kameru před obrazovku, hrozí pochodování černého pruhu - u moderních televizí by to nemuselo být tak hrozné.

Kolik toho máš? V televizi zařízení na přepis pochopitelně máme, mohl bych to vysmažit na DVD ale kdyby toho bylo víc, musel bych to dělat ve volných chvílích načerno. A ještě odkud jsi? Já z Prahy.

Pokud s převodem z VHS do PC nemáš zkušenosti, doporučuji zadat to nějakým profíkům ve Tvém okolí. Sám jsem to kdysi zkoušel a po mnoha hodinách pokusů s dosažením co možná nejvyšší kvality jsem to radši přenechal specialistovi (profík, co točil svatby a měl na to odpovídající vybavení a především zkušenosti).

Já staré VHS pásky prohnal digikamerou s analogovým vstupem (použil jsem ji jako A/D převodník a přímo nahrával v PC (Sony Vegas). Kvalita nic moc, prostě jen dokumentace (home video) od roku 1990 - ale ta kvalita není ani na těch VHS kazetách. Občas na okamžik i vypadává barva.

Netuším, zda by se z toho dalo dosáhnout více, možná při lepším/studiovém VHS recorderu. Ale ani stav těch pásek po 20-30 letech nebude nic moc.

Na studiáku pro přepisy to jde zkorigovat, výpadek barev a jejich posun zajistí zařízení "tuberák" - Time Base Corector = TBC. Lze na tom při dokonalém nastavení dosáhnout i vyšší kvality, než je na VHS. Hodně staré kazety, které se občas neprotočí se prokopírují vrstvy pásku. Na magnetofonu při prokopírování vznikne echo (ozvěna), u VHS se může rozhodit synchro a tracking, to vše na studiových zařízení lze dokorigovat.

Díky za podrobnosti.

Předpokládám, že takovéto opravy, o kterých píšeš, musí dělat člověk. Nebo to probíhá nějak samo-se-to? Jen se vrazí kazeta do super-duper aparátu, zmáčkne play a jinde record? Pokud to opravdu jde samo, snad by takové mašiny mohly mít i firmy, nabízející přepis VHS. Jinak ale moc nevěřím, že by se s tím tam někdo páral ručně, při cenách 2-4 kačky za minutu.

Když to má jít do vzduchu nebo do archívu (v televizi se používá dodnes BetaCam případně U-Matic), tak se to musí korigovat. Většinou právě ručně. Je tam taková jako žertovná hůl (joystich) a šikovný mistr to dá z ruky naráz. Přes TBC se též dělají všechny kamerové intermediáty z denní práce, páč každý natáčecí den má přecijen jinou teplotu chromatičnosti (obzvlášť exteriér/ateliér)i a na TBC se to musí srovnat. Pamatuju jednoho studenta FAMU, co chtěl "vytáhnout" červenou, ale on jí tam neměl ani mrť. Nechtěl pochopit, že abych červenou vytáhl, musí tam aspoň kousek červené být. Obávám se, že firmy, nabízející přepisy nastaví korekce na začátku a zbytek na to prdí. Jsou tam sice možnosti asi jako u digi foťáku - nastavení automatické bílé ale to v profi dost selhává. V profi se nenastavuje bílá, ale takzvaná pleťovka. Mistr obrazu si dá před obrazovku svou pazouru a nastavuje TBC tak, aby pleť herce na obrazovce odpovídala jeho ruce. Nesmí ale být opálený jak černoch :-D

Musíš aspoň jednou za půl roku vyhnat pavouky z kazety protočením (ne rychlým, to se pásek natahuje). Tedy ne pavouky, ale aby se zamezilo prokopírování hlavně syncu, pak je kazeta naprd. Určitě znáš ozvěny z magnetofonových nebo kazetových pásek, což vznikne dlouhým skladováním pásku bez pohybu.

Hodně záleží na materiálu. Emgeton TP se dokázal prokopírovat za půl roku. Obecně, čím kratší záznamová doba, tím méně se prokopíruje (silnější nosič). Studiové pásky jsou hodně silné a rychlost 19 a 32, přesto se podle předpisu musí protáčet za určitý čas.

Emgeton…

Pamatuji si, když jsem si v roce 1974 pořídil první magnetofon, kotoučák B 444 Lux, byly na trhu pásky za 155Kčs (15cm, 540 či kolik metrů) BASF, Scotch a právě emžetón, které nikdo, ale opravdu nikdo nebyl ochoten kupovat. Kotoučák je dávno na smetišti dějin, ale pásky možná ještě někde ve sklepě budou; bylo by zajímavé, co by z nich šlo vytáhnout (rychlost "9", mono), na každý vlezlo 6 hodin muziky (často kopírované z kdovíkolikáté kopie). Smysl by to pro mě pochopitelně nemělo, dnes je kvalita záznamu nesrovnatelně lepší.

Si mladý, neskúsený sopliak, ktorý to zlatým komunistom v novebri 1989 všetko usnadnil, umožnil.

Prvý MG bol B43a stereo s vybudením predmagnetizácie hlavy, dodnes ho mám na povale.

Obratom som po tomto hnoji zn.: Tesla B43, nakupoval americké, kapitalistické, tuzexové, západné šunty na objednávku spolu s tzv. hifi vežou.

Tieto ich dekadentné, zahnívajúce, americké, rakúsko_holandské kotúčáky Philips, dokonca sofistikovane vyrobili akési umelé, pseudo stereo z mono signálu. Človek "čumel" so zatvorenými očami ako puk. Aj z rádia Slobodná Europa sa dalo vyrobiť stereo, až na tie rušivé fatting KV úniky blbej, západnej, americkej stratosferickej, kapitalistickej ionosféry.

Mladíku, pamatuješ toho málo. První Československý magnetofon byl Memoton od pana Hrdličky (1954). Jako první socialistický magnetofon pro domácí použití byl Tesla MGK10 (1956). Zajímavým počinkem byl adaptér, nasazující se na gramofon Tesla 2AN (1956). Pak následoval Sonet (1958) a Sonet Duo (1959) - IMHO nejpovedenější tehdejší přístroje. Sonet Duo mám dodnes a funguje.