Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zákl. deska na homemade NAS - ASRock nebo MSI?

Zdravím přátelé.
Chci si postavit domácí NAS, který by sloužil i jako jednoduchý 24/7 server se zákl. službami (https, ftp, MySQL/Postgres,..) a jako mediaserver DLNA/Plex s podporou přehrávání 4K HDR, jako OS Xpenology.
Původně jsem to chtěl postavit na integrovaném řešení ASROCK J5005-ITX resp. J4105-ITX, ale tyto jsou již těžko dostupné a pokud se někde objeví tak za poměrně vysokou cenu.
Z těchto důvodů jsem se rozhodl to sestavit z jednotlivých komponent, jehož základem je Intel I3-8100T s TDP 35W (25W configurable), což nebude určitě levnější než výše uvedené řešení, ale zase nepoměrně výkonnější.

Chtěl bych vás poprosit o výběr vhodné základní desky k té 8100vce, o takové cílové zůžení výběru jsem se pokusil následovně:

MSI H310M PRO-M2
https://www.mironet.cz/msi-h310m-prom2-h310-lga-1151-2x-ddr4-1x-pciex16-2x-pciex1-m2-matx+dp353332/
popřípadě (nevidím žádný rozdíl, kromě ceny?)
MSI H310M PRO-M2 PLUS
https://www.mironet.cz/msi-h310m-prom2-plus-h310-lga-1151-2x-ddr4-1x-pciex16-2x-pciex1-m2-matx+dp467689/

a nebo ASRock, konkrétně:

ASRock H310CM-HDV
https://www.mironet.cz/asrock-h310cmhdv-h310-lga-1151-2x-ddr4-4x-sata-iii-usb-hdmi-vga-dvi-microatx+dp467863/
U téhle desky mne na stránce výrobce výrobce zaujala informace o podpoře HEVC 10-bit Decoding/Encoding:
https://www.asrock.com/mb/intel/h310cm-hdv/index.asp
Mám to chápat tak, že ty výše uvedené MB od MSI tuto podporu nemají? Pak by to asi bylo ve výběru rozhodující... ostatní parametry se IMHO příliš neliší.

Děkuji vám za odpovědi a upřesnění.

Na tuto cinost je hlavne problém sehnat korektní zakladní desku s vystupem HDMI 2.* pro IGP/API, jelikoz vetsina jsou jen HDMI 1.4 kde budes mit problem s rozlisenim 4K@60Hz a v lepsim pripade budes v 2160p omezen jen na 24Hz.
Display port je v tomto pripade nekdy spise problemovy a zalezi na urcite podpore CPU a samotne desky.
Na tve pozadavky nema cenu kupovat neco extra vykoneho, stacilo by i CPU s 2C/4TH.

Samotne CPU bych zvolil posledni Gen IGP Xe od Intel s podporou Dolby Vision/HDR 12bit, VP2 HDR pro Youtube, chroma subsampling YCbCr 444 + lepsi podpora (transcoding) pro media server jako v pripade jako Plex nebo Emby.
Doma to mam vyreseno tak, ze mam NAS na CPU ARM (~100$ jede mi na tom server, Qtorrent, etc ) + prehravac multimedialni prehravac zvlast ktery funguje i jako SMB 3.* server : Dune HD Pro Vision 4K Solo
Hlavne podporuje prakticky vsechny dostupne formaty Audio/Video tak jako i HDR10+ nebo DolbyVison a Dolby Atmos a jako jedine zarizeni ktere jsou na zaklade CPU Realtek RTD1619DR umi kuprikladu prevest kartografii z SDR 8Bit → 12Bit Dolby Vision nebo prevest HDR → SDR, podpora Widewine L1. Ma i misto na vlozeni 3.5 HDD az do 16T.
Ale jestli mas jen obycejnou TV, tak je takovy material zbytecny.

PS: Jinak velmi korektni alternativou je i ODROID-H2+ s 2 x 2.5GB LAN, HDMI 2.0 s podporou rozliseni az 4K@60Hz, ale jen kdyz nepotrebujes zapojovat 4xHDD. Jednu dobu jsem ho pouzival a s 2XHDD po 4T + 265Gb NVMe pro interni uloziste a OS a na domaci vyuziti jsem se omezny necitil.
Zalezi jestli chces zarizeni zamero spis na NAS, nebo multimedialni centrum a prehravac 4K.

Na tuto cinost je hlavne problém sehnat korektní zakladní desku s vystupem HDMI 2.* pro IGP/API, jelikoz vetsina jsou jen HDMI 1.4 kde budes mit problem s rozlisenim 4K@60Hz a v lepsim pripade budes v 2160p omezen jen na 24Hz.

Ale ten citovaný ASRock H-310 by tedy tuhle verzi HDMI 2.x splňovat podle všeho měl? U těch ostatních to asi nebude jednoduché zjistit - výrobci to běžně neuvádí.

Musel by jsi vzit jiny chipset :
Ta H-310 ma HDMI 1.4

- Supports HDMI 1.4 with max. resolution up to 4K x 2K (4096x2160) @ 30Hz
- Supports DVI-D with max. resolution up to 1920x1200 @ 60Hz
- Supports D-Sub with max. resolution up to 1920x1200 @ 60Hz

https://www.asrock.com/mb/intel/h310cm-hdv/index.asp#Specification
- H310M PRO-M2

1x HDMI™ port 1.4, supports a maximum resolution of 4096x2160@30Hz

https://www.msi.com/Motherboard/H310M-PRO-M2/Specification

Ono stejne zjistis, ze vhodnejsi a levnejsi je koupit NAS (pro ftp, MySQL/Postgres, Plex Server) a ATV BOX s HDMI 2.* zvlast.
Prumerny TV box s Android 9.0/10 jako Xiaomi moc nestoji a podporuje 4K@60Hz, prehraje vetsinu formatu se kterym muzes cist obsah toho NAS. Jestli nepotrebujes Netflix, pripojovat domaci kino a podobne, tak naky TV box s CPU typu Amlogic stoji par korun a mas k tomu i dalkove ovladani :)

Děkuji za doporučení, zvážím to...
Ale pokud se týče koupě NAS, tak ten můj "nástřel" hardware s OS Xpenology, vyjde určitě levněji než hotová řešení. Právě OS tam myslím tvoří dost zásadní podíl na výsledné ceně - samozřejmě s plnou podporou. :-)
Následně mohu zjistit, jaká omezení tam podpora multimedií má.

btw: pokud mi jde jen o filmy a nikoli o hry (ty mne nezajímají) nebude podpora 2160p/30Hz dostačující?

Děkuji za váš čas.

Me se filmy v 4K docela na 1.4 sekali (kuprikladu na IGP UHD 6**) a byl jsem zpravidla omezen jen na 8Bit barvy chroma 4:2:0
PS: Ale s OS Xpenology nemam zkusenost, spis pouzivam OpenMediaVault nebo FreeNAS.

Ale pokud se týče koupě NAS, tak ten můj "nástřel" hardware s OS Xpenology, vyjde určitě levněji než hotová řešení.

Prumerny NAS stoji ~ 5 000 → 8 000 KC

Nejlevnejsi pro Intel 11 Gen je : https://www.asrock.com/mb/Intel/H570M%20Pro4/index.asp#Specification
Jestli se nepletu, pro 10Gen Intelu na teto fosne funguje jen na 1.4 a 2.0 je jen pro Intel 11Gen.

iTX se pohybuje okolo 200 euro :
https://www.gigabyte.com/Motherboard/H470I-AORUS-PRO-AX-rev-10/sp#sp (s DP do HDMI)
https://www.asrock.com/mb/Intel/H570M-ITXac/index.asp#Specification

Ale uz par mesicu to nejak nesleduji, urcite toho vyslo vice.

Jestli je to s tou spotřebou skutečně pravda, tak moc děkuji za super tip! Navíc je jak jsem zjistil plně odemčený, takže se dá snížit napětí jádra a tím dále snížit spotřebu.
I3-8100T nemám. Chtěl jsem ho koupit na Aliexpresu, ale proti létu tam neskutečně podražil, takže ten 10100 už vychází cenově lépe.

Asi by měl být novější CPU vhodnější díky novější grafice a desky jsou (snad) k němu modernější.

Mě to i ve windows mění ochotně rychlost ve víc krocích (např 2,8 ,3,0 3,6ghz) jen podle nastavení úsporného režimu, spotřebu jsem sledoval přes hwinfo. Takže by to mělo jít ovliňovat i v linuxu. Nebo samozřejmě v biosu. Je neskutečně studený i při hraní v běžném "65W" režimu.

Na bazoši jsou dva po 2500. Můžeš koupit rovnou 35/25w verzi https://www.mironet.cz/intel-core-i310100t-30ghz-tray-tb-38ghz-4c8t-6mb-uhd-graphics-630-1200-comet-lake-35w+dp457707/?gclid=CjwKCAjw7--KBhAMEiwAxfpkWBtpYbLAJ_jyLUutvLhU9d2sQz1UZzGVuBOxGH4eZGTOqAJ1ZtZy1xoCKhQQAvD_BwE

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/search.html?_charset_=UTF-8&q=10100

ale podle mě když zpomalíš ten klasický (pokud by například počítal raid/md5) nebo ho zkrátka nebudeš vytěžovat budeš spokojený.