Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zhoršení kvality obrázku (ikony) po vložení do Wordu

Ahoj! Měl bych na vás dotaz ohledně zhoršení kvality obrázku vloženého do Wordu. Potřeboval jsem do Wordu vložit obrázek domečku (nejedná se však o obrázek v pravém slova smyslu, ale jde jen o velmi jednoduchý černý obrys domu bez detailů - obrázek slouží pouze jako ilustrace), stáhl jsem si ho z internetu, v GIMPU mu udělal průhledné pozadí a vložil do Wordu. Do této doby bylo všechno v pořádku. Jakmile jsem ale obrázek zmenšil (cca 1cm x 1cm), Word zavřel a znovu otevřel, tak jsem zjistil, že se kvalita obrázku degradovala a na obrázku jsou vidět jednotlivé pixely. Zjistil jsem, že degradaci kvality obrázku dělá to, že ho zmenším a dokument zavřu a otevřu.

Zajímalo by mne, jak obrázek upravit tak, aby nedošlo ke zhoršení kvality, která je v základu dobrá. Děkuji! :)

fajn slohovka, a teď by to chtělo nějaké informace:
- rozlišení původního obrázku v pixelech
- co s tím provedl gimp: rozlišení, hloubka barev, výstupní formát.
jde někam ten soubor z gimpu přiložit?

no a že m$ office neumí zacházet s grafikou, to si snad nemusíme po tisící opakovat.

Původní obrázek má rozlišení 700x700, po úpravě v GIMPu je to 510x576. Co se týče práce v GIMPu, použil jsem ořez a poté "přibližný výběr", který jsem vybral bílá místa, která potřebuji zprůhlednit a pomocí volby "barvy" - "barva do průhlednosti" jsem tato místa zprůhlednil. Poté vyexportoval jako obrázek v png a vložil do Wordu, toť vše.

V příloze původní i upravený obrázek.

nezmenšoval bych velikost ve wordu, který korektně neumí s grafikou nic. předem optimalizovat tu velikost rovnou v gimpu. zmenšenina utrpí velkou ztrátu kvality, pro slušný vzhled by musela být vektorová. anebo silně ručně optimalizovaná pro konkrétní velikost.
pokud to není nutné, nekomplikoval bych to pro word převodem do průhledna - je černá linka obrázku, pak je těsný přechod z různě šedých pixelů a nakonec je bílá, která se označí jako průhledná.

Donutil jsi mne udělat pár pokusů a zdá se, že v Microsoftu asi nemají rádi formát PNG.
Původně jsem myslel, že to bude tím, co psal lední brtník (zmenšit ještě před vložením do wordu na požadovaný rozměr v rozlišení 300dpi v Gimpu), ale praktickým ověřováním jsem dospěl k výsledku, že nejlíp vypadá, když word zmenší obrázek sám, ale musí být vložený ve formátu JPG!
Ukázka je ve wordu se zvětšením 500%, všechny obrázky mají nastaveno na výšku 1cm, ty dva levé jsou dodatečně zmenšeny ve wordu, druhé dva byly zmenšeny už v Gimpu a ve wordu tak mají požadovanou velikost hned po vložení.
[93620-obrz1-png]
Jak je vidět nejhůř dopadl formát PNG zmenšený až ve wordu...