Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno notebook nevidí SSD po restartu

Dal jsem si do notebooku skoro 2 roky starý ssd disk, sám se mi načetl v tento počítač takže jsem to tam rovnou naformátoval abych tam neměl bordel. No a po restartu ho prostě nevidím ani ve správci disků/zařízení. Tak jsem ho otevřel, jestli se neodpojil no nic tak jsem ho rovnou odpojil zapojil a zase jsem ho viděl. Stáhl jsem si tam pár her restartoval a opakoval se ten samý scénář, ale všiml sem si že po prvním restartu zmizí z Windows, a po druhé i z Biosu. Nemůžu přijít proč se to děje už nějakou hodinu, je to NVMe 2.0 disk.

//V biosu jsem prave zadny nastaveni krome boot manageru a secrue modu ohledne ulozisti nenasel

starší notebuky mohly mít omezení, že buď vidíš m.2 disk, nebo ssd.
u tvého pcie/nvme mi to sice nedává smysl, ale typ ssd ani notebuku neuvádíš, budeš muset dohledat sám.

NVMe 2.0

to má být specifikace z letošního roku, ten tvůj krám je 2-3 roky starý. možná myslíš hw verzi tajného ssd (ne rozhraní), možná cokoliv jiného.

Píšeš nejakou mätežou.

Každý disk je nutné najprv nástrojom Diskpart.exe
-Iniciovať (initialize ssd),
-Aktivovoať, (activate ssd)
-formátovať príslušnou alokačnou tabuľkou v prípade Uefi/GPT alebo pre MBR/Legacy je možnosť vytvoriť iba štyri primárne logické oddiely.
-prideliť mu voľné písmeno abecedy.

Tieto príkazy pre nástroj diskpart.exe si vygúgli.

- Ešte je tu možnosť po rozdelení oddielov ich zarovnať (align partition) Minitools parttiton wizard.

Až následne hľadaj HW chybu docvakávaním portov apod.

aktivované a inciované to bylo, spíš bych tipoval na problém v Biosu někde sem četl že pc nestihne někdy náčíst v určitém horizontu SSD a pak ho Bios bere jako že tam není, a vyřešilo se to že dali v boot manageru první test paměti a pak Windows atd...
ale já to nemůžu nastavit protože bios je chudej a několikrát jsem zkusil vypojit zapojit, prohodit sloty nemůžu protože mám problém s těma šroubama kterej řeším, a když nepomůže ani to tak zkusim asi jinej SSD

Nuž vidím fakt mätež fyzických diskov s logickými oddielmi v Správcovi diskov, lenže strácam na staré kolenné silu v beznádejných, bezúspešných radách. Tebe stačí zmazať nultý sektor kýženého ssd a započať s radostným počatím nutných úkonov odznovu.

Odnes PC tak ako leží a beží do servisu.

No nic, nechám tam to polo funkční SSD, vyzkoušel jsem všechny možnosti a pravěpodobně bios nestihá načíst disk, prostě budu restartovávat dokud ho bios nedetekuje :-) Škodí notebooku častější restart bez vypínání? Průměrně se mi načte SSD každý třetí

je to notebook s nvme podporou, jeden slot bezproblemove zvládá 1tb druhý (zlobivý) 512gb, zkoušel jsem i prohodit sloty ale to se nenačte vůbec nic :-D Aktualizoval bios, v nastaveni neni vubec nic co se tyka disku, oupil sem novej ssd, ten se nenačetl vůbec ani po několika restartách, tak ho dám aspon do starýho kompu a můžu být rád že se s těží načte to ssd ze starýho notebooku je to nějaké divné ale co funguje to

koupil sem novej ssd, ten se nenačetl vůbec

ty tomu rozumíš? vidíš z toho co je to za typ ssd - m2 nvme / m2 sata / ssd sata?
a protože máš potíže se sloty m2, nechat v m2 funkční 1tb. pak koupit/vyměnit klasický 2.5" ssd sata, ty dva disky naráz by to mělo vzít. lze ověřit točivým 2.5" hdd z šuplíku.

Ten notas nema misto na 2.5 palcove proste to bere jen M.2 Nvme podle vyrobce, ano nastudoval sem si rozdily mezi disky a poznam uz, mozna sem moc prohnul desku kdyz sem se snazil vyjmout sroub, a nebo nedodelanej bios kterej si chce vybirat ssd :-)
V dnesni dobe kde se vsechno tlaci nahoru a nekouka se za sebe normalka