Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomalý SSD disk v novom NTB

Dostal sa mi do ruky na chvíľu NTB Acer, v ktorom bol disk SSD disk KINGSTON OM8PCP3512F-AA Podľa údajov na nete hdd.php by mal mať síce nie veľmi oslnivú rýchlosť ale mal by to byť nejaký priemer.

Kopíroval som tam nejaké dáta a pri kopírovaní súborov (foto+video) dával rýchlosť len cca 8000kB/sec, aj pri kopírovaní v rámci disku (zo začiatku až okolo 50-60000kB/sec, ale to robila zrejme cache). Čo si o tom myslíte? Bol to nejaký náhodný kus, alebo toto nikomu nevadí a nik to nerieši? Mne to pripadá doslova ako podvod.

Podľa čoho sa má bežný človek - laik orientovať v obchode?

Kopírovali sa fotky a video (takže menšie aj väčšie súbory) z ext.disku USB 3,0 na SSD v NTB. Tak si myslím, ok, to brzdi port, ext. disk atd. Tak som skúsil kopírovať dáta priamo na tom SSD, zobral som 2 GB súbor a v Total Commanderi skopíroval v rámci toho istého disku. Rovnako mizerný výsledok.

Ked skúšam len tak pre srandu s platňovým diskom 5400 ot. tak začne rýchlosťou 100000 kB/sec. a následne sa ustáli na nejakých 48000 kB/sec., samozrejme na inom PC.

Ani by som sa tým nezaoberal, ale bolo to tak pomalé, že ma to fakt prekvapilo.

Už ho tu nemám, ak niekedy budem mať ten stroj v ruke tak to skúsim zmerať. Prekvapujúce bolo, že to bol komplet novokúpeny NTB. Dokonca ja som im radil, nech si vyberajú okrem iných parametrov model s SSD diskom 512GB, čo som považoval ohľadom disku za postačujúcu radu, aby nekúpili nejaký črep. Evidentne to nestačí.

notebuky mívají osazené oem shity s atypickým označením, ze kterého nejde zjistit nic.

acer jako léta proslulý ojebávač používá díly páté cenové skupiny - to chování disku je výsledek.
jestli je tazatel ten odborník, kdo jim značku acer vybral nebo aspoň odkýval, měl by se stydět nebo jim rovnou za vlastní prachy koupit nový nvme disk. (za blbost se platí)

Vybrali si podla seba, odporucal som o.i. ssd min. 512GB.

Oni to neriesia, akurat mna to prekvapilo, ze vobec si toto nejaky vyrobca dovoli. Povodne som myslel, ze mozno maju vadny kus, podla prispevku nizsie ma vsak podobny problem viac ludi (aj ked neviem, ci to bol rovnaky model NTB).

Preto spat k povodnej otazke, podla coho sa moze bezny clovek - laik rozhodovat v obchode? Pisal som v uvode, mne toto pripada ako podvod.

pomůže jedině vyhnout se shit značkám notebůů. co je tam za konkrétní ssd osazené výrobci neuvádí (takže ani nemůžou klamat).

pokud je to ssd odpad od kingstonu, pomůže jen koupit normální nvme disk a externí usb box:
usb-c kabel: https://axagon.eu/produkty/eem2-ug2
mám podobný box od jiného dodavatele jako toto, ale v balení byly 2 kabely: usb-a, usb-c
pro jistotu zkontroluj, že ten disk uvnitř je m-key = nvme.

externí box použít nejdřív pro naklonování disku, zdarma by to mohl umět třeba minitool partition wizard.
pak ten interní ssd nahradit novým a ze starého krámu mít externí dost rychlý box.

ještě zkontroluj, že tam není doinstalovaný nějaký všivý antivir, může se plést do diskových operací a výrazně zpomalovat. vyhodit a nechat tam jen defender, i když to už taky začíná být brzda.

Tak zasielam už len pre zaujímavosť. Ten DiskMark ma aj nejaký predvolený režim na testovanie NVMe, na to však nebol čas...

------------------------------------------------------------------------------
CrystalDiskMark 8.0.4 x64 (C) 2007-2021 hiyohiyo
Crystal Dew World: https://crystalmark.info/
------------------------------------------------------------------------------
* MB/s = 1,000,000 bytes/s [SATA/600 = 600,000,000 bytes/s]
* KB = 1000 bytes, KiB = 1024 bytes

[Read]
SEQ 1MiB (Q= 8, T= 1): 1966.482 MB/s [ 1875.4 IOPS] < 4243.46 us>
SEQ 1MiB (Q= 1, T= 1): 1258.112 MB/s [ 1199.8 IOPS] < 832.93 us>
RND 4KiB (Q= 32, T= 1): 295.405 MB/s [ 72120.4 IOPS] < 443.32 us>
RND 4KiB (Q= 1, T= 1): 44.325 MB/s [ 10821.5 IOPS] < 92.23 us>

[Write]
SEQ 1MiB (Q= 8, T= 1): 8.378 MB/s [ 8.0 IOPS] <872760.43 us>
SEQ 1MiB (Q= 1, T= 1): 8.171 MB/s [ 7.8 IOPS] <127997.20 us>
RND 4KiB (Q= 32, T= 1): 0.959 MB/s [ 234.1 IOPS] <126897.48 us>
RND 4KiB (Q= 1, T= 1): 8.181 MB/s [ 1997.3 IOPS] < 499.54 us>

Profile: Default
Test: 1 GiB (x5) [C: 18% (86/476GiB)]