Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Co to prosím je?

Dobrý večer, zajímám se o pronájem bytu a vedle potenciálního vhodného je hned u sousedního okna na zdi (venku) nainstalována nějaká bílá krabička, cca 25 cm na výšku, má tvar "nanuku". Podobně bývají samozřejmě u oken k vidění takové ty "talíře", které předpokládám nic nevyzařují, ale slouží jako přijímač signálu. Jde mi o to, jestli existuje možnost, že to je naopak nějaký zdroj wifi (že by to lidi chtěli chytat přes okna?).
Pak by to mělo samozřejmě silnější dosah od sousedů k nám než když je to tlumené zdí. Prosím abyste nepolemizovali, jestli jsou mé obavy liché či ne, můj názor nikomu nechci vnucovat a respektuji názory ostatních, jen se ptám...
Další dotaz je ten, pokud je na domě (blízký 20 ti patrový panelák) vysílač Radia o intenzitě 1kW, nakolik je to silnější než běžné vysílače na domech.
Moc děkuji

Ten "nanuk" môže byť wifi anténa... z neho určite vedie kábel do bytu suseda...

čo sa týka žiarenia, intenzity, el.mag. smogu a pod., tak vedz, že telefonovanie cez mobil priložený pri uchu na 15 min je škodlivejší ako všetky mikrovlny v okolí za celý deň...

Děkuji. Kabel z toho do bytu vede. A pokud by to byl přijímač, ten kabel nemá? A přijímač tohoto tvaru a velikosti (tipla bych opravdu max. těch 25-30 cm na výšku a max. 20 na šířku) je spíš nepravděpodobný?
Jinak ano, to, že mobil je nejsilnější tuším. Už roky musím telefonovat jen se sluchátky, kdy mám telefon cca 30 cm od těla. Zrovna před pár dny, kdy jsem mluvila se špatně slyšícím otcem a nechtěla jsem být hlasitá, tak jsem telefon měla u hlavy cca 5 cm, tak po 40 ti minutách hovoru se mi rozjela do 5 ti minut neutuchající migréna. A mám to potvrzené i několika "zaslepenými pokusy", kdy jsem třeba jela ve vlaku a najednou mě právě rozbolela hlava, vyšla jsem na chodbičku a zjistila jsem, že paní ve vedlejším kupé, která seděla hned za mnou dlouho telefonuje apod. Jenže pokud patřím k lidem, kteří jsou na to citliví, tak samozřejmě i když ty menší "dávky" mi akutně nic nezpůsobují, tak při dlouhodobém působení to může být jinak. Někde se třeba dočtete, že citlivé na to jsou endokrinní orgány, mozek a imunitní systém. A protože jsem zdravotník, můžu vám říct, že nikdy dříve nebylo tolik nádorů prsu, onemocnění štítné žlázy, ADHD u dětí a autoimunitních onemocnění (roztroušená skleróza, diabetes 1.typu, Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida ad.). Samozřejmě jsou lidé, co to i tak "shodí ze stolu" a aniž by s pokorou připustili alespoň potenciální možnost, že to může být tím (ty nárůsty jsou opravdu obrovské za posledních 25 let), tak rovnou řeknou, že je to blbost. To mi přijde neuvěřitelně hloupé...Inteligentní lidé jsou schopní argumentace a ne odpověďět na otázku "proč?", "proto"....

fotka se vám vložit nechtěla, tak si tipnu: je to směrová anténa wifi clienta.
třeba totoť: https://www.i4wifi.cz/cs/210738-access-point-tp-link-cpe210
nebo totok: https://www.i4wifi.cz/cs/79850-access-point-ubnt-nanostation-m2
vysílací výkon domácích wifi je snad 20mW + zisk antény. trápit vás to nemusí, vaše logicky nestíněná domácí wifi je naopak všesměrová a chleba vám přesto chutná pořád stejně.

1kilowattový vysílač bývá přímo na baráku? moc se mi to nezdá, ale budiž. to jsou ovšem relativně nízké kmitočty a tím pro vás příliš dlouhé vlny, které taky mají nějakou měřitelnou hranici (hustotu energie nebo tak něco), ale právě kvůli vlnové délce bude klidně o řád vyšší a přesto stejně bezpečná jako telefon co si přikládáte k hlavě, když vedete půlhodinové esoterické rozhovory.
každopádně nejsme v rusku a vysílače se tu neinstalují načerno. takže součástí povolení je i dodržení nějakých norem pro takový vysílač.

Úplně stejně to nevypadá, ale podobně ano...Vyfotím a dám sem. A proč si to ty lidi nedají do bytu, ale vně? A není to pak silnější právě proto, že to musí překonat ta okna? (nakolik to prochází zdí a okny, netuším, ale okny je to asi snazší než zdí, tak když někdo má dvě místnosti s okna na stejnou stranu, chytá to líp než kdyby to měl v jedné místnosti?)

1kW vysílač na domě opravdu je, je to ul. Olštýnská v Troji (Praha)., je to asi na 20 ti patrovém paneláku

Ohledně norem...Víte, že se normy (nevím ve kterém roce, ale pravděpodob. je to tak těch 20 let, možná méně) ze dne na den změnily
a to tak, že se limity 10x "změkčily"? Prostě jeden den byl limit dejme tomu 50 (fiktivní hodnota) a druhý den 500.
Tohle ve vás vzbuzuje opravdu důvěru?

jiste ze vzbuzuje. stejne jako zmenu norem, i nakup chleba planujete par let, delate si navrhy nanecisto, hlasujete o tom doma a pak jdete a ten chleba si jednoho dne koupite. taky ho nekupujete 2-3x, proste ho koupite najednou, tak to aspon pozoruje vas neinformovany soused.

nic proti, ale myslim ze jste prilis mlada pro nejake srovnani poctu chorob. kdyby to byla pravda, vetsina vasich dele slouzicich kolegu by si vsimla, to se v normalnim svete neutaji.
ze si neceho ted casteji vsimate vy neni statistika.

asi pamatujete tazeni ruznych motovidel proti 5g sitim, jejich dojmy vydavane za fakta. taky to melo v konkretnich mistech zpusobovat nemoci, postizeni - v dobe, kdyz tam zadne 5g vysilani nebylo.
nekazte si zivot a misto konspirativniho sireni hlouposti se prestante s podobnymi bezmozky kamaradit.

jo, k te venkovni antene: prijima signal od poskytovatele, proto je spravne venku, ne za oknem/za zdi, prave kvuli utlumu. je taky uzce SMEROVA a jak uz jsem psal, vykon wifi je pomerne nizky, takze vas trapit nemusi.
verit mi nemusite, ale potom sama sobe zbytecne otravujete zivot, mnohem hur nez jakakoliv zareni.

Jo aha, vy myslíte vysielače mobilného signálu. To, s tou intenzitou budete mať ťažké, pretože vysielačov pribúda každým dňom a najnovšie sú maskované ako pouličné lapmpy, alebo kamery. To je pre novú mobilnú sieť 5G. Zahusťovanie výskytu bude zhruba 100 násobkom súčasného stavu ako pre staršie siete. Cielom je zvýšenie prenosovej rýchlosti pre každého užívateľa smart telefónu v obývačke svojho príbytku na 1 Gbit/s.
Najhoršie je to, že s tým nespravíte, nemáte to ako ovlivniť, jedine odsťahovať sa na inú planétu.
Na výpočet intenzity existuje vzorec, akurát potrebujete tomu dodať niektoré hodnoty, ktoré vy ako laik nemáte kde zistiť. Napríklad intenzita žiarenia EIRP v smere k vám, vzdialenosť, frekfencia, útlmy všetkých prekážok v ceste šírenia. Inak pre intenzitu je nutné uvažovať so všetkými zdrojmi žiarenia ako sú TV,R, satelity a iné. A čo napríklad keď chodíte po ulici. To vám nevadí, že vás tie vysielače ožarujú ešte viac ako keď ste doma, alebo v práci?

To je rozhlas na "VKV" a je to na vysokém baráku ... Můžeš prověřit, zda splňuje normy, ale skoro určitě ano. Riziko je jen v nejbližším okolí antény. Je taky možné, že ten 1 kW je "efektivní" výkon, tedy skutečný výkon je několikrát nižší.

Děkuju. Problematika "nanuku" vyřešena. S tím ostatním je to už horší...Takže netuším, jak velký elektromagnet. smog je poblíž vysílačů mobilních operátorů, jaký v blízkosti 1kW vysílače, jaký u wifi, jestli je u trafostanice el.pole větší než jinde a v jaké vzdálenosti atd. v porovnání právě např. s mobilním telefonem. Chápu, že to nelze vyjádřit přesně právě kvůli existenci mnoha proměnných. Právě proto jsem psala, aby si představili, že jde o jejich dítě. Pokud problematice opravdu rozumí, ví, čeho by se raději vyvarovali. Na tohle se opakovaně ptám a nic. Tak buď sami tomu zde přispívající nerozumí nebo jim bylo jedno i zdraví vlastního dítěte. Nebo jsou skálopevně přesvědčeni o naprosté a 100% bezpečnosti aneb všechno vím, všechno znám, všude jsem byl dvakrát. Přijde mi to úsměvné. Ti nejchytřejší lidé, uznávaní profesoři na vysokých školách bývají velmi pokorní a nemají problém připustit, že se mýlí nebo že něco neví. Ale to ti, co se s takovými nesetkali ani nemůžou tušit...

Možno neviete, ale na vysielačoch veľkého výkonu napríklad taký aký je v strede mesta Praha pracuje bežne obsluha a to sú výkony okolo 100 kW. Nesmú sa tam nosiť prstene, náramky, retiazky a zamestnávateľ je im povinný zaobstarať dodávku tekutín. Nepočul som o žiadnom prípade nepriaznivého vlivu na pracovníkov, okrem toho, že to vysušuje organizmus. Je ale možné, že existujú jedinci zvlášť citlivý na elmg.žiarenie. Takí by mali byť v prostredí s minimálnym výskytom vysielačov. To by ste si mali predovšetkým uvedomiť a nie hladať odpoveď na to ako škodí 1 kW. To vám nikto nepovie, práve preto lebo je to individuálne.

Zkusím se zeptat ještě jinak - přestavte si, že vaše dcera nebo syn má po telefonování mobilem u hlavy migrény. Možná se jí/jemu budete vysmívat a vše zpochybňovat, budete mít doma tolik přístrojů kolik se vám bude pro pohodlný život hodit a byt pořídíte klidně 100m od základové stanice. Nebo taky ne...Pokud přijmete možnost, že to nějaký vliv má a že vaše dítě je na to zřejmě citlivé, budete se možná taky v rámci svých možností snažit to eliminovat. Ano, jak někdo psal, když půjde po ulici, to, co je okolo neovlivníte, co je ve škole, neovlivníte. Máte jedinou možnost ovlivnit to, co je doma. Takže: koupíte či pronajmete byt, kde je ve vzdálenosti do cca 500m vysílač 1kW, soused vedle bude mít u okna wifi (ten "nanuk"), na ani ne 100m vzdáleném paneláku bude základnová stanice mobilního signálu a hned vedle domu (takže tak 50 m od vlastního bytu) bude trafostanice?
(nakolik je nějaké záření či škodlivé el. pole okolo trafostanice netuším, někde jsem to zaznamenala jako problém, podobně jako domy blízko vedení vysokého napětí, ale nakolik je to pravda a jak to souvisí se zářením z mobilů, wifi apod. netuším. Proto se tady ptám, co se fyziky týče, jsem téměř analfabet, přestože mám vystudovanou medicínu (ano, lze to:-), fyzika je jen v 1.roč. zimního semestru).
Ještě jednou všem děkuji, zejména těm, co argumentují, respektují a nezesměšňují ani neurážejí. Hezký den.

https://www.elektrina.cz/elektromagneticke-zareni-ktere-nam-skodi

Autor tohoto článku mi přijde jako realisticky a rozumně uvažující člověk. Pokud všem zde diskutujícím přijde jako bloud a jedinou a správnou pravdu máte vy, pak je asi zbytečné se tady ptát. Inteligentní člověk argumentuje a dívá se na věci z víc úhlů, porovnává. Hlupák prostě všechno ví, ale jeho nejlepší obranou je útok, nikoliv argumentace ani přemýšlení. Mrzí mě, že je takových lidí podle všeho většina...

Naopak, právě autor píše velmi rozumně.

Ačkoliv nemocní uvádějí zlepšení stavu při odstěhování z oblasti pod vysílačem nebo při vypnutí wifi, v českém zdravotnictví se na problém nahlíží jako na psychosomatické fobické onemocnění. To znamená, že příznaky nejsou vyvolány přímo zářením, ale strachem a obavami z jeho škodlivého vlivu.

No vidíte, další "zaslepené" potvrzení...Měla jsem hlavu u stěny, blbě se mi spalo, otočila jsem si postel nohama ke stěně a zlepšilo se to. Aniž jsem do dnešního dne tušila, co jsou to roxory nebo že vůbec nějaké v panelu jsou...Ale nevěřící tomášové budou pořád rýpat a urážet...

Přes zeď se můžou šířit různé zvuky, třeba i takové, které vědomě nevnímáš. Pokud si lehneš obráceně, jsi od zdi dál a zvuky jsou tak slabší. Nechlubíš se tím, že máš citlivé uši?
Případně to se zdi vůbec nesouvisí a jde čistě o polohu postele vzhledem ke zdrojům světla (i slabým), zrcadlům atd.
A určitě by se daly vymyslet i další důvody.

Víte, co je zvláštní? Že všichni vymýšlí x důvodů, proč to nemůže být opravdu tím el. zářením. Přitom sami nemají vystudovanou ani fyziku a hlavně už vůbec nestudovali působení na živý organismus apod. Ale jsou si 100% jistí, že to žádný vliv nemá.

Fyziku vystudovanu nemam ani ja (ak sa nepocita par semestrov fyzicky na vyske), ale zaver ku ktorym dochadzas su zavery urobene mylnou metodikou.
Ak sa ti spavalo zle na posteli a po obrateni postele sa ti spava dobre nemusi nic znamenat.
Kazd vedecky pokus musis vediet zopakovat...cize musis splnat podmienku, ze predtym sa ti vzdy spalo zle a po obrateni postele zase vzdy dobre.
Pokial tam to slovicko vzdy nie je musi sa stanovit percentualny pomer dostatocnym poctom pokusov.
Ale ani toto nemusi stacit, pretoze nemozeme vylucit posobenie psychiky, takze aby sme mali 100% istotu, ze otocenie postele naozaj zabralo museli by sa okusy opakovat napriklad tak, ze ty by si zaspala inde a pocas spanku by ta preniesli na postel...ktora by bola otocena raz tak, raz tak.
Kedze ty nevies v akom garde postele si spala nemohlo ta vedomie pred spanim ovplyvnit a mat nieco spolocne s kvalitou spanku.
Takze toto je vedecky pristup k rieseniu a nie to, ze ty povies, ze ti to pomohlo.
Ja kazdemu hypercitlivemu cloveku napriklad na wifi navrhujem test...zavriem o do miestnosti, kde budem striedavao zapinat a vypinat wifi a pokial mi to neurci s vysokou pravdepodobnostou (napriklad 80%) kedy to tak bolo urcite nie je citlivy na wifi.
Pripadne ho necham v takychto miestnostiach sa vyspat a on mi urci, ktore noci bola wifi zapnuta a ktore nie.
Som 100% presvedceny, ze v takomto slepom teste zlyha kazdy clovek, ktory je inak presvedceny, ze je na wifi citlivy.

Ad bolest hlavy pri telefonovani...ano pri telefonovani si kladies cca 2W vysielac pri ucho, cize par cm od mozgu, cim vyrazne zvysujes posobeni EM pola na mozog a aaaano...moze ta z toho skor, ci neskor boliet hlava.
Ale urcite ta nebude boliet hlava zo 60W mobilenho vysielaca vzdialeneho 500m od vaseho domu, ci zo susedovej anteny....pretoze vykon ziarica klesa so stvorcom vzdialenosti...a toto sa uci sna uz na ZS (ak nie tak na SS urcite), takze vo vyjadreni cislami dostanes toho ziarenia do mozgu 10000x menej ako pri tom mobile (cislo som si vycucal z brucha, je tu len pre nazornost).

Já fakt nevím, ale je to tak. Asi jsem citlivej na magnetické nebo jaké vlny... opravdu nevím. To že se normálně budím v 5.15 to je deformace z stávání do práce na ráno. Stručně nepotřebuji budík, i když ho mám nastavený pro jistotu.

Ale nechme toho, jsem prostě už starší a to je ono.

Miliardári si stavajú domy pod zemou. Aj u vás v česku. Asi by sa vám zišiel taký. Pod zemou nie sú žiadne škodlivé elktromagnetické vlny ak si ich tam sami nezavlečete. Inak stačí behať po vyhliadnutom byte s telefónom a kúpiť taký kde nie je žiadny signál.
https://living.iprima.cz/bydleni/miliardari-se-pripravuji-na-valku-nejvetsi-nejluxusnejsi-kryt-na-svete-vznika-v-cesku