Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomoc s výběrem komponentů

Zdravím,
můj aktuální pc má samé problémy a vypadá, že brzo odejde, rozhodl jsem se pro nový. Chci ho postavit na procesoru AMD Ryzen 7 5700G, protože má integrovanou grafiku a to docela přijatelnou, grafickou kartu dedikovanou dokoupím v budoucnu.

Ptám se proto, jakou zvolit základní desku, zdroj (rezerva pro grafiku - půjdu jen do AMD, žádná Nvidia), jaké RAMky (chci jen 16GB - časem dokoupím více, může být 1x16 nebo 2x8). Moc se nevyznám v tom, jaké časování RAM a tyhle věci okolo. Budget pokud možno nízký, kolem 25 000 kč může být. Pokud se do toho vejde i vodní blok na CPU, tak klidně (ten, kde se nemusí měnit kapalina), pokud ne, tak nějaký dobrý větrák stačí.

Ideálně bych si vzal komponenty od jednoho výrobce, nevím jen, zdali jít do ASUS ROG, nebo do něčeho jiného. Zdali je ASUS dobrý v základních deskách a podobné věci, může mi někdo poradit a doporučit tedy ideální sestavu? V budoucnu budu kupovat jen AMD grafickou kartu (nějakou dobrou) a více RAMek (na 32 nebo 64 GB), jinak v podstatě nic jiné upgradovat nebudu, chci proto doporučit komponenty, které budou pro tento CPU 100% vhodné a vymáčknou z něho maximum a nebudou ho nijak brzdit.

Žádám tedy pomoc při výběru ideálních komponentů pro tento CPU, v budoucnu se bude upgradovat jen GPU a RAM, nic jiné. Pokud jsem si dobře všiml, tak CPU nepodporuje PCI-E 4.0 (pokud jsem viděl dobře), tudíž asi nebude nutné kupovat desku, která toto umí. No jak říkám, zdali je tu někdo šikovný, který by mi pomohl budu rád.

Předem díky

https://www.czc.cz/asus-tuf-gaming-b550m-plus-wi-fi-amd-b550/289972/produkt
https://www.czc.cz/hyperx-fury-black-16gb-2x8gb-ddr4-3466-cl16/268203/produkt
https://www.czc.cz/seasonic-focus-gold-650w/260653/produkt

Cca. takhle bych si to vybral ja. U desky je dulezita verze biosu, aby tam sel dany procesor - to je ale vseobecne problem s 5*** Ryzeny. Asus to aspon znaci na krabici, nalepkou "Ryzen 5000 series ready", nebo tak nejak.

Tak jsem si vybral tuto sestavu, trochu jsem zvednul limit. Mohl bys prosím zkontrolovat a potvrdit, zdali:

1. Je vše kompatibilní?
2. Bude se SSD vejít do základní desky?
3. Je zdroj dostatečně kvalitní?
4. Jsou RAM kompatibilní/optimalizované a vhodné pro tento CPU?
5. Bude se vše do skříně vejít?
6. Deska prý podporuje PCI-E 3.0 i PCI-E 4.0, pojede tedy tento SSD na plný PCI-E 4.0 výkon? Časem bych dokoupil i grafickou kartu na PCI-E 4.0
7. Bude dodávaný CPU chladič dostatečný v této PC skříni? Především hry, takže CPU bude často ve vysoké zátěži (časem dokoupím AIO vodní chlazení)
8. Zapomněl jsem na něco?

Moc se v nějakých detailech nevyznám, tak budu rád, zdali mi to potvrdíš, že je to v pořádku. PC si nechám sestavit, takže aktualizace BIOSu a podobné věci už udělají oni (doufám).

1. ano
2. bude vejít
3. ano
4. ano ale zbytečně vyhazuješ 1600 za diody
5. ano
6. deska to podporuje když je v ní zapíchnutej procesor co to podporuje. rozdíl každopádně u toho ssd nepoznáš pokud to nebudeš měřit.
7. ne. (někdo bude tvrdit, že ano) něco takového postačí https://www.czc.cz/silentiumpc-fera-5/315340/produkt
vodní chlazení do tří tisíc je číčovina co moc nevydrží, řid se délkou záruky na produkt. hledej 5let a víc

Takže:
1. když tento CPU je jen PCI-E 3.0, tak toto SSD na PCI-E 4.0 je zbytečnost a měl bych vzít starší model SN750 pro PCI-E 3.0, jelikož PCI-E 4.0 rychlost s tímto CPU prostě nevyužije?
2. Platí to samé pro grafiku? že bych si měl pořídit jen PCI-E 3.0, pokud tu bude tento CPU?
3. Kdybych v budoucnu vyměnil CPU, které podporuje PCI-E 4.0, tak mi tato deska bohatě postačí, správně?
4. Dodávaný chladič tedy ne a mám sáhnout po jiném rovnou?

1. ty čísla u SSD maximální rychlosti bych bral jen orientačně. Rozdíl prostě nepoznáš. Nemá proto smysl připlácet 25procent ceny za rychlost na nálepce. PCIE 4.0 klidně ať je to připravený. Ssd jsem navrhl dole, PCIE 4 umí, mám ho a sem spokojený je to poměr cena/výkon. ještě mám toto https://www.czc.cz/adata-xpg-gammix-s11-pro-m-2-1tb/252274/produkt ale cenový rozdíl nula-beru pcie 4
2. ne. grafiku stejně moderní koupíš už s pcie 4 takže si vybírat nemůžeš.
3. ano deska je dobrá, budeš se divit ale i tu mám :-)
4. můžeš to zkusit ale je to trochu hlasitější tak bych těch 800 navíc neřešil.

Dobrá, takže SSD s podporou PCI-E 4.0 mám brát. Samotná grafika už PCI-E 4.0 mít bude a bude podporovat i starší PCI-E 3.0? Kdybych si chtěl koupit později grafiku, tak aby mi to s tímto CPU vůbec fungovalo. Deska tedy i do budoucna super, dovolí mi i upgrade CPU bez problémů.

Ještě se chci zeptat, nemáš nějaký jiný chladič, který by byl pro tento CPU vhodný? Nemusí být RGB, ale hledám hlavně ten, který nemá ty postranní "kovové drátky" na upevnění větráku k chladiči. Až budu nanášet novou termální pastu, tak tyhle drátky nechci ani vidět, je to pro mě fakt peklo to tam vrátit zpátky a nenávidím to.

To mají všechny rozumný..umožňuje to vyměnit větřák (třeba za RGB nebo vadný ). V krabici to dostaneš stejně rozložený. A pastu nanášíš jednou za pět let. Drátky mě serou taky:-D
Tehle třeba ale neznám neviděl
https://www.czc.cz/arctic-freezer-12-co/213635/produkt

Tak jsem se dostal na toto sestavení, tohle by tedy bylo 100% kompatibilní a i vhodně vybrané komponenty? Sestava zde

Ano vím, mohl bych ušetřit za RAM barvy i SSD atd, ale nechal bych to tak. V budoucnu grafiku dokoupit, případně upgrade CPU, více RAM a vodníka na CPU (i když ten asi nebude třeba). Co se toho týče, měl bych spíše se vykašlat na toho vodníka a koupit nahoru další 3 ventilátory? Jen bych rád stejné jako jsou vepředu, ale nenašel jsem vůbec o jaké se jedná.

Co to udělat naopak ? koupit grafiku, ssd, obyčejnou skříň atd..... a nacpat tam desku s levným cpu. a až došetříš nacpeš do toho těch 15k za desku a procesor 5800x. Možná by sis zahrál víc

Mě teda ten 5700G u některých her moc nepřesvědčil.
https://www.youtube.com/watch?v=XbcydkDrsRc

ten levný dočasný vnitřek bych dal tohle
https://www.czc.cz/msi-b460m-a-pro-intel-b460/302576/produkt
https://www.czc.cz/intel-core-i3-10100f/301777/produkt

chladič,ramky, ssd vše ostatní by sedělo. já v tom vidím tu výhodu že nebudeš prodávat procesor s G s velkou ztrátou.

Tak já budu hrát hlavně GRIP, RimWorld a 7 Days to Die, to by mělo utáhnout. Plánuji si do toho pak koupit nějakou 16 GB grafiku, tohle zatím přežiju s tímto v pohodě. Navíc takto bych měl do budoucna dobrý základ na upgradování

Navíc takto bych měl do budoucna dobrý základ na upgradování

No to co má amd na trhu teď do desky dáš, ale novou řadu cpu už ne, bude se měnit patice kvůli ddr5 ale jestli to bude za rok nebo za dva.... Ale navíc to bys nekoupil nikdy nic.

Pokud víš že ten procesor budeš měnit a že to jeho grafika bude zpomalovat zvážil bych spíš 5600G https://www.czc.cz/amd-ryzen-5-5600g/323877/produkt
Rozhodně si myslím půjde pak líp prodat než to osmíjádro.

Tak ona nová řada stejně bude drahá jak ****. Navíc nová patice, i DDR5 ramky, to bych stejně měnil v podstatě polovinu komponentů v pc. To už bude lepší si koupit pak levnější díly, které budou a zůstat pár let na AM4 a DDR4. Přece jen, nové hry nehraji a toto by mi stačilo v pohodě. Vím, že bych v budoucnu možná to měl s tvým návrhem lepší, ale na AM5 a DDR5 nespěchám, stejně to budou tak výkonné komponenty, že na dnešní hry to i tak bude trochu overkill, ale díky za radu.

Ano to vím, jen asi nepůjdu hned do nové. Výkon co budu mít z této AM4 mi bude na několik let stačit, jak říkám, nic náročného stejně nehrávám. Maximálně tu přikoupím grafiku, další RAM, AIO vodní chlazení na CPU a nebo lepší CPU pro patici AM4 (hádám, že i ty novější Ryzeny jako Ryzen 9 5950X (nebo jak to je) půjdou do této B550 desky. Zdali ne, tak koupím jen ten nejlepší, který do toho půjde dát.