Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s RAM

Zdravím,
mám RAMKU 2x g. skill 2x8 GB 3600MHz (celkem 32GB) a základku ASUS TUF B550 a Ryzen 5700G. V biosu jsem nastavil D.O.C.P (auto OC ram). Bohužel počítač náhodně zamrzává. DRAM voltage je 1.35V a SOC voltage jsem dal až na 1.2V. Už nevím, co by to mohlo způsobovat. Pomohl by mi to někdo vyřešit? Nevím, co všechno je potřeba sdělit, předem díky.

Hmm takže to v podstatě nerozjedu stabilně ani kdybych chtěl? To mě zrovna moc netěší. Bral jsem 3600 MHZ modely, protože čím větší takt, tím lepší pro AMD. To, že každá ram nejde do každé desky, slyším poprvé. Být na mém místě, co byste dělali vy? Mám RAM podtaktovat a nastavit na 3200MHz a smířit se s tím? Na 3600MHz prostě nemám?

Problémy byli už u trislotovych desek při osazení tři slotů. Čím rychlejší tam tím větší šance že to tu rychlost nedá.
Ramky se chovají jako spotřebiče do kterých CPU cpe signál a prostě 4ks to standardně nedá na max taktu.

Vrať ty poslední dvě osmičky, kup 2x 16 a ty staré prodej je to nejbezpečnější.

3600 není garantovaná rychlost toho co zvládne cpu je to overclocking.Stejně je to u Intelu tam máš garantovaných 2933 tuším a když nastavís vic jde o přetaktování.

Pokud si s tím chceš hrát tak single side SS paměti mají větší šanci na vyšší rychlost ale vem ty 2x16 a máš jistotu

. To, že každá ram nejde do každé desky, slyším poprvé

kdyby ses tím živil tak to dávno víš. Je to tak

Na stránkách výrobce je zakopaný seznam. S 4x SS paměti z toho seznamu bys měl 3600dosahnout

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/TUF-Gaming/TUF-GAMING-B550-PRO/HelpDesk_QVL_Memory/

A kdybych chtěl v budoucnu nový PC, dle čeho mám vybírat tu rychlost RAM, pokud bych chtěl všechny 4 sloty? Promiň za tyto otázky, ale musí mi to být jasné. Mám kupovat jen tu ramku, která je uvedená v tom seznamu u základní desky a ideálně tu s nejvyšším taktem, nebo malým a přetaktovat? Rád bych se v budoucnu vyhnul stejnému problému.

neriskovat to. pokud si můžeš dovolit obměňovat ramky ve slotech a zkoušet různé typy, není problém. ale většina lidí takovou možnost nemá.
využití všech 4 slotů se týká spíš lidí, kteří potřebují maximální ram co ta deska podporuje. drtivé většině uživatelů stačí nekomplikované osazení 2 slotů.

Kdybych vzal 4000MHz ramky a nastavil je jen na těch 3600MHz, tak by problém nebyl?

spíše záleží na maximu té desky, kterou využíváš na doraz s neověřenými paměťmi. výsledek máš před sebou.

Hmm takže se vždy podívat na základní desku na stránkách a zjistit si, které paměti podporuje a vybírat jen mezi nimi? Jednu věc ale nechápu, u desky je napsané, že podporuje paměti až do 3200MHz a až 5100MHz OC, avšak na stránkách desky jsou kompatibilní i s vyšší frekvencí, než mám já, jako je 4000MHz atd. Nedochází mi něco?

je smutné, že jsi sem dal jen povrchní odkaz na eshop prodejce, ale tebe samotného technické specifikace výrobců nezajímaly. přesto se 3x dokola ptáš na to samé.

podporuje paměti až do 3200MHz...

trváš na tom, že tvoje deska musí podporovat paměti které ty si vybereš, i na vyšším taktu, v tom nejhorším osazení = ve všech 4 slotech. výsledek jak to dopadá máš přitom před sebou.
žádný jiný názor nechceš slyšet, tak ti to třeba bez problému funguje a sem píšeš jen proto, ať ti klávesnice nezapadne prachem.
pokud jsi majitelem velkoobchodu s ramkami, můžeš si různé typy otestovat u každého boardu sám.

memory frequency support depends on the CPU types.
https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/TUF-Gaming/TUF-GAMING-B550-PRO/techspec/

mám dojem, že géčkové procesory nepodporují ty nejvyšší takty: https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-7-5700g
stačí?

Ah vidím. Domníval jsem se špatně. Měl jsem vzít 3200MHz a tu jen přetaktovat na vyšší takt a bylo by. Ten první odkaz pomohl. Absolutně jsem nepomyslel na to, že si musím hlídat i RAM až v takovém měřítku. V mém případě asi bude lepší ten takt snížit na 3200MHz (pokud nechci nic řešit).

Zdali jsem správně vyčetl a pochopil, tak vzít 3600MHz byla blbost a měl jsem sáhnout po 3200MHz. Pardon za blbé dotazy, ale toto jsem nikdy neřešil, tak se jen ujišťuji, zdali to chápu správně. Vždy si musím pohlídat u základní desky, kolik RAM zvládne a kolik v OC a dle toho vybírat takt a následně RAM taktovat, pokud chci více.

Jsem tedy rád, že to není závada PC, ale jen moje vlastní blbost. Buď osadit jen 2 sloty, nebo pokud chci 4, tak si ohlídat výše zmíněné věci. Pochopil jsem správně, nebo jsem tu zase za idi*ta?

Ah vidím. Domníval jsem se špatně. Měl jsem vzít 3200MHz a tu jen přetaktovat na vyšší takt a bylo by.

v tomto případě by nepomohlo. u dvou ks by to možná šlo.

V mém případě asi bude lepší ten takt snížit na 3200MHz (pokud nechci nic řešit).

Ano. a doporučuji otestovat ramky (pokaždé při změně) https://www.memtest.org

Zdali jsem správně vyčetl a pochopil, tak vzít 3600MHz byla blbost a měl jsem sáhnout po 3200MHz.

Vzal bych taky 3600. Kolik tam byl rozdíl ? 2kila ? Blbost by byla vzít 4x 4400Mhz RAM.

Jsem tedy rád, že to není závada PC, ale jen moje vlastní blbost. Buď osadit jen 2 sloty, nebo pokud chci 4, tak si ohlídat výše zmíněné věci.

Je to neznalost ne blbost.
A zbytek je přesný, dva kusy najistotu

Doporučuje se
- zjistit jakou rychlost pamětí podporuje procesor. např 5600 umí oficiálně 3200 víc lze dosáhnout ale bez záruky že to na té rychlosti pojede (a bez chyb).
https://en.wikichip.org/wiki/amd/ryzen_5/5600x . Rychlost se může lišit podle počtu osazených ks a typu ram. Rychlosti o kterých se bavíme - 3600 a vyšší jsou tedy overclocking.

- zjistit podporované rychlosti od výrobce desky. Rychlosti o kterých se bavíme 3600 a vyšší jsou overclocking je to tam uvedené přímo u podporovaných rychlostech.
- pokud už potřebuju 4ks ramek (např. z důvodu kapacity chci 128GB) projít ten QVL list který jsem já a tuším brtník posílal. Tam jsou přesně ramky které výrobce testoval a je tam jakého taktu dosáhl.

Třeba se toto s novou generací DDR5 změní.

Pravděpodobně pokud ano tak spíš k horšímu, přenáší se víc dat po stejných spojích.